Ból ucha, krople na bolące uszy

Ból ucha może pojawić się u osób w różnym wieku. Jest to dolegliwość, której główną przyczyną są choroby uszu. Może być ona jednak także spowodowana przez schorzenia innych części ciała. Jest to związane z faktem, iż narząd słuchu jest bardzo dobrze unerwiony. W tej kategorii znajdziesz szeroki wybór preparatów łagodzących ból ucha.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 13

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 13

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Ból ucha – zapalenie ucha zewnętrznego

Ucho zewnętrzne jest to widoczna część narządu słuchu składająca się z małżowiny usznej i zewnętrznej części przewodu słuchowego. Dane struktury są pokryte nabłonkiem wraz z gruczołami łojowymi, które mają za zadanie wytwarzanie wydzieliny chroniącej ucho. Ucho zewnętrzne jest narażone na wystąpienie infekcji wywołanej przez bakterie, wirusy oraz grzyby.

Zapalenie skóry ucha może dawać następujące objawy:

  • piekący, rozpierający lub kłujący ból ucha,
  • tkliwość przy dotyku,
  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • uczucie pełności.

Objawy podobne do zapalenia ucha możemy zaobserwować podczas wypełnienia przewodu słuchowego korkiem woskowinowym. W takim przypadku swędzenie i pieczenie ucha może przerodzić się w silny ból. W najcięższych przypadkach może pojawić się także niedosłuch. W Aptece dla Rodziny znajdziesz preparaty wspomagające leczenie stanów zapalnych ucha. Są one dostępne w wygodnej w aplikacji postaci kropli oraz sprayów.

Zapalenie ucha środkowego

Uszy mogą zostać także zaatakowane przez bakterie i wirusy, które powodują infekcje ich wewnętrznej części. Zapalenie ucha środkowego najczęściej pojawia się jako konsekwencja infekcji nosa, gardła lub zatok. Patogeny przenikają do ucha dzięki połączeniu z górnymi drogami oddechowymi. Dane zapalenie objawia się bólem ucha, głowy, katarem, a także innymi objawami, które zazwyczaj towarzyszą przeziębieniu.

Najczęstsze choroby ucha wewnętrznego, które są związane z bólem ucha to:

  • Ostre zapalenie ucha środkowego – najczęściej dotyka dzieci, ma skłonność do nawracania.
  • Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – objawy mogą występować przez dłuższy czas, jednak różnić się natężeniem.
  • Zapalenie wyrostka sutkowatego – bardzo częste powikłanie występujące po zapaleniu ucha środkowego. Wyrostek sutkowaty jest to niewielka kość, znajdująca się za uchem, dlatego też ból uszu połączony z bólem w okolicach uszu, może wskazywać na wystąpienie danego schorzenia.

Ból ucha – leczenie

Jeżeli przyczyną bólu ucha jest łagodna infekcja wirusowa, najczęściej mija on po kilku dniach. Aby zwalczyć dolegliwości bólowe stosuje się wówczas leki o działaniu przeciwzapalnym. W naszym asortymencie posiadamy tabletki, które sprawdzają się w danej sytuacji. Jeżeli jednak ból ucha utrzymuje się przez dłuższy czas, warto udać się do specjalisty. W przypadku rozpoznania zapalenia ucha, lekarz może zlecić stosowanie odpowiedniego antybiotyku. Należy pamiętać, że bólu ucha nie należy lekceważyć. Nie warto również rozpoczynać leczenia na własną rękę, ponieważ nieodpowiednio dobrane leki mogą nam dodatkowo zaszkodzić.