Roztwory i płyny do inhalacji na gardło, zatoki i katar
Leki do inhalacji bez recepty na kaszel, katar lub zapalenie zatok to skuteczny sposób na złagodzenie pojawiających się objawów infekcji. Płyn do inhalacji na zalegającą wydzielinę jest dedykowany osobom, które zmagają się uporczywym katarem podczas infekcji zatok. Dodatkowo krople do inhalacji są przydatne w przypadku kaszlu mokrego, kiedy powoduje uczucie nadmiaru plwociny w oskrzelach i górnych drogach oddechowych. Nawilżające preparaty do inhalacji z kwasem hialuronowym lub ektoiną są rekomendowane dla dzieci i dorosłych, podczas infekcji dróg oddechowych oraz profilaktycznie, w przypadku przesuszonej i podrażnionej śluzówki krtani i gardła, co daje się we znaki alergikom i osobom przebywającym w zapylonym środowisku. W łagodzeniu objawów przeziębienie skuteczna jest również inhalacja parowa z wykorzystaniem olejków eterycznych.
Płyn do inhalacji na zalegającą wydzielinę
Uporczywy katar w trakcie infekcji może w znaczący sposób obniżyć komfort życia pacjenta. Brak możliwości swobodnego oddechu przez nos może powodować kłopoty ze snem oraz spowolnić proces rekonwalescencji po chorobie. Aby wspomóc leczenie kataru i zapobiec jego nawrotowi, zalecana jest odpowiednia higiena nosa z wykorzystaniem aerozoli udrażniających i hipertonicznych płynów do inhalacji.
Krople do inhalacji zatok dla dorosłych zawierają sól hipertoniczną oraz wyciągi roślinne m.in. z melisy i macierzanki piaskowej. Dla dzieci polecane są preparaty zawierające 1,5% roztwór NaCl. Roztwory chlorku sodu o wyższym stężeniu rozrzedzają wydzielinę, ułatwiając jej usunięcie z dróg oddechowych. Regularne inhalacje mogą też łagodzić ból głowy i twarzy, występujące podczas zapalenia zatok. W niektórych przypadkach, kiedy inhalacje nie przynoszą oczekiwanych efektów, polecane są zestawy: butelka i płyn do płukania nosa i zatok.
Dla osób, które preferują roślinne preparaty, polecane są olejki eteryczne. W zależności od rodzaju wyciągu roślinnego olejek może wykazywać różne właściwości lecznicze. Przykładem są olejki eukaliptusowy oraz miętowy, które udrażniają nos oraz działają przeciwzapalnie. Z kolei olejek tymiankowy działa wykrztuśnie i jest polecany w przypadku kaszlu mokrego. Należy podkreślić, że olejki eteryczne można stosować tylko w postaci inhalacji parowej. Ponadto, olejki eteryczne z mentolem są przeciwwskazane u dzieci poniżej 5. roku życia.
Nawilżające preparaty do inhalacji
Sama infekcja dróg oddechowych, jak również stosowanie niektórych leków z nią związanych mogą prowadzić do podrażnienia śluzówki gardła i krtani. W tym przypadku pacjenci skarżą się na suchy, duszący kaszel oraz ból gardła. Nawilżające preparaty do inhalacji zawierają 0,9% roztwór soli fizjologicznej, która pozwala utrzymać wilgotne środowisko śluzówki. Regenerujący roztwór do inhalacji może także posiadać kwas hialuronowy, który dzięki wiązaniu cząsteczek wody zapewnia długotrwałe nawilżenie dróg oddechowych. Natomiast, preparaty do inhalacji z ektoiną działają regenerująco na podrażnioną śluzówkę oraz łagodzą stany zapalne, dlatego są one polecane osobom zmagającym się z alergią, astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
Nawilżające preparaty do inhalacji mogą być przez część pacjentów stosowane również profilaktycznie. Są one polecane zimą, kiedy ogrzewanie mieszkania może zwiększać przesuszenie śluzówki.
Ampułki do inhalacji na kaszel i zatkany nos - sposób użycia
Chcąc zastosować lek do inhalacji bez recepty, zawsze należy upewnić się, że można go wprowadzić do danego typu inhalatora. W większości nebulizatorów nie zaleca się umieszczać płynu do inhalacji z olejkami eterycznymi. Znaczna ilość inhalatorów tłokowych jest przeznaczonych do wykonywania inhalacji na kaszel, katar lub zatoki z wykorzystaniem ampułek roztworów chlorku sodu z dodatkiem kwasu hialuronowego lub innych substancji. Przed wprowadzeniem do urządzenia preparatu do inhalacji należy więc doczytać w instrukcji obsługi, czy można w nim umieścić dany środek. Trzeba zaznaczyć, że płyny do inhalacji są jałowe, dlatego są one przeznaczone do jednorazowego użytku. Zabieg wykonuje się zwykle kilka razy na dobę, w zależności od nasilenia objawów i zastosowanych farmaceutyków.