Leki, maści i tabletki na zakwasy
Leki na zakwasy, choć nie są niezbędne do wyeliminowania bólu po treningu, mogą znacząco poprawić komfort pacjenta i złagodzić dokuczliwe dolegliwości. Zespół opóźnionego bólu po intensywnym treningu bywa bardzo uciążliwy i utrudnia wykonywanie codziennych aktywności. Żel lub maść na zakwasy mogą rozluźnić mięśnie oraz zmniejszyć ich tkliwość. W zależności od nasilenia bólu oraz preferencji pacjenta można sięgnąć po tabletki na zakwasy lub preparaty miejscowe w postaci plastrów, wspomnianego żelu lub maści.
Lek na zakwasy – kiedy go stosować?
Odpowiednie leki na zakwasy czy też suplementy na regenerację mięśni są przydatne osobom, które podejmują się intensywnych treningów fizycznych. Tabletki na zakwasy mogą być pomocne również w sytuacjach, gdy pacjent wykonuje aktywność, która nie jest dla niego typowa, np. rozpoczyna jazdę konną lub po wieloletnim praktykowaniu siedzącego trybu życia zaczyna ćwiczyć. Lek na zakwasy jest stosowany także przez osoby aktywne, które trenują inne niż zazwyczaj partie mięśni lub korzystają z innego rodzaju treningu.
Maści lub tabletki na zakwasy zazwyczaj potrzebne są nie bezpośrednio po treningu, ale co najmniej po kilkunastu godzinach od jego zakończenia. Dolegliwości związane z zakwasami pojawiają się często na drugi dzień po ćwiczeniach. Ustępują one samoistnie, nawet bez stosowania leków na zakwasy. Bywają jednak bardzo uciążliwe i dokuczliwe dla pacjenta. Jeśli ból i sztywność mięśni ma duże nasilenie, może przeszkadzać i utrudniać wykonywanie codziennych aktywności. Warto wówczas sięgnąć po odpowiedni żel na zakwasy lub inny preparat, który złagodzi nieprzyjemne dolegliwości i poprawi komfort pacjenta.
Jakie leki na zakwasy stosować?
Co wybrać, żel na zakwasy, maść, plastry, czy może tabletki na zakwasy? Przy wyborze odpowiedniego leku na zakwasy warto wziąć pod uwagę nasilenie dolegliwości oraz preferencje i stan zdrowia pacjenta. Doustne leki przeciwbólowe na zakwasy rekomendowane są głównie osobom, u których ból mięśni po aktywności fizycznej jest bardzo dokuczliwy i trudny do zniesienia. Tabletki na zakwasy mogą być również pomocne w sytuacjach, gdy dolegliwości bólowe dotyczą kilku grup mięśni. Wspomagająco można stosować również witaminy na wzmocnienie mięśni.
Żele i maści na zakwasy są przydatne, gdy ból jest dość ograniczony i dotyczy jednej partii mięśni. Maść na zakwasy w nogach sprawdzi się również u pacjentów, którzy z uwagi na przeciwwskazania nie powinni stosować doustnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Po żele i maści na zakwasy warto sięgnąć także wtedy, gdy pacjent preferuje korzystanie miejscowych leków, które obarczone są niższym ryzykiem działań niepożądanych i wyróżniają się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem stosowania.
Alternatywą dla maści, kremów i żeli są plastry na zakwasy. Ta postać leku również dobrze sprawdza się przy ograniczonym bólu i sztywności mięśni. Zapewnia długotrwałe działanie i nie wymaga od pacjenta podejmowania większej aktywności – wystarczy jednorazowo nakleić plaster w obrębie bolących mięśni, aby zapewnić kilkugodzinne utrzymywanie się działania wybranego preparatu. Maść na zakwasy wymaga natomiast częstszego nakładania na skórę.
Maść na zakwasy – rozgrzewająca czy chłodząca?
Co będzie lepsze przy zespole opóźnionego bólu mięśniowego – maść rozgrzewająca na zakwasy, a może żel chłodzący? Na ból, sztywność oraz osłabienie mięśni po treningu można stosować zarówno preparaty chłodzące, jak i rozgrzewające. Chłodząca maść lub plastry na zakwasy mogą okazać się lepszym wyborem, jeśli oprócz bólu pojawia się też obrzęk. Chłód przynosi uczucie ukojenia i ulgi. Z kolej rozgrzewająca maść na zakwasy miejscowo poprawia dopływ krwi do tkanek, co również może skutkować złagodzeniem bólu. Oprócz plastrów na zakwasy dostępne są też specjalne kompresy żelowe, które w zależności od potrzeb można chłodzić lub rozgrzewać. Mają one różne rozmiary, dzięki czemu można wybrać odpowiedni produkt do bolącego obszaru ciała.
Zmagając się z bólem mięśni po treningu, można więc sięgnąć zarówno po rozgrzewającą, jak i chłodzącą maść na zakwasy. Wybór zależy od indywidualnych preferencji pacjenta. Część osób odczuwa większą ulgę po zastosowaniu maści na zakwasy o działaniu rozgrzewającym, a inni po nałożeniu na bolące obszary maści chłodzącej. Warto też pamiętać, że rozgrzewająca maść na zakwasy w nogach może być stosowana nie tylko na ból mięśni po treningu, ale również przed podjęciem intensywnej aktywności. Rozgrzanie mięśni przygotuje je na wysiłek.
Magnez, elektrolity na zakwasy – jak dodatkowo łagodzić ból mięśni po treningu?
Wspomagająco przy dolegliwościach związanych z zespołem opóźnionego bólu mięśniowego można też sięgnąć po odpowiedni suplement na zakwasy. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do utraty cennych elektrolitów, które wpływają m.in. na funkcjonowanie układu mięśniowego. Pomocne mogą być więc elektrolity na zakwasy, które uzupełniają tracone wraz z potem jony sodu, potasu i magnezu. Można sięgnąć też po magnez na zakwasy, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowo-mięśniowego.
Oprócz stosowania leków i suplementów na zakwasy warto dać mięśniom czas na regenerację. Nie oznacza to jednak, że należy zupełnie zaprzestać aktywności. Łagodne ćwiczenia mogą nawet złagodzić odczuwaną sztywność i ból mięśni. Jednak intensywny wysiłek zazwyczaj nie jest wskazany, jeśli ból mięśniowy po poprzednim treningu jest bardzo nasilony. Najczęściej zaleca się powrót do ćwiczeń w momencie, gdy dolegliwości bólowe zaczynają ustępować.