Tabletki na kaszel bez recepty - leki przeciwkaszlowe

Kaszel to objaw często towarzyszący sezonowym infekcjom dróg oddechowych. Początkowo jest on suchy i bezproduktywny, związany z wysuszeniem śluzówki oraz podrażnieniem wywołanym przez ściekającą z zatok wydzielinę. Po kilku dniach trwania infekcji zmienia swój charakter na mokry. W zależności od rodzaju kaszlu dobiera się odpowiednie leki na kaszel- przeciwkaszlowe lub wykrztuśne. Farmaceutyki te występują w różnych formach. Są to zarówno syropy, jak i tabletki czy saszetki. Działanie łagodzące wykazują ziołowe syropy i tabletki do ssania na kaszel.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 79

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 79

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Leki przeciwkaszlowe hamujące odruch kaszlu

Kiedy kaszel jest męczący, ma charakter napadowy i nie daje spać w nocy, można sięgać po syropy i tabletki przeciwkaszlowe bez recepty. Tego typu leczenie ważne jest szczególnie na początku infekcji, kiedy suchy kaszel wywołany jest przez spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła i drażnienie receptorów kaszlowych zlokalizowanych w nabłonku gardła i innych struktur dróg oddechowych. Intensywny kaszel może utrudniać normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, a co więcej osłabia i powoduje ból w klatce piersiowej.

Na rynku dostępne są syropy i tabletki na kaszel suchy, które hamują odruch kaszlu w oparciu o różne mechanizmy działania. Do najpopularniejszych substancji przeciwkaszlowych należą:

·         Butamirat- działa ośrodkowo, hamując odruch kaszlu na poziomie rdzenia przedłużonego, rozkurcza mięśnie oskrzeli. Jest to substancja bezpieczna, która w odpowiedniej dawce i formie może być stosowana u dzieci od 2. miesiąca życia.

·         Lewodropropizyna- działa obwodowo na oskrzela, powodując nie tylko zahamowanie kaszlu, ale również zniesienie ich skurczu. Substancja o aktywności przeciwhistaminowej, która sprawdza się zarówno u dzieci od 2. roku życia, jak i dorosłych. Tabletki na suchy kaszel  z lewodropropizyną sprawdzą się w przypadku dzieci o masie ciała powyżej 30 kg i osób dorosłych. Dla mniejszych pacjentów dostępny jest syrop na kaszel z tym składnikiem.

Syropy i tabletki przeciwkaszlowe mogą zawierać również kodeinę i dekstrometorfan. Chociaż są to substancje, które skutecznie łagodzą kaszel, jeśli są nadużywane, mogą uzależniać. Ich sprzedaż jest w Polsce ograniczona. Również wieloskładnikowe leki na przeziębienie i grypę  mogą zawierać w składzie tego typu substancje. Głównie jest to dekstrometorfan. 

 

 

Ziołowy lek na kaszel

Łagodząco na kaszel działa wiele ekstraktów ziołowych. Dostępne są one zarówno w formie syropów, jak i tabletek do ssania. Sprawdzą się zarówno na kaszel suchy, jak i mokry, ponieważ podrażniona śluzówka wymaga regeneracji, bez względu na charakter kaszlu. W takim wypadku można stosować ekstrakty z tymianku, prawoślazu, babki lancetowatej, podbiału i porostu islandzkiego. Szczególnie ciekawe właściwości wykazuje porost, który na powierzchni błony śluzowej tworzy powłokę zabezpieczającą przed podrażnieniami, która dodatkowo mocno regeneruje. Tabletki na kaszel do ssania z porostem islandzkim wykazują również właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne. Dzięki temu mogą łagodzić nie tylko kaszel, ale również ból gardła. Nawet najmocniejszy lek na gardło bez recepty może wysuszać śluzówkę, dlatego zamiennie warto sięgać również po pastylki z porostem. Na rynku dostępny jest również syrop i spray do gardła z tym składnikiem, który, w zależności od preparatu, można stosować nawet u małych dzieci. Niemniej jednak najbardziej popularny, skuteczny lek na kaszel w formie płynnej to syrop prawoślazowy. Jego niska cena i uniwersalność zastosowania, sprawiają, że w okresie jesienno-zimowym znajduje się on niemal w każdej domowej apteczce. Ze względu na zawartość alkoholu w składzie, syrop prawoślazowy nie powinien być podawany jednak małym dzieciom.

Oprócz ziołowych ekstraktów łagodząco na kaszel sprawdzą się inhalacje, w tym nebulizacja. Stanowi ona dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku najmłodszych pacjentów. Warto sięgać po roztwór chlorku sodu z dodatkiem kwasu hialuronowego, który załagodzi suchy męczący kaszel lub ampułki do inhalacji z hipertonicznym roztworem chlorku sodu, gdy kaszel zmieni swój charakter na mokry.

Zarówno inhalacje, jak i ziołowe tabletki do ssania to dobry lek na kaszel bez recepty, który stanowi pozostałość po chorobie. Kaszel poinfekcyjny, związany z uszkodzeniem nabłonka dróg oddechowych może utrzymywać się nawet do 8 tygodni. W tym czasie wspomniane farmaceutyki pomagają zregenerować śluzówkę, łagodzą podrażnienia i wyciszają kaszel, który zwykle zmaga się na skutek działania czynników drażniących, np. zapylonego, suchego powietrza w pomieszczeniach.

 

 

Lek na kaszel mokry

Syropy i tabletki na kaszel mogą zawierać również składniki działające mukolitycznie i/lub wykrztuśnie. Tego typu leki mają za zadanie wspomóc oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej flegmy. Należy je stosować w ciągu dnia, ponieważ mogą one wzmagać kaszel i utrudniać sen. Wykrztuśne syropy i tabletki na kaszel bez recepty mogą zawierać: ambroksol i bromheksynę. Substancje te w odpowiednich dawkach mogą być stosowane u dzieci i dorosłych. Popularne są również tabletki musujące na kaszel zawierające acetylocysteinę. Należy ona do grupy leków mukolitycznych, tzn. że skutecznie rozpuszcza zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Inne mukolityki bez recepty to carbocysteina i erdosteina. Syropy i tabletki na kaszel mokry  mogą być stosowane jedynie krótkotrwale, jeśli kaszel utrzymuje się, warto skonsultować się z lekarzem.