Leki na ból gardła bez recepty
Lek na ból gardła uśmierza nieprzyjemne dolegliwości pojawiające się przy stanie zapalnym gardła. Przynosi ulgę i poprawia komfort pacjenta zmagającego się z infekcją wirusową lub bakteryjną. W zależności od potrzeb można sięgnąć po preparat na gardło o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych, antyseptycznych, znieczulających lub nawilżających. Leki na gardło dostępne są w postaci pastylek do ssania, syropów, sprayów, a także płynów do płukania jamy ustnej.
Skuteczny lek na ból gardła
Leki na zapalenie gardła są często stosowane w przebiegu różnego rodzaju infekcji. Pojawiające się dolegliwości można szybko i skutecznie łagodzić przy pomocy dostępnych bez recepty preparatów. Saszetki na przeziębienie i grypę[DP1] nie zawsze jednak przynoszą ulgę przy bólu, pieczeniu i obrzęku gardła. Warto wówczas sięgnąć po pastylki do ssania, które działają bezpośrednio w miejscu bólu. Lek na ostry ból gardła może być pomocny w przebiegu infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Preparaty te są powszechnie stosowane przy przeziębieniu, grypie oraz innych chorobach o podłożu wirusowym.
Po leki na gardło można sięgnąć nie tylko wtedy, gdy ból gardła ma podłoże infekcyjne. Łagodzące i nawilżające preparaty na gardło mogą poprawić komfort osób, które zmagają się z drapaniem i suchością gardła. Objawy te mogą wynikać z narażenia na dym papierosowy lub innego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. Środki łagodzące i powlekające są również przydatne dla osób pracujących głosem lub oddychających suchym powietrzem (np. w okresie grzewczym).
Leki na ból gardła – co zawierają?
Stosowane na zapalenie gardła leki różnią się składem i właściwościami. W przypadku przeziębienia lub grypy (tabletki na przeziębienie i grypę), którym towarzyszy ostry ból gardła i problemy z przełykaniem, można sięgnąć po leki na ból gardła o działaniu przeciwbólowym, znieczulającym i przeciwzapalnym. Właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne posiadają np. flurbiprofen i salicylan choliny. Zmniejszają one stan zapalny, ograniczają obrzęk i skutecznie łagodzą ból. Działanie znieczulające wykazuje natomiast lidokaina. O substancjach tych warto pamiętać np. przy anginie, w której przebiegu często pojawia się silny, trudny do zniesienia ból gardła, a także gorączka, ból głowy i inne objawy infekcji. Przy anginie zastosowanie znajdują leki przeciwgorączkowe, a do łagodzenia dokuczliwego bólu gardła można wykorzystać preparaty miejscowo znieczulające lub przeciwbólowe. Przy anginie można też wybrać lek na gardło o właściwościach antyseptycznych. W jego składzie warto szukać np. chlorheksydyny lub chlorchinaldolu. Wykazują one działanie przeciwbakteryjne w stosunku do wielu bakterii, w tym również tych, które odpowiadają za rozwój anginy.
Najmocniejszy lek na gardło bez recepty, który działa przeciwbólowo, znieczulająco i przeciwzapalnie stosuje się głównie przy silnym, ostrym bólu, który najczęściej jest wynikiem właśnie infekcji. Preparaty na gardło warto bowiem dobierać, kierując się konkretnymi dolegliwościami ze strony gardła oraz ich możliwą przyczyną. Jeśli pojawia się chrypka, suchość i drapanie w gardle, lepszym wyborem niż silny lek na ból gardła będzie preparat o właściwościach kojących i nawilżających. Tabletki na gardło z porostem islandzkim, miodem lub prawoślazem działają powlekająco, szybko przynosząc ulgę podrażnionej i/lub przesuszonej błonie śluzowej.
Leki na ból gardła bez recepty – pastylki, spray czy syrop?
Wirusowe zapalenie gardła – leki bez recepty dostępne są w różnej postaci. Podczas zakupu warto kierować się zarówno preferencjami pacjenta, jego wiekiem, jak i składem preparatu. W przebiegu infekcji dobrze sprawdza się lek na gardło w postaci pastylek lub sprayu. Pastylka dłużej przebywa w jamie ustnej, dzięki czemu zawarte w niej składniki aktywne mają dłuższy kontakt z błoną śluzową gardła. Dodatkowo, ssanie pastylki wzmaga produkcję śliny, która również nawilża śluzówkę. Jeśli pacjent nie przepada za tą postacią leku lub z innych przyczyn nie może jej stosować, można wybrać spray do gardła. Dostępne są spraye, w których składzie obecne są substancje znieczulająco, przeciwbólowe i antyseptyczne.
Wspomagająco można też sięgnąć po lek przeciwzapalny na gardło bez recepty, który ma postać płynu do płukania. Dolegliwości ze strony gardła można nieco łagodzić domowymi płukankami, przygotowanymi z użyciem szałwii lub rumianku. Płyn do płukania gardła z substancją przeciwzapalną i przeciwbólową ma jednak silniejsze działanie i skuteczniej zmniejszy uciążliwe dolegliwości.
Wybierając leki na ból gardła, koniecznie należy zwrócić uwagę również na ograniczenia wiekowe. Nie każdy najmocniejszy lek na gardło bez recepty może być stosowany u dzieci. Wiele preparatów jest przeznaczona dla osób powyżej 6 lub 12 roku życia. U młodszych dzieci można sięgnąć po leki na ból gardła w postaci sprayu. Pastylki nawilżające mogą być stosowane dopiero wtedy, gdy dziecko bez trudu radzi sobie z taką formą i potrafi ssać tabletkę. Preferowaną postacią preparatów w przypadku dzieci spray lub syrop na ból gardła. Dzięki płynnej formie można je podać w sposób bezpieczny i stosunkowo łatwy. U najmłodszych pacjentów stosuje się głównie syropy o właściwościach nawilżających i łagodzących. Lek na gardło w postaci syropu również ma ograniczenia wiekowe, których należy przestrzegać.
Skuteczny lek na gardło bez recepty – jak długo stosować?
Stosowane na ból gardła leki powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przy infekcji zazwyczaj konieczne jest korzystanie z preparatu na ból gardła jedynie przez kilka dni. Wybrany lek na gardło może mieć wskazaną w ulotce maksymalną długość stosowania bez konsultacji z lekarzem. Jeśli po upływie tego czasu ból gardła nie przechodzi, warto skontaktować się z lekarzem. Przeciwbólowe, przeciwzapalne lub antyseptyczne leki na ból gardła najczęściej stosuje się nie dłużej niż tydzień.
Nawilżające i powlekające preparaty na gardło dla osób, które pracują głosem lub długotrwale narażone są na niekorzystne czynniki środowiskowe drażniące lub wysuszające śluzówkę, mogą być potrzebne przez dłuższy okres czasu. Przy utrzymujących się dolegliwościach ze strony gardła zawsze jednak wskazana jest konsultacja ze specjalistą, a czasami również przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki. Jeśli zachodzi potrzeba, preparaty nawilżające mogą być wówczas stosowane długotrwale, w zależności od potrzeb.