Leki na więzadła i ścięgna: maści, tabletki, plastry
Leki na ścięgna i więzadła to zwykle przeciwbólowe i przeciwzapalne żele, plastry lub tabletki. Ich stosowanie zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości związane z przeciążeniami i urazami w obrębie struktur stawowych. Aby wspomóc regenerację ścięgien i więzadeł, a tym samym poprawić ruchomość i funkcjonalność całego stawu warto sięgać odpowiednie suplementy diety, których ważnym składnikiem jest kolagen typu I. Białko to stanowi jeden z głównych elementów budulcowych ścięgien i więzadeł.
Kiedy można zastosować maść na zapalenie ścięgna?
Nadmierne przeciążenie struktur stawowych spowodowane przez mikrourazy oraz częste wykonywanie powtarzalnych ruchów, np. podczas skakania i biegania, a także brak odpowiedniej regeneracji po wysiłku mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego obejmującego ścięgna i więzadła stawowe. Objawia się on głównie bólem, obrzękiem, sztywnością i ograniczeniem ruchomości. W ostrych przypadkach może wystąpić także zaczerwienienie i ocieplenie chorego miejsca. Wówczas można sięgać po odpowiednie leki na ból mięśni i stawów, które dodatkowo załagodzą stan zapalny.
Poważnymi urazami ścięgien i więzadeł są zerwania i naderwania. Ból stawów i uszkodzenia omawianych struktur powodują również skręcenie stawu, które prowadzi do degeneracji więzadeł oraz procesy zwyrodnieniowe, z powodu których dochodzi do zmniejszenia syntezy kolagenu i osłabienia struktur ścięgien i więzadeł, a także czynniki środowiskowe takie jak brak ruchu, nieodpowiednia dieta i choroby przewlekłe (np. cukrzyca), co przyspiesza niszczenie stawów.
Na częste kontuzje ścięgien i więzadeł mocno narażeni są sportowcy oraz osoby, które rekreacyjnie sporo trenują. Do najbardziej kontuzyjnych dyscyplin należą bieganie, kolarstwo czy wiele gier zespołowych- koszykówka, siatkówka, czy piłka nożna. W czasie ich uprawiania struktury stawowe narażone są na przeciążenia znacznie wykraczające poza zakres fizjologiczny. Maść dla sportowców na ścięgna i ból stawów może zawierać składniki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także dające uczucie chłodu, jak mentol. Częstą kontuzją jest wśród wspomnianej grupy zerwanie, naderwanie lub zapalenie ścięgna Achillesa. Ważna dla terapii jest nie tylko maść na zapalenie ścięgna Achillesa, ale również odpowiednia rehabilitacja i suplementacja.
Tabletki i maść na ścięgna i więzadła
Kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe w obrębie stawu, a dodatkowo obrzęk, ocieplenie, a niekiedy także zaczerwienienie, jak również problemy z jego ruchomością w pierwszej kolejności należy odciążyć staw. Dla złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości związanych z rozwojem stanu zapalnego można zastosować doustny lek na ścięgna i stawy. W składzie tego typu farmaceutyków mogą znajdować się dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, m.in. meloksikam, naproksen, ketoprofen, ibuprofen, deksketoprofen, diklofenak. Z pomocą przychodzi również żel bądź maść przeciwzapalna na ścięgna i więzadła z podobnym składem. Jej aplikacja powinna dodatkowo zmniejszyć obrzęk. Silniej przeciwobrzękowo zadziała żel z octanowinianem glinu, warto również robić zimne okłady.
Należy jednak pamiętać, że jeśli stosowany lek na ścięgna i więzadła nie pomaga, a dolegliwości po kilku dniach prowadzonej terapii w warunkach domowych nadal się utrzymują, ograniczając mobilność, należy zgłosić się do lekarza. Niezwłoczny kontakt ze specjalistą powinien nastąpić w przypadku nagłego wypadku, np. zerwania ścięgna czy skręcenia stawu, wówczas objawy są mocno nasilone, a odpowiednie postępowanie pozwoli zniwelować rozległość urazu. Maść na zerwane ścięgna, która łagodzi dolegliwości bólowe, niekiedy może maskować prawdziwą przyczynę bólu, w takim przypadku konieczna jest odpowiednia diagnostyka, rehabilitacja oraz regeneracja, którą wspomóc można poprzez suplementację.
Suplement i lek na ścięgna i stawy
Jeśli prowadzi się leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne, sięgając po tabletki czy maść na naderwane więzadła, nie można zapominać również o innych ważnych aspektach pomocnych w regeneracji więzadeł i ścięgien. Ważny jest dostosowany indywidualnie do pacjenta ruch, który pozwoli zachować, a nawet zwiększyć mobilność stawu oraz odpowiednia suplementacja, pozwalająca na regenerację struktur stawowych. Jakie składniki powinny znajdować się w suplementach wzmacniających i regenerujących ścięgna oraz więzadła?
· Zhydrolizowany kolagen typu I – jako ich główny składnik budulcowy,
· Witamina C – niezbędna do syntezy kolagenu,
· Magnez i cynk – wspomagają regenerację i zmniejszają ryzyko kontuzji,
· Glukozamina i chondroityna – wspierają strukturę i elastyczność więzadeł,
· MSM (metylosulfonylometan) – działa przeciwzapalnie i regeneracyjnie na stawy,
· Kwas hialuronowy – poprawia nawodnienie tkanki łącznej, z której zbudowane są ścięgna i więzadła, poprawiając jej właściwości fizjologiczne,
· Bromelaina i kurkumina – wykazują działanie przeciwzapalne i wspomagają gojenie.
Wiele z tych składników znajduje się w preparatach na stawy, w licznych przypadkach ważna jest regeneracja nie samych ścięgien i więzadeł, ale również chrząstki stawowej. Takie szerokie wsparcie narządu ruchu najkorzystniej wpływa na poprawę mobilności oraz redukcję dolegliwości bólowych.
Maść na naderwanie więzadła czy maść na ścięgna zawiera w swoim składzie zwykle substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne. Tego typu leczenie bez odpowiedniej diagnostyki może być prowadzone jedynie przez kilka dni. Gdy mimo jej stosowania, ból stawu nie ustępuje, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Odpowiednia suplementacja dostarcza składników, które korzystnie wpływają na ścięgna i więzadła oraz inne struktury stawowe. Ma to ogromne znaczenie dla ich odżywienia, regeneracji i poprawy funkcjonalności.