Kremy i maści na atopowe zapalenie skóry (AZS)

Krem na atopowe zapalenie skóry ma za zadanie wzmacniać barierę ochronną skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej odporna na działanie czynników drażniących i traci mniej wody. Wpływa również korzystnie na procesy regeneracyjne. Kremy na AZS swoje właściwości zawdzięczają odpowiednio dobranej kompozycji składników, do których zaliczyć można m.in. emolienty, oleje naturalne, a także składniki nawilżające.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 14

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 14

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Krem i maść na atopowe zapalenie skóry- najważniejsze składniki aktywne

 

Kremy na atopowe zapalenie skóry są dermokosmetykami, a niekiedy nawet wyrobami medycznymi. Zawartość w ich składzie substancji aktywnych jest znacznie wyższa niż w przypadku zwykłych drogeryjnych kosmetyków o właściwościach nawilżających. Jakie składniki aktywne zawiera apteczny krem na atopowe zapalenie skóry dostępny bez recepty?

·         Chroniące przed przezskórną utratą wody, np. wazelina, skwalen, olej kokosowy, kwasy omega,

·         Zmiękczające naskórek, odżywiające go, ale również zabezpieczające przed czynnikami drażniącymi- lanolina, glicerol, wosk pszczeli,

·         Nawilżające, m.in. mocznik (5-10%), kwas hialuronowy (wiąże wodę), aloes,

·         Odbudowujące płaszcz lipidowy, redukujące stan zapalny, w tym zaczerwienienie i świąd, m.in. masło shea, olej z nasion czarnuszki, olej lniany, konopny, canola,

·         Wspierające mikrobiom skóry, m.in. inulina,

·         Łagodzące podrażnienia i wspierające procesy regeneracyjne, m.in. alantoina.

 

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry powinny być stosowane regularnie. Ważne jest smarowanie skóry co najmniej 2 razy dziennie, w tym po każdej kąpieli, a w przypadku zaostrzenia objawów związanych z atopią również w ciągu dnia. Jeśli mimo częstego sięgania po emolienty na AZS świąd, nadmierna suchość i zaczerwienienie skóry nie ustępują, konieczne może okazać się zastosowanie silniejszego preparatu. Maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty zawiera jeszcze wyższą koncentrację składników aktywnych, wśród których często znaleźć można oleje o właściwościach przeciwzapalnych oraz ektoinę. Substancja ta łagodzi objawy związane z odczynem alergicznym, stanowi również czynnik nawilżający. Natomiast jeśli maść na AZS bez sterydów nie pomaga, konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie sterydoterapii lub immunoterapii miejscowej. 

 

Preparaty do smarowania na AZS należy używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Takie informacje zawsze podaje producent na opakowaniu. Nieco inny skład będzie dedykowany do zmian atopowych na twarzy. Kompozycja takiego kremu oprócz tego, że powinna łagodzić podrażnienia i nawilżać, nie powinna zatykać porów. Balsam do skóry atopowej zwykle szybciej się wchłania i sprawdzi się w profilaktyce, natomiast gdy pojawią się zaostrzenia i bardziej intensywny świąd lepiej wybrać bogatszy krem lub maść na AZS.

 

 

Dla kogo krem na AZS?

 

Krem i maść na atopowe zapalenie skóry ma za zadanie wzmacniać barierę ochronną skóry i działać mocno nawilżająco oraz kojąco. Jest to ważne działanie nie tylko dla osób z atopią, ale również dla noworodków i niemowląt. W przypadku małych pacjentów skóra jest cienka, wrażliwa i nie ma odpowiednio wykształconej bariery ochronnej. Dlatego wiele balsamów i kremów, które stosuje się również w terapii AZS, znalazło zastosowanie w pielęgnacji dzieci od 1.dni życia. Najlepsza maść na AZS dla maluszka posiada odpowiednie badania i może być stosowana już u noworodków, zapewniając maluchowi odpowiednią pielęgnację, bez obaw o podrażnienia. 

 

Kremy na AZS mogą być stosowane również u osób starszych. Wraz z wiekiem spada zawartość lipidów w warstwie ochronnej naskórka. Co więcej, seniorzy są dużo bardziej narażeni na odwodnienie. To wszystko prowadzi do nadmiernego przesuszenia skóry i generuje uporczywy świąd. Brak odpowiedniego łagodzenia tych dolegliwości sprzyja powstawaniu uszkodzeń naskórka, a nawet trudno gojących się ran. 

 

Krem i maść na AZS bez recepty sprawdzi się nie tylko u chorych na atopowe zapalenie skóry, ale również u innych osób, których skóra wymaga ochrony, regeneracji i nawilżenia. Oprócz seniorów i niemowląt w tej grupie znaleźć się mogą pacjenci z łuszczycą, egzemą czy też chorzy podczas leczenia onkologicznego i diabetycy. 

 

 

Leki na atopowe zapalenie skóry

 

Zaostrzenie objawów AZS wymaga zastosowania odpowiednich leków łagodzących dokuczliwe dolegliwości. Zaczerwienienie, nadmierne przesuszenie oraz świąd szczególnie gdy dotyczą one dużej powierzchni, znacznie obniżają komfort życia pacjenta. Najczęściej wybierany lek na atopowe zapalenie skóry to steryd. Miejscowe zastosowanie glikokortykosteroidów łagodzi stan zapalny, działa przeciwalergicznie i przeciwświądowo. Zwykle tego typu leki ordynowane są przez lekarza. Bez recepty dostępny jest jedynie krem z hydrokortyzonem. Jest to słabo działający steryd dostępny w stężeniach 0,5 i 1 %. Mocniejsze leki na AZS w formie maści lub kremów mogą zawierać mometazon, klobetazon czy też betametazon. Niemniej jednak nadają się one jedynie do punktowego stosowania. Należy je aplikować w miejsca, gdzie pojawiają się zmiany skórne, nie zaś na całe ciało. Ma to związek z możliwymi skutkami ubocznymi, jakie mogą się pojawić podczas ich stosowania. Sterydowe maści na zmiany skórne nie powinny być nakładane również na twarz.

 

Terapia sterydowa powinna trwać możliwie jak najkrócej. Dlatego dla zwiększenia jej efektywności nie należy rezygnować z regularnego aplikowania dermokosmetyków o właściwościach emoliencyjnych. Uzupełnienie leczenia miejscowego mogą stanowić również tabletki na atopowe zapalenie skóry. Zwykle do terapii włącza się doustne leki przeciwalergiczne. Pozwalają one łagodzić m.in. świąd związany z AZS.

 

Alternatywą dla leczenia sterydami są leki o właściwościach immunomodulujących i przeciwzapalnych- inhibitory kalcyneuryny- takrolimus i pimekrolimus. Są one znacznie droższe niż popularne kremy sterydowe, ale dają dobre efekty terapeutyczne, a co więcej można je stosować przez dłuższy czas, również w okolicach twarzy. Dlatego tego typu maści na atopowe zapalenie skóry stosuje się zarówno w zaostrzeniach objawów, jak i również dla podtrzymania okresu remisji. Warto je łączyć również z dostępnymi bez recepty balsamami i kremami na AZS.