Leki na reumatoidalne zapalenie stawów: maści, żele, tabletki
Osobom zmagającym się z zapaleniem stawów zalecane są doustne i miejscowe leki na reumatyzm bez recepty. Maści i żele o właściwościach przeciwzapalnych łagodzą ból, redukują obrzęk i schładzają zmienione chorobowo miejsce, dając natychmiastową ulgę. Naturalne leki na RZS m.in maść arnikowa oraz maść borowniowa zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych, redukując opuchliznę i zaczerwienienie. W przypadku pojawienia się silnych dolegliwości można sięgnąć po tabletki na RZS z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Leki doustne skutecznie zmniejszają ból, hamują procesy zapalne, a ich czas działania sięga kilku godzin. W celu zmniejszenia ryzyka nawrotów choroby oraz złagodzenia jej przebiegu polecane są również suplementy diety i witaminy wspierające prawidłowe funkcjonowanie stawów.
Przeciwzapalna maść na reumatoidalne zapalenie stawów
Najlepsza maść na reumatoidalne zapalenie stawów, a także maść na zwyrodnienie stawów powinna szybko złagodzić ból i stan zapalny, tak aby umożliwić codzienną aktywność. Dostępne w aptekach miejscowe preparaty na reumatyzm tj. maść na RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) zawierają substancje aktywne z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które hamują procesy zapalne i zmniejszają dolegliwości bólowe. Zaletą maści i żeli przeciwzapalnych jest szybkie wchłanianie oraz uczucie ulgi już po kilku minutach od aplikacji.
Maść na reumatyzm stawów z diklofenakiem, nimesulidem, etofenamatem lub naproksenem jest szczególnie rekomendowana w początkowych objawach zaostrzenia choroby, gdy pojawia się ból, sztywność stawów, zaczerwienienie oraz obrzęk. W przypadku silnych dolegliwości bólowych zalecane jest także zastosowanie maści lub żelu z ibuprofenem i lewomentolem, które oprócz działania przeciwzapalnego zapewniają szybkie działanie przeciwbólowe dzięki efektowi chłodzenia.
Aby zapewnić pełną skuteczność maści na reumatyzm, zaleca się aplikację produktu 2-3 razy dziennie, na miejsce objęte zmianą chorobową. Po nałożeniu preparatu na skórę nie należy zakrywać jej opatrunkiem, ze względu na zwiększone ryzyko podrażnień. Ponadto, po aplikacji żelu przeciwzapalnego należy unikać ekspozycji na słońce.
Naturalna maść na reumatyzm
Naturalne maści na reumatyzm zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych, łagodzą obrzęk i zaczerwienienie. Maść arnikowa jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z siniakami oraz opuchlizną w okolicach stawów. Z kolei maść borowinowa, bogata w kwasy humusowe i sole mineralne, wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dodatkowo maść borowinowa ma działanie rozgrzewające, które powoduje rozluźnienie tkanek i mięśni, zmniejszając ich sztywność. Miejscowe preparaty z siarką w postaci żelu działają antyseptycznie, poprawiają mikrokrążenie oraz łagodzą procesy zapalne.
Reumatoidalne zapalenie stawów- leki bez recepty i suplementy diety
W przypadku nagłego bólu i pojawienia się trudności w poruszaniu kończynami zalecany jest lek na zapalenie stawów bez recepty , który zawiera substancje czynne z grupy NLPZ. Leki na reumatyzm z diklofenakiem i meloksykamem wykazują wysoką skuteczność w łagodzeniu stanów zapalnych stawów przebiegających z silnym bólem. Ponadto, w okresie choroby, kiedy poruszanie kończyn jest utrudnione, skuteczny może być lek na reumatyzm z ketoprofenem. Pacjenci, którzy doświadczają bólu stawów w stopniu łagodnym lub umiarkowanym mogą sięgnąć po bezpieczny lek na RZS z ibuprofenem lub naproksenem.
W celu profilaktyki oraz zmniejszenia ryzyka nawrotów RZS polecane są suplementy na stawy z kwasem hialuronowym, chondroityną i kolagenem, które wspomagają odbudowę chrząstki stawowej. Szczególną uwagę warto zwrócić na tabletki na RZS o działaniu antyoksydacyjnym, które chronią staw przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Tabletki na reumatoidalne zapalenie stawów z wyciągiem z nasion oliwki, liści winogron oraz owoców dzikiej róży są źródłem przeciwutleniaczy. Dodatkowo skuteczny lek na reumatyzm i suplement diety powinien zawierać nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3), które mają udowodnione działanie przeciwzapalne. Polecane witaminy na stawy dla osób z RZS to przede wszystkim witamina C i D, które wspierają syntezę kolagenu i utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowej organizmu.
Tabletki na reumatyzm bez recepty - ostrzeżenia
Doustne leki na reumatoidalne zapalenie stawów należy stosować pod nadzorem lekarza, szczególnie jeśli wymagana jest długotrwała terapia. Dodatkowo, kobiety w 1 i 3 trymestrze ciąży nie powinny stosować tych leków. Główne działania uboczne stosowania przeciwzapalnych leków doustnych obejmują:
· Uszkodzenie błony śluzowej żołądka i zwiększenie ryzyka wrzodów przewodu pokarmowego
· Zwiększenie krzepliwości krwi- szczególnie w przypadku stosowania leków z diklofenakiem. Bezpieczniejszą opcją dla pacjentów zmagających się chorobami układu krwionośnego będzie lek na RZS z ibuprofenem lub naproksenem.
· Ryzyko uszkodzenie nerek - niewłaściwe dawkowanie lub przewlekła farmakoterapia może obciążać nerki.
· Atak astmy aspirynowej – u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy może wystąpić skurcz oskrzeli i duszność po zastosowaniu innych leków z grupy NLPZ.
· Dodatkowo w trakcie terapii przeciwbólowej nie należy spożywać alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka.
Czy można jednocześnie stosować przeciwzapalną maść na RZS i tabletki doustne?
Jednoczesne stosowanie maści na ból stawów i przeciwzapalnych leków doustnych zapewnia kompleksowe wsparcie w rzucie choroby. Preparat miejscowy działa szybko, zmniejszając objawy stanu zapalnego, ale jego siła i czas działania jest ograniczony. Natomiast efekt po zastosowaniu przeciwbólowych tabletek doustnych trwa kilka godzin, silniej zmniejsza dolegliwości bólowe i hamuje procesy zapalne w organizmie. Warto zaznaczyć, że jednoczesna terapia preparatami miejscowymi i doustnymi zwiększa ryzyko działań niepożądanych, charakterystycznych dla NLPZ. Pomimo że substancje czynne w maściach na RZS w niewielkim stopniu się wchłaniają, to aplikacja na większym obszarze skóry i nieprawidłowe dawkowanie może prowadzić do ich zwiększonego stężenia we krwi. Dlatego zarówno w przypadku tabletek doustnych, jak i preparatów miejscowych zawsze należy przestrzegać odpowiedniego dawkowania, zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która wymaga również odpowiedniej diagnostyki i specjalistycznego leczenia oraz regularnych kontroli lekarskich. Zarówno doustne jak i miejscowe leki na RZS można stosować krótkotrwale, aby załagodzić objawy związane z nasileniem choroby. Ważne aspekty to również odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, dieta i suplementacja, które wspierają zdrowie i funkcjonalność stawów oraz wydłużają okres remisji choroby.