Leki, tabletki na depresję, antydepresanty bez recepty
Leki na depresję bez recepty mogą być stosowane w terapii depresji o łagodnym nasileniu. Preparaty te łagodzą takie objawy jak spadek nastroju, niski poziom energii, brak zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność czy też zaburzenia snu. Antydepresanty bez recepty stanowią jeden z elementów leczenia i nie powinny zastępować wsparcia psychologa lub psychoterapeuty. W lekach na depresję znaleźć można ekstrakt z dziurawca, który ma potwierdzoną skuteczność w terapii depresji.
Leki na depresję bez recepty – kiedy mogą być pomocne?
Leki na układ nerwowy stosowane są przez wielu pacjentów. Do tej grupy preparatów należą m.in. leki na depresję. Przy łagodnej postaci tej choroby pomocne mogą być antydepresanty bez recepty. Warto o nich pamiętać, jeśli dłuższy czas utrzymuje się obniżony nastrój i brak odczuwania przyjemności z czynności, które wcześniej sprawiały radość i satysfakcję. Osoby zmagające się z depresją często odczuwają też niski poziom energii i brak sił. Wielu pacjentom towarzyszy stałe poczucie winy, brak poczucia sprawczości i sensu. Tabletki na depresję zmniejszają te objawy. Poprawiają jakość życia i pozytywnie wpływają na nastrój chorego.
Tabletki na depresję bez recepty przeznaczone są jednak tylko do leczenia depresji o łagodnym nasileniu. Jeśli bowiem choroba ta ma większe natężenie, zazwyczaj konieczne jest włączenie do terapii leków przeciwdepresyjnych na receptę. Leki na poprawę nastroju nie powinny też nigdy zastępować wizyty u specjalisty. Leczenie doustne jest bowiem jednym z elementów terapii i powinno przebiegać równolegle z psychoterapią.
Lek na depresję – co zawiera?
Lek na depresję bez recepty może zawierać w składzie wyciąg z dziurawca. Ma on udowodnioną w badaniach naukowych skuteczność w leczeniu depresji. Co istotne, zarówno preparaty przeciwdepresyjne dostępne na receptę, jak i tabletki na depresję bez recepty nie powodują natychmiastowej poprawy samopoczucia. Na efekty ich działania trzeba poczekać kilka dni, a nawet kilka tygodni. Stosując leki na depresję z dziurawcem można zauważyć pierwsze rezultaty po upływie ok. 2 tygodni. Na pełny efekt terapii zazwyczaj trzeba poczekać jeszcze dłużej.
Lek na depresję bez recepty może ulegać interakcjom z innymi przyjmowanymi preparatami. Wspomniany już dziurawiec może wpływać na efektywność doustnej antykoncepcji hormonalnej. Przyjmując tabletki na depresję z dziurawcem warto też pamiętać o konieczności ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym. Składniki aktywne zawarte w dziurawce zwiększają bowiem wrażliwość skóry na słońce.
Jeśli objawom depresji towarzyszy nadmierne napięcie i stres, pomocne mogą być również tabletki na uspokojenie. Znaleźć można w nich wyciągi roślinne, które ułatwiają rozluźnienie i ograniczają wpływ stresu na organizm. Przy narażeniu na przewlekły stres warto też pamiętać o adaptogenach. Wspomagającą rolę w leczeniu depresji mogą odgrywać również preparaty z tryptofanem i szafranem.
Leki na depresję – jak długo stosować?
Lek na depresję bez recepty najczęściej zaleca się przyjmować przez okres kilku miesięcy, aż do całkowitego ustąpienia objawów. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Dokładny czas terapii wyznacza lekarz. Epizody depresyjne u każdego pacjenta mogą utrzymywać się odmienną ilość czasu. Na czas trwania depresji wpływa m.in. jej przyczyna. Część osób zmaga się z depresją nawracająca, która może wymagać ponownego wprowadzenia terapii. U innych pacjentów konieczne jest stałe przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych.
Lek na depresję pomaga chorym wrócić do normalnego funkcjonowania. Depresja jest chorobą o podłożu psychicznym, która dotyka bardzo wielu osób. Wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia, które może znacząco podnieść komfort życia pacjentów. Leki na depresję należy przyjmować regularnie. W okresie terapii wskazane jest też odstawienie alkoholu oraz innych używek. Warto zachęcać chorych do uprawiania sportu i być dla nich (w miarę możliwości) obecnymi.
Tabletki na depresję mogą być stosowane jednocześnie z innymi preparatami, jeśli zachodzi taka potrzeba. Oprócz wspomnianych wyżej adaptogenów korzystne może być też przyjmowanie witamin na zmęczenie i brak energii. Pojawiający się spadek sił i pogorszenie koncentracji nie zawsze wynikają z zaburzeń depresyjnych. Ich przyczyną mogą być też niedobory żywieniowe. Chociażby z tego względu, przy utrzymującym się dłuższy czas spadku nastroju i przewlekłym zmęczeniu wskazana jest konsultacja z lekarzem, które pomoże znaleźć źródło tych objawów.