Tabletki na suchy kaszel
Leki na suchy, męczący kaszel mają za zadanie hamować odruch kaszlu i działać łagodząco. W leczeniu sprawdzą się zarówno leki przeciwkaszlowe w formie tabletek i syropów, jak również tabletki do ssania na suchy kaszel, zawierające ziołowe ekstrakty powlekające i nawilżające drogi oddechowe. Tego typu preparaty można stosować również przed snem, ich działanie wyciszające kaszel i powlekające pozwoli przespać noc spokojnie.
Kiedy należy zastosować lek na suchy kaszel?
Suchy kaszel zwykle pojawia się w początkowej fazie infekcji wirusowej i jest on wynikiem drażnienia gardła przez ściekającą z zatok wydzielinę. Bezproduktywny kaszel to również częsty objaw związany z grypą sezonową. Męczący kaszel może utrzymywać się przez kilka tygodni po zakończeniu infekcji, ze względu na powstałe w czasie choroby uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych. Wówczas należy nawilżać drogi oddechowe i wspierać ich regenerację. Suchy kaszel może być spowodowany również zapyleniem środowiska oraz wpływem alergenów na śluzówkę dróg oddechowych. Silne napady kaszlu to charakterystyczny objaw krztuśca. Ta choroba zakaźna, mimo profilaktyki w formie szczepień ochronnych, pojawia się coraz częściej w ostatnich latach. Napady kaszlu w przebiegu krztuśca są na tyle silne, że mogą powodować wymioty czy niedotlenienie u dzieci. W każdym z tych przypadków do leczenia wprowadza się leki na suchy kaszel. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty, w różnych postaciach. Mogą to być to zarówno tabletki przeciwkaszlowe, jak i syrop na suchy kaszel, które w sposób obwodowy lub ośrodkowych hamują odruch kaszlu. Lek na kaszel w syropie może zawierać ziołowe ekstrakty. Pozwalają one nawilżać i powlekać błonę śluzową gardła i dróg oddechowych, przez co działają łagodząco.
Leki na kaszel suchy stosuje się, gdy kaszel ma charakter bezproduktywny, jest męczący i utrudnia funkcjonowania w ciągu dnia oraz spokojny sen. Warto mieć na uwadze, że kaszel w czasie trwania infekcji może się zmienić na bardziej mokry. Wówczas konieczne jest zastosowanie leczenia mukoltycznego i wykrztuśnego, które pozwoli na oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.
Co zawierają tabletki na kaszel suchy?
Tabletki na suchy kaszel dedykowane są starszym dzieciom i/lub osobom dorosłym. Maluchy mogą mieć problem z połknięciem tabletki, poza tym tabletki na suchy kaszel bez recepty zawierają wyższe dawki substancji aktywnych. Jakie leki przeciwkaszlowe dostępne są w formie tabletek do połykania?
· Lewodropropizyna- lek na kaszel suchy o działaniu obwodowym. Znosi skurcz oskrzeli, hamuje kaszel, a dodatkowo działa przeciwhistaminowo. W formie tabletek lewodropropizyna występuje w dawce 60 mg i przeznaczona jest dla dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 30 kg. Dla mniejszych pacjentów od 2. roku życia dostępne są syropy z tym składnikiem przeciwkaszlowym.
· Pochodne morfiny tłumiące kaszel- kodeina i dekstrometorfan. Skutecznie hamują kaszel, jednak ze względu na potencjał uzależniający zgodnie z prawem ich sprzedaż w ograniczonych ilościach odbywa się wyłącznie w aptekach stacjonarnych.
Tabletki na suchy kaszel stosuje się w kilkugodzinnych odstępach czasowych, zwykle co 4-6 godzin, w zależności od danego preparatu i zaleceń lekarza. Można je połykać zarówno w ciągu dnia, jak i na noc. Ich zastosowanie przed snem pozwoli wyciszyć kaszel i umożliwi spokojny sen. Stanowią one dobre rozwiązanie dla osób z cukrzycą, w przypadku których bogate w cukier i substancje słodzące syropy nie są zalecane. Tabletki przeciwkaszlowe są jednak przeciwwskazane w przypadku kaszlu z zalegającą wydzieliną. Wówczas tego typu tabletki na męczący kaszel stosuje się jedynie na noc, gdy ataki kaszlu nie pozwalają spać. W ciągu dnia konieczne jest oczyszczanie dróg oddechowych, poprzez leki wykrztuśne.
Ziołowe tabletki do ssania na suchy kaszel
Uzupełnieniem leczenia przeciwkaszlowego w przypadku ataków suchego kaszlu, jak również dla łagodzenia mniej nasilonych objawów, są ziołowe tabletki na ssania na kaszel. Jakie ekstrakty zawierają tego typu tabletki na męczący kaszel?
· Wyciąg z korzenia prawoślazu- działa osłaniająco i powlekająco na drogi oddechowe, a dodatkowo zmniejsza przekrwienie śluzówki objętej stanem zapalnym,
· Wyciąg z ziela tymianku- wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dlatego sprawdzi się on w kaszlu infekcyjnym zarówno suchym, jak i mokrym,
· Wyciąg z liści podbiału- zawiera duże ilości polisacharydów śluzowych, a dzięki temu działa nawilżająco, powlekająco i łagodząco, a dodatkowo przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, tym samym skraca czas trwania infekcji górnych dróg oddechowych,
· Wyciąg z młodych pędów sosny- działają łagodząco i hamują nieproduktywny kaszel,
· Wyciąg z porostu islandzkiego- jest surowcem bogatym w śluzy, które wykazują efekt powlekająco-osłaniający, niwelując tym samym suchość i podrażnienie śluzówki. Ze względu na korzystne właściwości porostu w przypadku terapii przeciążenia strun głosowych, preparaty tego typu są stosowane również jako tabletki na chrypkę.
Częstym dodatkiem do pastylek do ssania na kaszel jest miód. Tabletki na duszący kaszel z miodem działają nawilżająco na śluzówkę gardła, dzięki temu zmniejszają podrażnienie, uczucie suchości, a także dokuczliwe drapanie w gardle. Daje to efekt hamowania odruchu kaszlowego wywołanego podrażnieniem śluzówki przez ściekający katar oraz czynniki zewnętrzne.
Tabletki na suchy kaszel, które skutecznie hamują odruch kaszlu, działają poprzez blokowanie receptorów kaszlowych zlokalizowanych w ośrodkowym układzie nerwowym (dekstrometorfan, kodeina) lub na obwodzie (lewodropropizyna). Uzupełnieniem tego leczenia mogą być tabletki do ssania na kaszel suchy, które zawierają ziołowe ekstrakty z prawoślazu, podbiału czy też porostu. Działają one łagodząco, powlekająco i ochronnie na gardło i górne partie dróg oddechowych.