Suche oko, preparaty nawilżające oczy

Zespół suchego oka jest coraz częstszym powodem wizyt u okulisty. Często jest on wynikiem długotrwałej pracy przed ekranem komputera, korzystania z urządzeń mobilnych lub ogrzewania i klimatyzacji. Objawy może potęgować także przebywanie na zanieczyszczonym powietrzu. Problem z suchością oczu jest zatem konsekwencją naszego trybu życia oraz czynników środowiskowych. W tej kategorii znajdziesz preparaty do stosowania jako wsparcie w zespole suchego oka.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 68

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 68

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Zespół suchego oka – przyczyny

Łzy pełnią istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu oka. Przede wszystkim nawilżają i chronią przed mikrourazami i infekcjami. Główną przyczyną zespołu suchego oka jest zbyt mała produkcja łez lub ich nadmierne parowanie. Wyróżniamy pewne czynniki, które sprzyjają rozwojowi danej choroby:

  • Okulistyczne (alergiczne zapalenie spojówek, noszenie soczewek kontaktowych, operacje refrakcyjne).
  • Ogólne (wiek, płeć, choroby tkanki łącznej, choroby tarczycy, zakażenia wirusowe, zaburzenia psychiczne).
  • Wynikające ze stosowanych leków (terapia estrogenowa, przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych),
  • Środowiskowe (korzystanie z komputera, warunki otoczenia, w tym zanieczyszczenie powietrza i niska wilgotność).

Suche oko – objawy

Typowymi objawami zespołu suchego oka jest podrażnienie oczu, a także wrażenie „piasku pod powiekami”. Czasami może im towarzyszyć uczucie widzenia jak przez mgłę. Rzadziej pojawia się światłowstręt oraz swędzenie oczu. Dolegliwości nasilają się podczas snu, ponieważ wówczas naturalnie produkowana jest mniejsza ilość łez. Z tego powodu rano trudniej jest otworzyć powieki. Objawy mogą się również nasilać na skutek zbyt suchego powietrza, a także podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem. Aby zmniejszyć wymienione objawy suchego oka, można sięgnąć po specjalne preparaty o działaniu nawilżającym i łagodzącym. W Aptece dla Rodziny znajdziesz szeroki wybór tego typu produktów w postaci wygodnych w aplikacji kropli.

Krople na suche oko

U większości osób mających problem z zespołem suchego oka, pomoc przynosi stosowanie tak zwanych sztucznych łez w postaci kropli, które nawilżają powierzchnię oka. Krople do suchych oczu to rozwiązanie wskazane dla osób, u których problem pojawia się w wyniku pracy przed ekranem komputera lub wietrznej pogody. W ciężkich przypadkach należy sięgnąć po krople do oczu w postaci żelu, które charakteryzują się większą lepkością, dzięki czemu dłużej utrzymują się na powierzchni oka. Daną terapię można dodatkowo uzupełnić o stosowanie specjalnej maści do oczu, którą należy aplikować na noc.

Oprócz stosowania preparatów na suche oko, warto unikać przebywania w pomieszczeniach z suchym, przegrzanym powietrzem, a także w miejscach klimatyzowanych. Nawet niewielka zmiana nawyków może przynieść spore korzyści dla naszego wzroku. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie organizmu w produkty bogate w kwasy omega-3. Znajdziemy je w rybach, siemieniu lnianym oraz orzechach.