Leki, tabletki, spraye, plastry na chrapanie

Spray na chrapanie i inne preparaty łagodzące tę dolegliwość pomagają spokojnie przespać noc domownikom. Odpowiednie suplementy diety, jak również zmiana stylu życia często pomagają wyeliminować przyczynę chrapania i przynoszą ulgę. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów poprawiających drożność dróg oddechowych i zniwelować wibracje, m.in. plastry, spraye.

Zobacz jako Siatka Lista

1 element

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

1 element

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Kiedy warto sięgnąć po lek na chrapanie?

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele jest przyczyn chrapania, które można wyeliminować samodzielnie. W końcu chrapanie wynika ze zwężenia dróg oddechowych, które z kolei powoduje wibracje tkanek gardła podczas oddychania. Do najczęstszych powodów tego zwężenia zalicza się:

·         Nadwagę i otyłość – tkanka tłuszczowa w okolicy szyi może uciskać drogi oddechowe.

·         Nieprawidłową budowę anatomiczną – np. przerost migdałków, skrzywiona przegroda nosowa, które utrudniają swobodny przepływ powietrza w drogach oddechowych. Dla ich wyeliminowania konieczna jest interwencja chirurgiczna.

·         Osłabione napięcie mięśni podniebienia i gardła – wraz z wiekiem spada napięcie mięśniowe, za ten proces odpowiedzialne jest również nadużywanie alkoholu oraz stosowanie leków nasennych. 

·         Przewlekłe infekcje dróg oddechowych i alergie – powodujące obrzęk błony śluzowej i niedrożność nosa.

·         Nieprawidłową pozycję podczas snu – spanie na plecach sprzyja opadaniu języka do tyłu.

·         Palenie papierosów – prowadzi do podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych, co w efekcie powoduje jej obrzęk.

 

 

Plastry, tabletki, spraye i inne leki na chrapanie

 

Oczywiście sięganie po preparaty niwelujące chrapanie to jedno, ale warto wdrożyć również zmiany w codziennym stylu życia. Pomocna może okazać się zmiana pozycji snu. Spanie na boku zapobiegnie opadaniu języka i podniebienia, a także poprawi drożność dróg oddechowych, podobnie jak ułożenie głowy do snu o kilkanaście cm wyżej. Ważne jest również nawilżenie powietrza w sypialni, co korzystnie wpłynie na funkcjonalność błony śluzowej dróg oddechowych, jak również redukcja masy ciała, ograniczenie picia alkoholu i sięgania po silne leki nasenne oraz regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. 

Warto sięgać również po preparaty wspomagające walkę z chrapaniem. Na rynku dostępne są m.in.:

·         Spray na chrapanie do nosa i gardła, który nawilża błonę śluzową wyścielającą drogi oddechowe, poprawia jej funkcjonalność i zmniejsza obrzęk,

·         Paski rozszerzające nozdrza, które mechanicznie poprawiają przepływ powietrza,

·         Specjalne wkładki do ust, które utrzymują język i żuchwę we właściwej pozycji, zapobiegając opadaniu tkanek gardła,

·         Plastry na chrapanie przyklejane na podniebienie miękkie, które zapobiegają wibracjom,

·         Opaski na brodę przytrzymujące żuchwę i zapobiegające otwieraniu ust podczas snu.

Dobrze jest dobrać rozwiązanie odpowiadające na indywidualne potrzeby. Jeśli osoba zmaga się z alergią, nawracającymi infekcjami dróg oddechowych i na co dzień towarzyszy jej obrzęk błony śluzowej nosa i gardła oraz ich podrażnienie, warto sięgnąć po odpowiedni spray na chrapanie. Jako uzupełnienie diety dla osób zmagających się z wiotkością mięśni podniebienia i języka, warto sięgać po tabletki na chrapanie z magnezem i witaminą D, które wspierają napięcie mięśni, jak również ziołowe tabletki na sen, które, w odróżnieniu od leków syntetycznych, nie będą pogłębiać problemu z wiotkością wspomnianych struktur mięśniowych.