Tabletki na kaszel mokry
Głównym zadaniem kaszlu mokrego jest oczyszczenie dróg oddechowych z wydzielin, stąd też często nazywany jest produktywnym. Jego intensywność zazwyczaj nasila się w godzinach porannych. W leczeniu mokrego kaszlu stosuje się preparaty wykrztuśne, których zadaniem jest rozrzedzenie zalegającej wydzieliny. W tej kategorii znajdziesz środki ułatwiające odkrztuszanie, które będą wsparciem w walce z kaszlem produktywnym.
Przyczyny kaszlu mokrego
Mokry kaszel pojawia się najczęściej podczas trwania infekcji bakteryjnej i jest następstwem kaszlu suchego. Powstaje on w wyniku podrażnienia receptorów nerwowych znajdujących się w przełyku. W przeciwieństwie do kaszlu suchego, kaszel mokry nie ma charakteru napadowego.
Przyczyną mokrego kaszlu mogą być m.in.:
- mukowiscydoza,
- alergia,
- zapalenie zatok,
- zapalenie płuc,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Aby dokładnie zdiagnozować konkretną dolegliwość, należy zwrócić uwagę na odkrztuszaną plwocinę. Ropna wydzielina jest charakterystyczna dla infekcji górnych dróg oddechowych m.in. zapalenia płuc oraz zapalenia zatok. Natomiast przewlekły kaszel z odpluwaniem gęstej, śluzowej wydzieliny, może wskazywać na obturacyjną chorobę płuc, która dotyka głównie palaczy.
Mokry kaszel u dziecka
Mokry kaszel u dziecka pojawia się zazwyczaj jako jeden z objawów infekcji bakteryjnej układu oddechowego. Często towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak bóle głowy, gardła czy gorączka. Małe dzieci, które nie potrafią samodzielnie odkrztusić zalegającej wydzieliny, często ją połykają, co może prowadzić do wymiotów.
Co stosować na mokry kaszel u dziecka?
Mokry kaszel u dziecka bywa bardzo męczący, dlatego istotne jest stosowanie skutecznych sposobów, które pomogą maluchowi z nim walczyć. Leczenie kaszlu produktywnego polega przede wszystkim na stosowaniu preparatów wykrztuśnych. W Aptece dla Rodziny znajdziesz szeroki wybór syropów dla dzieci, które ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Nie należy ich jednak podawać dziecku przed snem, ponieważ kaszel mokry w nocy może skutecznie utrudnić maluchowi zasypianie.
Leczenie mokrego kaszlu
Ze względu na charakter kaszlu mokrego, którego zadaniem jest odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, w jego leczeniu nie należy stosować środków, które hamują odruch kaszlowy. Pacjentom zaleca się natomiast stosowanie leków wykrztuśnych, picie dużych ilości płynów oraz stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej. W leczeniu kaszlu mokrego stosuje się najczęściej syropy ułatwiające odkrztuszanie. Zawierają one na ogół w swoim składzie wyciągi z babki lancetowatej, pierwiosnka lekarskiego oraz bluszczu pospolitego. Znajdziesz je w nasze aptece w postaci syropów, tabletek, pastylek oraz kapsułek.
Wśród leków wykrztuśnych znajdują się również środki, których zadaniem jest rozrzedzenie zalegającej wydzieliny. Aby jednak mogły one skutecznie działać, konieczne jest stosowanie się do poniższych zaleceń:
- nie należy ich stosować przed pójściem spać, aby odruch odkrztuszania nie zakłócał naszego snu,
- podczas ich przyjmowania należy wypijać dużą ilość płynów.