Syrop na kaszel dla dorosłych

Syrop na kaszel jest często stosowany w leczeniu różnego rodzaju infekcji dróg oddechowych. Taka postać leku jest łatwa w podaniu i wygodna w stosowaniu. Umożliwia też precyzyjne odmierzenie potrzebnej dla pacjenta dawki leku. W zależności od charakteru kaszlu można sięgnąć po preparat przeciwkaszlowy, który hamuje odruch kaszlu lub lek wykrztuśny, który upłynnia gęstą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszenie.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 49

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 49

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Syrop na kaszel dla dorosłych – kiedy stosować?

Syrop na kaszel bez recepty jest powszechnie stosowany w okresie jesienno-zimowym, kiedy to wzrasta częstość występowania różnorodnych infekcji w obrębie dróg oddechowych. Jest on wykorzystywany w terapii zakażeń górnych dróg oddechowych, choć wspomagająco zaleca się go również w leczeniu chorób dolnych dróg oddechowych. Syrop łagodzący kaszel można zażywać przy przeziębieniu, COVID-19 czy też zapaleniu oskrzeli. Preparaty te sprawdzają się w leczeniu kaszlu infekcyjnego i poinfekcyjnego.

 

W typowym przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych początkowo pojawia się kaszel suchy, bezproduktywny. Zastosowanie znajduje wówczas syrop na suchy, męczący kaszel , w którego składzie znajduje się substancja przeciwkaszlowa lub łagodząca, powlekająca błonę śluzową gardła. Po kilku dniach można sięgnąć po syrop na kaszel mokry, który zmniejsza gęstość wydzieliny. Płynniejszy śluz jest łatwiejszy do odkrztuszenia.

Syropy przeciwkaszlowe można stosować zarówno w ciągu dnia, jak i przed pójściem spać. Syropy na kaszel mokry zalecane są natomiast jedynie do przyjmowania w trakcie dnia. Ostatnią dawkę należy spożyć nie później niż 3-4 godziny przed snem. Choć standardowo wskazane jest stosowanie leków przeciwkaszlowych jedynie w przypadku kaszlu suchego, czasami są one polecane również pacjentom, którzy zmagają się z bardzo uciążliwym kaszlem mokrym. Jeśli utrudnia on nocny odpoczynek, można przed pójściem spać, zażyć syrop hamujący kaszel.

 

 

Syrop na uporczywy kaszel – jakie zalety ma stosowanie syropu?

Syropy na kaszel są często wybieraną postacią leku z kilku powodów. Dzięki płynnej formie są one wygodne w zażyciu. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych dzieci, które nie radzą sobie jeszcze z przełykaniem stałych postaci leku oraz innych osób, które mają trudność z połknięciem tabletki lub kapsułki. Syrop na uporczywy kaszel podaje się przy pomocy specjalnej łyżeczki dozującej lub miarki, która często dołączona jest do opakowania. Płynna postać leku umożliwia precyzyjne odmierzenie dawki preparatu w zależności od wieku lub masy ciała. 

Syrop łagodzący kaszel jest od razu gotowy do spożycia. Płynne formy charakteryzują się też szybszym wchłanianiem. Tabletki przeciwkaszlowe lub wykrztuśne muszę najpierw ulec rozpadowi, aby zawarta w nich substancja czynna mogła zostać wchłonięta. Stosując syrop na kaszel, należy jednak pamiętać o konieczności wstrząśnięcia butelką przed odmierzeniem dawki leku. Każdy preparat ma też określony czas, przez jaki można go przyjmować po pierwszym otwarciu butelki. 

 

Syrop na kaszel często zawiera w składzie cukier. Obecnie można jednak bez trudu znaleźć również preparat pozbawiony zarówno cukru, jak i alkoholu. Umożliwia to dobranie odpowiedniego syropu łagodzącego kaszel również dla osób chorujących na cukrzycę, pacjentów, którzy nie mogą spożywać alkoholu oraz osób, które z innych przyczyn chcą stosować skuteczny preparat pozbawiony tych składników.

 

 

Syrop łagodzący kaszel – co zawiera?

Syropy na kaszel zawierają różne składniki aktywne. W syropach przeciwkaszlowych znaleźć można lewodropropizynę, butamirat lub dekstrometorfan. Syrop łagodzący kaszel może mieć też w składzie substancje pochodzenia roślinnego. Przykładem jest syrop prawoślazowy i syrop z porostu islandzkiego. Przy kaszlu mokrym stosowane są natomiast preparaty z ambroksolem, bromheksyną czy chociażby karbocysteiną. Ziołowy syrop na kaszel mokry to np. syrop z bluszczu i syrop tymiankowy. Leki wykrztuśne rekomendowane są przede wszystkim w przypadku uciążliwego, męczącego kaszlu, jeśli pacjent ma trudność z odkrztuszeniem zalegającej w drogach oddechowych gęstej wydzieliny.

Syrop na kaszel najczęściej wymaga stosowania przez kilka dni. Większość rozwijających się w okresie jesienno-zimowym infekcji jest niegroźna i ustępuje w ciągu 1-2 tygodni. Zdarza się jednak, że po chorobie pojawia się tzw. kaszel poinfekcyjny. Może on utrzymywać się nawet do 8 tygodni. Przy przedłużającym się kaszlu zawsze wskazana jest konsultacja z lekarzem. Jeśli jest bardzo uciążliwy, lekarz zaleci odpowiednie preparaty, które pomogą go uśmierzyć. Może też rekomendować wybrane syropy na kaszel, które można stosować przez dłuższy okres czasu.