Czopki na gorączkę

Czopki na gorączkę obniżają temperaturę ciała i poprawiają samopoczucie chorującego pacjenta. Dostępne są zarówno czopki przeciwgorączkowe dla dorosłych, jak i czopki dla dzieci. Oprócz działania obniżającego ciepłotę ciała wykazują one właściwości przeciwbólowe, a niektóre z nich także przeciwzapalne. Czopki na gorączkę są szczególnie zalecane tym pacjentom, u których trudno jest podać lek w postaci doustnej. O tej formie leków warto pamiętać również w przypadku wymiotów.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 5

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 5

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Czopki przeciwgorączkowe – kiedy je stosować?

 

Leki na gorączkę dostępne są w różnej postaci.  Alternatywą dla tabletek, kapsułek, saszetek i syropów są czopki przeciwgorączkowe. Wymagają one podania doodbytniczego. Zawarte w nich składniki aktywne ulegają wchłonięciu do krwioobiegu przez błonę śluzową jelita. Kiedy stosować czopki na gorączkę dla dorosłego? Ta forma leku sprawdzi się przede wszystkim u pacjentów, którym trudno jest podać lek doustny. Może wynikać to ze złego stanu zdrowia lub problemów z przełykaniem. Czopek na gorączkę jest też przydatny u osób wymiotujących. Jeśli pacjent zwymiotuje w krótkim czasie po zażyciu tabletki lub kapsułki, trudno jest ocenić, jaka ilość leku zdążyła się wchłonąć i kiedy można ewentualnie podać drugą dawkę.  Przy wymiotach korzystniejsze może być więc stosowanie leku na gorączkę w formie czopków.

Czopki dla dorosłych na gorączkę, które dostępne są bez recepty, zawierają paracetamol lub ibuprofen. Leki z paracetamolem działają również przeciwbólowo, a czopki na gorączkę z ibuprofenem wykazują też właściwości przeciwzapalne. Czopki przeciwgorączkowe można stosować przy infekcjach różnego pochodzenia, którym towarzyszy wzrost temperatury ciała. Dzięki jednoczesnemu działaniu przeciwbólowemu łagodzą ból głowy, mięśni oraz ból uszu, który może wystąpić w przebiegu choroby.

 

 

Czopki przeciwgorączkowe dla dorosłych – o czym pamiętać podczas ich stosowania?

 

Stosując czopki przeciwgorączkowe, warto pamiętać o tym, aby:

·         nie dzielić czopków – w przypadku czopków zachodzi możliwość nierównomiernego rozmieszczenia substancji aktywnej w leku. Jeśli czopek na gorączkę zostanie podzielony, nie mamy pewności, że w jego części znajduje się proporcjonalna dawka leku. Z tego względu nie zaleca się dzielenia czopków przeciwgorączkowych,

·         dobrać odpowiednią dawkę leku – czopki na gorączkę mają różne dawki substancji aktywnych. Ze względu na to, że nie zaleca się dzielenia tej postaci leku, należy dobrać taką dawkę, która jest najlepiej dostosowana do masy ciała pacjenta. Syrop na gorączkę umożliwia bardziej precyzyjne odmierzenie potrzebnej dawki leku. W przypadku czopków przeciwgorączkowych nie zawsze jest to możliwe,

·         aplikować czopek przeciwgorączkowy zaokrągloną stroną w kierunku odbytu – jeśli czopek na gorączkę jest prawidłowo wprowadzony do odbytu nie będzie się z niego wsuwał, ani wypadał,

·         przechowywać czopki na gorączkę w odpowiednich warunkach – czopki przeciwgorączkowe najczęściej zaleca się przechowywać w temperaturze pokojowej. Narażenie tej formy leku na zbyt wysoką temperaturę może doprowadzić do utraty jej odpowiedniego kształtu i niemożności prawidłowego stosowania.

Stosując czopki przeciwgorączkowe dla dorosłych, należy też pamiętać o tym, aby nie stosować jednocześnie leków doustnych, w składzie których znajdują się te same substancje przeciwbólowe. Mimo przyjmowania bowiem różnych postaci, do organizmu dostaje się wówczas zbyt duża dawka tego samego leku, co stwarza ryzyko jego przedawkowania. Koniecznie trzeba również przestrzegać odstępu czasowego między podaniem kolejnych czopków na gorączkę.