Leki na grzybicę paznokci: lakiery, maści, spraye, płyny

Preparaty na grzybicę paznokci dostępne bez recepty aplikuje się miejscowo na zmienioną chorobowo płytkę paznokciową. Występują one w formie lakierów, płynów lub sztyftów. W czasie leczenia grzybicy paznokci ważna jest również odpowiednia pielęgnacja, która stanowi uzupełnienie terapii, a także pozwala zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 22

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 22

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Kiedy lek na grzybicę paznokci powinien zostać zastosowany?

 

Kiedyś zmieniony chorobowo paznokieć wymagał konsultacji ze specjalistą. Obecnie leki na grzybicę paznokci do zastosowania miejscowego są dostępne bez recepty. Wystarczy zatem obserwacja własna lub podologa/kosmetologa, osób potrafiących rozpoznać zakażony paznokieć. Jak objawia się grzybica paznokci? Przede wszystkim można zaobserwować zmianę wyglądu paznokcia- staje się on zwykle żółty lub biały, ale bywa też brązowy, zielony bądź czarny. Płytka paznokciowa staje się gruba, krucha, łamliwa, nierówna i rozwarstwia się. Niepokojące mogą być również: bolesność paznokci, nieprzyjemny zapach oraz spowolnione tempo wzrostu płytki paznokciowej. Jeśli nie mamy pewności, że nasz paznokieć został zakażony przez grzyby, warto skonsultować się z lekarzem. Najbardziej skuteczny lek na grzybicę paznokci u nóg i rąk to tabletki lub kapsułki zawierające substancje przeciwgrzybicze. Terapia tego typu jest ordynowana przez specjalistę i zwykle musi być kontynuowana przez kilka tygodni, a leczenie miejscowe stanowi jej uzupełnienie. 

Niekiedy zmieniony chorobowo jest nie tylko paznokieć, ale również skóra wokół. Zaczerwieniony, swędzący i łuszczący się naskórek w okolicy wała paznokciowego czy między palcami może oznaczać, że doszło do zakażenia grzybiczego. Wówczas stosuje się lek na grzybicę skóry w formie maści lub kremu. W tym czasie szczególnie należy dbać o higienę, ponieważ grzybica stosunkowo łatwo może rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała, jak również na inne osoby, tj. domowników, użytkowników basenu czy sauny. 

 

 

Lakier na grzybicę paznokci bez recepty

 

Lakier do paznokci na grzybicę to jeden z najbardziej skutecznych preparatów do zastosowania miejscowego. Po aplikacji na płytkę paznokciową substancja czynna pozostaje dłużej na jej powierzchni. Maść na grzybicę paznokci nie jest dobrym pomysłem, ponieważ bardzo słabo przenika ona przez płytkę paznokciową, co sprawia, że zawarta w preparacie substancja przeciwgrzybicza jest mało skuteczna. Ta forma preparatu sprawdzi się raczej na grzybicę skóry wokół paznokci, jak również stóp. 

Skuteczny lakier na grzybicę paznokci zawiera substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, które wykazują aktywność wobec patogenów najczęściej wywołujących zmiany w obrębie płytki paznokciowej (dermatofitów i grzybów drożdżopochodnych). Są to cyklopiroks i amorolfina. Charakteryzują się one podobną przenikalnością i działają również w łożysku paznokcia. Ich schemat stosowanie jest jednak nieco inny. W przypadku leku z cyklopiroksem przez pierwszy miesiąc leczenia cienką warstwę lakieru nakłada się na paznokieć co drugi dzień, w kolejnym miesiącu dwa razy w tygodniu, a od trzeciego miesiąca- raz w tygodniu. Środek na grzybicę paznokci z amorolfiną aplikuje się od początku kuracji raz w tygodniu. W czasie trwania leczenie ważne, aby przed każdą aplikacją lakieru spiłować płytkę paznokciową jednorazowym pilnikiem. Leki na grzybicę paznokci tego typu stosuje się przez około 6 miesięcy w przypadku dłoni i nawet 12 miesięcy gdy problem dotyczy nóg. Terapia wymaga od pacjenta karności oraz wprowadzenia działań profilaktycznych, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się zakażenia. Leczenie powinno się kontynuować do momentu odrośnięcia zdrowego paznokcia.

Na grzybicę paznokci u nóg i dłoni znaleźć można również lakiery z nieco innym składem. Zawierają one olejek z drzewa herbacianego, o aktywności przeciwdrobnoustrojowej oraz słabiej działające leki przeciwgrzybicze- klimbazol lub piroktonie olaminy. Tego typu środku będą miały jednak słabe działanie na zmieniony chorobowo paznokieć. Lepiej sprawdzą się jako zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się zakażenia lub jako preparat profilaktyczny np. dla osób uczęszczających na basen, u których występuje zwiększone ryzyko rozwoju grzybicy. 

 

 

Środki pielęgnacyjne na grzybicę paznokci

 

Równolegle w czasie leczenia grzybicy paznokci, czy to stosując preparaty miejscowe, czy też doustne, należy zadbać o profilaktykę. Pozwoli to uchronić kolejne paznokcie przed zakażeniem, jak również innych domowników przed rozwojem grzybicy paznokci. Jakie działania profilaktyczne należy podjąć?

·         Regularnie myć i dokładnie osuszać stopy,

·         Nosić przewiewne buty i skarpety, ponieważ sztuczne materiały powodują nadmierną potliwość stóp, a wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów,

·         Korzystać z własnych narzędzi do pielęgnacji stóp, jak również ręcznika i klapek,

·         Przycinać zmienione chorobowo paznokcie i regularnie je piłować, wykonując te czynności jednorazowymi akcesoriami,

·         Unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, tj. na siłowni, saunie, basenie,

·         Stosować zasypki, spraye do stóp zawierające naturalne olejki przeciwgrzybicze i niwelujące potliwość,

·         Pamiętać o środkach antyseptycznych wspomagających leczenie grzybicy, dla przykładu można moczyć stopy w lekko różowym roztworze nadmanganianu potasu.

Nawet najlepszy lek na grzybicę paznokci musi zostać zastosowany odpowiednio wcześnie, gdy zakażenie nie jest jeszcze zaawansowane. Choroba jest trudna do leczenia i może prowadzić do trwałego uszkodzenia paznokcia. Zatem jeśli zaobserwuje się zmieniony wygląd płytki, może to wskazywać, że rozwija się grzybica paznokci. Lakier dostępny bez recepty zawierający cyklopiroks lub amorolfinę to skuteczny lek na grzybicę paznokci do zastosowania miejscowego. W czasie terapii ogromne znaczenie ma regularność aplikacji preparatu.