Tabletki na kaszel mokry

Tabletki na kaszel mokry mają za zadanie wspomóc oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny, co jest podstawą leczenia kaszlu produktywnego (mokrego). Dostępne w formie tabletek do połykania lub tabletek musujących są zarówno leki wykrztuśne, które zwiększają efektywność wykrztuszania wydzieliny, napędzając odruch kaszlowy, jak i leki mukoaktywne, które zmniejszają lepkość flegmy i ułatwiają jej ewakuację z dróg oddechowych.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 22

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 22

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Wykrztuśny lek na kaszel mokry

 

Leki na kaszel mokry o działaniu typowo wykrztuśnym to środki stosowane na kaszel już od wielu lat. Grono preparatów tego typu to środki roślinne wykorzystywane w medycynie ludowej do łagodzenia kaszlu infekcyjnego od pokoleń. Ich działanie opiera się na drażnieniu receptorów kaszlowych zlokalizowanych w ścianie żołądka, w efekcie czego wywoływany jest odruch kaszlowy, a dodatkowo zwiększa się ilość wydzielanego śluzu, który jednocześnie ulega upłynnieniu w drogach oddechowych. Podobnym efektem działania charakteryzuje się hipertoniczne roztwory soli chlorku sodowego dostępny w stężeniu 1,5-3%. Dlatego w przypadku kaszlu mokrego zaleca się nebulizacje z wykorzystaniem tego typu preparatów.

 

Wykrztuśne leki na mokry kaszel zawierają w swoim składzie, m.in. ziołowe ekstrakty z korzenia wymiotnicy, lukrecji, ziela tymianu, liści bluszczu czy też kwiatów pierwiosnka. Podobną aktywność wykazuje jodek potasu oraz inne syntetyczne substancje, tj. gwajafenezyna i sulfogwajakol.

 

Na rynku dostępne są m.in. tabletki do ssania na kaszel mokry zawierające suchy wyciąg z liści bluszczu, tabletki do połykania w których jako dodatek znajduje się sulfogwajakol lub ekstrakt z tymianku. Niemniej jednak większość tych składników aktywnych znaleźć można w formie leków jako syrop wykrztuśny na mokry kaszel.

 

 

Mukoaktywny lek na mokry kaszel

 

Tabletki na mokry kaszel mogą zawierać również substancje o aktywności mukoaktywnej, które wpływają na lepkość wydzielanego śluzu, a dokładniej zmniejszają ją. Do tej grupy leków zalicza się: 

·         bromheksyna i ambroksol, które dodatkowo powodują przyspieszenie transportu śluzowo-rzęskowego,

·         karbocysteina, która pośrednio zmniejsza nadmierne wydzielanie śluzu,

·         N-acetylocysteina,

·         Erdosteina, która korzystnie wpływa na rozrzedzenie wydzieliny również w zatokach.

Wszystkie te leki dostępne są jako tabletki na kaszel. Dodatkowo bez recepty N-acetylocysteina i karbosteina występują w formie tabletek musujących, a erdosteina w postaci saszetek z proszkiem.

 

 

Jak właściwie stosować tabletki na kaszel mokry?

 

Tabletki na męczący kaszel o działaniu wykrztuśnym należy stosować do godziny 17, podobnie jak wszystkie leki na mokry kaszel. Zastosowanie tego typu preparatów na noc może wzmagać kaszel. Ważne, aby podczas infekcji przebiegającej z zalegającą w drogach oddechowych wydzieliną dużo pić. Odpowiednie nawodnienie pozwoli na efektywniejsze upłynnienie i rozrzedzenie flegmy. Leki w tabletkach są zwykle dedykowane dla osób dorosłych, chociaż tabletki musujące z acetylocysteiną dostępne bez recepty mają dawki dostosowane do potrzeb również młodszych pacjentów.