Leki na ból brzucha

Leki na ból brzucha szybko łagodzą odczuwane dolegliwości. Mogą być stosowane bez konsultacji lekarskiej, o ile nasilenie bólu jest łagodne lub umiarkowane, ból nie jest przewlekły i nie występują dodatkowo inne, niepokojące objawy.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 27

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 27

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Tabletki na ból brzucha bez recepty

Leki na ból brzucha stosuje się w celu łagodzenia dolegliwości bólowych, będących wynikiem zatrucia pokarmowego, choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego lub wielu innych schorzeń i przypadłości. Tabletki na ból brzucha przyjmowane są w celu zmniejszenia odczuwanych, często dokuczliwych dolegliwości. Można z nich korzystać, jeśli ból brzucha pojawia się sporadycznie, ma niewielkie nasilenie i nie towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak np. wymioty, gorączka lub silny ból głowy. W takich przypadkach konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

Skuteczny lek na ból brzucha

Tabletki na ból brzucha bez recepty zawierają różne substancje czynne. Wśród nich znajduje się m.in. paracetamol (acetaminofen), kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, drotaweryna, hioscyna i inne. Spośród leków na ból brzucha najczęściej zalecane są tabletki z paracetamolem. Preparaty z substancja przeciwbólową i przeciwzapalną należy stosować ostrożnie. Nie powinny one być zażywane przez pacjentów, u których ból brzucha może wynikać z choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Czasem chorzy odczuwają ból brzucha po zażyciu niesteroidowego leku przeciwzapalnego (np. ibuprofenu lub aspiryny). W takich przypadkach również zaleca się stosowanie tabletek na ból brzucha z paracetamolem.

Rozkurczowy lek na ból brzucha z drotaweryną lub hioscyną warto przyjmować przy skurczowych bólach brzucha, które mogą być wynikiem m.in. kamicy nerkowej, kamicy żółciowej czy stanu zapalnego  pęcherza moczowego. Wspomagająco, tabletki na ból brzucha bez recepty o działaniu rozkurczowym można stosować również przy zapaleniu żołądka, trzustki i jelit. Rozkurczenie napiętych mięśni gładkich przewodu pokarmowego powoduje wówczas złagodzenie dolegliwości bólowych.

Tabletki, kapsułki, tabletki musujące na ból brzucha

Lek na ból brzucha można stosować m.in. w formie tabletek i kapsułek do połykania, a także tabletek musujących, które należy rozpuścić w wodzie. Preparat w postaci płynnej umożliwia szybsze wchłanianie substancji czynnej z przewodu pokarmowego. Dzięki temu, szybciej pojawia się początek działania przeciwbólowego. Kapsułki i tabletki na ból brzucha są dla wielu pacjentów wygodną postacią leku, którą można przyjąć niezależnie od okoliczności.

Leki na ból brzucha bez recepty mogą być stosowane bez konsultacji lekarskiej nie dłużej niż kilka dni. Jeśli mimo leczenia ból nie ustępuje lub pojawiły się dodatkowe dolegliwości, również konieczna jest wizyta u lekarza. Podobne zalecenia dotyczą pacjentów, u których ból brzucha utrzymuje się długi czas i ma charakter przewlekły. W takich sytuacjach leki na ból brzucha mogą maskować objawy choroby, która wymaga przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i wdrożenia leczenia.