Kremy do twarzy na atopowe zapalenie skóry (AZS)
Objawy AZS na twarzy mogą powodować obniżenie komfortu życia pacjenta, dlatego warto wtedy sięgnąć po specjalistyczne dermokosmetyki tj. nawilżający i regenerujący krem do twarzy. Atopowe zapalenie skóry u noworodków można zredukować dzięki zastosowaniu natłuszczających kremów oraz preparatów barierowych. Dla dorosłych rekomendowane są odpowiednie kremy do twarzy z kwasem hialuronowym, niacynamidem oraz mocznikiem, które dogłębnie nawilżają i regenerują naskórek. Na co dzień polecane są kremy z filtrem SPF 50, które zapobiegają powstawaniu podrażnień słonecznych na bardzo wrażliwej i delikatnej skórze.
Jakiej pielęgnacji wymaga skóra atopowa? Krem do twarzy, emolient i ogólne zasady wspomagające leczenie AZS
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą przewlekłą, o podłożu autoimmunologicznym. Często schorzenie może powodować nagłe występowanie objawów w postaci świądu, suchości, zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry. Ponadto w ciężkim rzucie choroby pojawiają się pęknięcia, nadżerki, łuszczenie się skóry oraz występowanie pęcherzy. Bardzo ważne w zapobieganiu pojawienia się objawów AZS jest odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o skórę z AZS?
Unikaj detergentów - osoby z AZS nie mogą stosować podrażniających środków czyszczących lub piorących. U tej grupy pacjentów zaleca się używanie łagodnych, naturalnych środków do sprzątania lub prania.
Unikaj stresu - nadmierne napięcie i chroniczny stres najczęściej prowadzą do nawrotów choroby. Pacjenci z AZS powinni szczególnie zadbać o higienę snu, odpowiednią regenerację oraz o prawidłową dietę.
Unikaj długich, gorących kąpieli.
Unikaj syntetycznych ubrań, które nie pozwalają skórze swobodnie oddychać.
Stosuj emolienty - kosmetyki na AZS mają bezpieczną, hipoalergiczną formułę, która nie powoduje podrażnień. Emolienty mają właściwości natłuszczające, ochronne i zmiękczające naskórek. Emolientowe płyny do kąpieli, specjalistyczne balsamy na AZS oraz krem na AZS do twarzy wspierają regenerację naskórka i tworzą barierę ochronną, zapobiegając przezskórnej utracie wilgoci.
Atopowe zapalenie skóry twarzy- krem dla noworodków
Krem do twarzy z AZS dla dzieci różni się składem, w porównaniu z preparatami dla dorosłych. Krem na atopowe zapalenie skóry twarzy dla dzieci ma łagodniejszą i delikatniejszą formułę, która minimalizuje ryzyko podrażnień. Ponadto produkty te są pozbawione substancji o silnym działaniu. Kosmetyki dla najmłodszych mają większe właściwości natłuszczające, ze względu na obecność lanoliny, wazeliny i skwalanu. Dodatkowo, preparaty do twarzy dla dzieci zawierają oleje roślinne np. olej lniany, oliwę oraz masło shea. Inne składniki, które mogą się pojawić w kremach do twarzy na AZS to ceramidy, tlenek cynku oraz wyciąg z owsa lub rumianku. W przypadku nawrotów choroby polecane są odpowiednie maści z alantoiną i pantenolem, które łagodzą podrażnienia i zmniejszają stan zapalny.
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się podrażnień na skórze dziecka na skutek działania niskiej temperatury, wiatru i wilgoci, polecane są odpowiednie kremy barierowe. Najczęściej te preparaty zawierają wosk pszczeli, oleje roślinne i lanolinę, które tworzą na skórze warstwę ochronną, zabezpieczającą skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Krem na atopowe zapalenie skóry twarzy dla dorosłych
Dorośli mają inną budowę powłoki skórnej, dlatego dla nich zalecane są inne kosmetyki na atopowe zapalenie skóry. Krem do twarzy na AZS dla dorosłych ma lżejszą konsystencję, aby nie obciążać skóry i zapobiegać powstawaniu zaskórników. Krem AZS do twarzy dla młodzieży i dorosłych posiada więcej substancji aktywnych o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i regenerującym. Dermokosmetyki do pielęgnacji twarzy zawierają kwas hialuronowy, który działa silnie nawilżająco oraz niacynamid, o właściwościach przeciwzapalnych. Ponadto, obecny w produktach 10% mocznik nawadnia głębsze warstwy skóry oraz łagodnie złuszcza martwy naskórek. Warto również wspomnieć, że krem do twarzy na atopowe zapalenie skóry dla starszych zawiera składniki regenerujące barierę hydrolipidową skóry tj. ceramidy, cholesterol oraz kwasy omega.
W codziennej pielęgnacji skóry atopowej nie może zabraknąć odpowiednich kremów z filtrem ochronnym SPF 50. Pacjenci z atopią powinni sięgnąć po przeciwsłoneczny krem do twarzy AZS z filtrami mineralnymi, ze względu na mniejsze ryzyko podrażnień.
AZS- krem do twarzy i składniki aktywne przeciwwskazane do skóry z atopią
Zawsze należy czytać składy produktów przed zakupem kosmetyków pielęgnacyjnych tj. krem do twarzy. Skóra atopowa jest szczególnie narażona na występowanie podrażnień na skutek działania niektórych składników aktywnych obecnych w kosmetykach. Osoby z AZS powinny unikać następujących składników w kosmetykach:
Substancje konserwujące i zapachowe tj. linalol, limonen, geraniol, eugenol, methylparaben, propylparaben, henoxyethanol - substancje nadające zapach, barwę i konsystencję powodują podrażnienia i zaostrzają objawy choroby. Balsamy i kremy do rąk na AZS mają neutralny zapach i nie zawierają substancji barwnikowych.
Alkohol i substancje wysuszające,
Substancje pieniące np. SLS (występujące w szamponach do włosów) - dla osób z atopowym zapaleniem skóry polecane są szampony na AZS, które są pozbawione detergentów mogących powodować podrażnienie skóry głowy.
Silikony - tworzą one na skórze nieprzepuszczalną warstwę, ograniczając jej oddychanie.
Substancje złuszczających tj. kwasy i retinoidy.
Odpowiednia pielęgnacja cery atopowej i wdrożenie regularnej rutyny pielęgnacyjnej pozwoli wydłużyć okres bez dokuczliwych objawów choroby. Jeśli skóra z AZS będzie narażona na podrażnienia i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, znacznie częściej będzie konieczność sięgania po specjalistyczne leki łagodzące symptomy choroby.