Leki na zapalenie pęcherza dla dzieci bez recepty
Leki na zapalenie pęcherza u dzieci mają zadziałać odkażająco na drogi moczowe oraz załagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z infekcją, tj. ból, pieczenie podczas oddawania moczu oraz częste wizyty w toalecie. U małych dzieci niepokojące dolegliwości ze strony dróg moczowych powinny być skonsultowane z lekarzem. Natomiast starszaki mogą sięgać po preparaty z żurawiną, leki rozkurczowe oraz inne farmaceutyki na zapalenie pęcherza.
Kiedy trzeba podać lek na zapalenie pęcherza u dzieci?
Niestety dzieci mają dużą skłonność do infekcji dróg moczowych. Ma to związek z kilkoma kwestiami:
· Ich cewka moczowa jest krótsza niż u dorosłych, co ułatwia bakteriom przedostanie się do pęcherza,
· Mają mniej dojrzały układ odpornościowy, przez co organizm gorzej radzi sobie z patogenami,
· Pojawia się duży problem z całkowitym opróżnianiem pęcherza, jak również przetrzymywaniem moczu, szczególnie u małych dzieci,
· Noszenie pieluszki u małych dzieci sprzyja namnażaniu się bakterii, dlatego trzeb pilnować, aby maluch nie chodził za długo z mokrym pampersem.
Dodatkowo nieprawidłowa higiena okolic intymnych, zaparcia, czy nieprawidłowe nawodnienie również sprzyjają zakażeniom dróg moczowych. Zapalenie pęcherza daje szereg nieprzyjemnych objawów. U starszych dzieci są to: częste parcie na mocz, nawet gdy pęcherz jest prawie pusty, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu, ból w dolnej części brzucha. Mocz zmienia swoje zabarwienie na ciemniejsze, zwykle staje się mętny i ma nieprzyjemny zapach. Niekiedy u dzieci pojawia się również gorączka. U niemowląt nieco inaczej będzie objawiać się zapalenie pęcherza. Zwykle są to: drażliwość, płaczliwość, gorączka bez wyraźnej przyczyny, brak apetytu, wymioty lub biegunka i zaczerwienienie oraz podrażnienie okolic intymnych. Gdy pojawiają się wymienione objawy u niemowląt, należy niezwłocznie umówić wizytę u pediatry i pobrać mocz do badania. W przypadku łagodnych dolegliwości u starszych dzieci można sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty na zapalenie pęcherza.
Lek na zapalenie pęcherza dla dzieci bez recepty
Popularna na zapalenie pęcherza u dzieci furagina może być stosowana u maluchów od 2. roku życia, jednak tylko po konsultacji z lekarzem. Preparaty z furaginą dostępne bez recepty są dopuszczone do stosowania u młodzieży od 15. roku życia i dorosłych. Wspomagająco dla dzieci od 3. roku życia można sięgać po syropy wspierające funkcjonowanie dróg moczowych. Zawierają one ziołowe ekstrakty z żurawiny i brzozy, niekiedy z dodatkiem witaminy C, cynku i D-mannozy. Dla maluchów dedykowane są również nasiadówki z rumianku czy kory dęby, które to zadziałają antyseptycznie. Wspomagająco można sięgać po probiotyki uzupełniające florę bakteryjną w obrębie układu moczowego. W przypadku pacjentów od 6. roku życia, u których występuje ból brzucha podczas zakażenia pęcherza, zaleca się podawanie leków rozkurczowych zawierających chlorowodorek drotaweryny. Dziecko z infekcją dróg moczowych powinno odpoczywać i dużo pić, dla oczyszczenia dróg moczowych. Jeśli dolegliwości nasilą się bądź pojawi się gorączka, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Należy pamiętać, że brak podjęcia odpowiedniego leczenia może skutkować przemieszczeniem się drobnoustrojów chorobotwórczych wyżej, co może wywołać zapalenie nerek.
Zapalenie pęcherza to częsta przypadłość u dzieci, która nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań. W przypadku dzieci niepokojące dolegliwości zawsze wymagają konsultacji lekarskiej. Wspomagająco można sięgać po ziołowe syropki i wykonywać nasiadówki, co wesprze funkcjonowanie dróg moczowych.