Leki na ból brzucha: tabletki, krople
Leki na ból brzucha dostępne bez recepty sprawdzają się przy dolegliwościach wywołanych menstruacją, kolką nerkową, grypą jelitową czy też innymi chorobami toczącymi się w obrębie jelit, takimi jak np. IBS. Tabletki na ból brzucha przeznaczone są do łagodzenia objawów o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, które utrzymują się krótko. Lek na ból brzucha można stosować również przy nawracającym bólu o znanej przyczynie, takim jak ból związany z menstruacją czy wspomnianym zespołem jelita drażliwego.
Tabletki na ból brzucha bez recepty – jak działają?
Lek na ból brzucha dla dzieci i dorosłych przyjmowany jest dość często, ponieważ objaw ten występuje powszechnie u pacjentów z różnych grup wiekowych. Tabletki na ból brzucha dla osób dorosłych zawierają różne substancje aktywne i wywierają różny efekt działania. Przy tego rodzaju dolegliwościach można sięgnąć po preparat z ibuprofenem, paracetamolem lub ketoprofenem. Są to typowe leki przeciwbólowe, które sprawdzą się przy bólu brzucha różnego pochodzenia. Można je stosować na ból wywołany kolką nerkową. Tabletka na ból brzucha z ibuprofenem lub ketoprofenem przyniesienie też ulgę przy bólu menstruacyjnym.
Czasami pacjenci pytają o „coś na ból brzucha” przy kolce żółciowej. W tym przypadku, oprócz wspomnianych substancji z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen, naproksen), przydatne są też środki rozkurczowe z drotaweryną, mebeweryną lub hioscyną. Rozkurczowe tabletki na ból brzucha rozluźniają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Dzięki temu są to skuteczne leki na ból brzucha wywołany kolką żółciową, nerkową czy IBS (zespołem jelita drażliwego). Środki rozkurczowe mogą być też przyjmowane wspomagająco przy bólu miesiączkowym.
Leki na ból brzucha – kiedy je stosować?
Tabletki lub krople na ból brzucha przyjmowane są przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych związanych z pracą narządów umiejscowionych w obrębie jamy brzusznej. Lek na mdłości i ból brzucha można stosować w celu łagodzenia objawów ze strony układu pokarmowego, a także układu moczowo-płciowego. Leki przeciwbólowe bez recepty wskazane są jedynie w sytuacjach, gdy pojawiający się ból ma prawdopodobnie niegroźną przyczynę.
Źródłem silnego, nagłego bólu brzucha mogą być też stany wymagające pilnego uzyskania pomocy medycznej. Tabletki na ból brzucha i wzdęcia mogą w tym przypadku maskować objawy i opóźniać uzyskanie odpowiedniej pomocy. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których oprócz bólu brzucha pojawia się gorączka, ból w klatce piersiowej lub doszło do niezamierzonej utraty masy ciała. Jeśli ból jest bardzo silny, długo się utrzymuje lub towarzyszą mu wymioty/biegunka z krwią, również konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.
Tabletki, krople na ból brzucha
Środki na ból brzucha przyjmowane są powszechnie, ponieważ wiele osób zmaga się z chorobami układu pokarmowego lub moczowego. Tabletki na ból brzucha zażywane są też przez znaczną część kobiet miesiączkujących, które doświadczają bólu i skurczy brzucha przy kilka lub kilkanaście godzin od rozpoczęcia krwawienia (a czasem również przed jego wystąpieniem). Doraźne stosowanie leków na ból brzucha bez recepty pomaga złagodzić nieprzyjemne objawy i poprawia komfort pacjenta.
Tabletki na ból brzucha pomagają w krótkim czasie zmniejszyć lub wyeliminować dolegliwości, które nierzadko utrudniają wykonanie zaplanowanych aktywności. Ból brzucha pojawić się może w różnych sytuacjach, w dowolnym momencie dnia. Warto więc zaopatrzyć domową apteczkę w skuteczne leki na ból brzucha, po które można w razie potrzeby szybko sięgnąć. Preparaty te mają określone dawkowanie, którego nie należy przekraczać.
Preparaty na ból brzucha – jak wybrać?
Szeroka dostępność różnorodnych leków na ból brzucha może powodować trudności z wyborem jednego preparatu. Jednym z kryteriów ułatwiających podjęcie decyzji jest możliwa przyczyna bólu. Przy wspomnianym bólu menstruacyjnym największą skuteczność mają leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen. Można stosować je w formie pojedynczego preparatu lub łączyć z lekami rozkurczowymi. Te same środki na ból brzucha powinny dobrze sprawdzić się przy kolce nerkowej i żółciowej.
Wybierając skuteczny lek na ból brzucha przy IBS, w pierwszej kolejności zaleca się stosowanie preparatu rozkurczowego. Przy dolegliwościach bólowych wywołanych zespołem jelita drażliwego lub też chorobą wrzodową żołądka niewskazane jest przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.