Leki i tabletki na alergię bez recepty

Objawy alergii czy to sezonowej czy całorocznej przytrafiają się coraz częściej zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. W celu doraźnego, krótkotrwałego stosowania, w momencie pojawienia się odczynu alergicznego można sięgać po dostępne bez recepty tabletki przeciwhistaminowe. Zawierają one różne substancje, a niektóre z nich popuszczone są do stosowania u dzieci od 6. roku życia.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 79

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 79

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Tabletki na alergię wziewną

Objawy alergii na pyłki roślin pojawiają się zwykle sezonowo, w okresie najbardziej intensywnego pylenia traw i drzew. Dolegliwości związane z uczuleniem na roztocza kurzu domowego mogą natomiast utrzymywać się całorocznie. Jako że reakcja alergiczna to nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na tzw. alergen, czyli substancję, która u osoby zdrowej nie wywoła takiej patologicznej odpowiedzi, podstawą leczenia alergii jest wyeliminowanie alergenu oraz zahamowanie reakcji histaminowej. Pierwszy warunek można spełnić, eliminując z domu wyposażenie będące siedliskiem roztoczy, tj. firanki, dywany czy koce, a także dbając o czystość i często wietrząc mieszkania. Można również wykorzystać spray na roztocza i kurz domowy , który to specyfik pomoże wyeliminować alergeny. Natomiast w przypadku alergii na pyłki roślin warto ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu w okresie intensywnego pylenia. Jak już wspomniano, w celu łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości, powszechnie stosuje się również tabletki na alergię. Zawierają one różnego rodzaju substancje, które blokują receptory histaminowe, dzięki temu mediator reakcji alergicznej- histamina, nie może działać, a objawy alergii ustępują. 

 

Jakie substancje czynne zawierają leki na alergię bez recepty? Są to: cetyryzyna, loratadyna, levocetyryzyna, desloratadyna, bilastyna czy też feksofenadyna. Zalicza się je do leków przeciwalergicznych II generacji. Substancje te nie powinny usypiać i generować niepożądanych objawów związanych z funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego. Desloratadyna występuje w formie tabletek rozpadających się w jamie ustnej. W dawce 2,5 mg można ją w takiej formie podawać dzieciom od 6. roku życia. Tabletki na alergię bez recepty dostępne są w małych opakowaniach, które zawierają od kilku do kilkunastu dawek danego leku. Jeśli nie są one ordynowane przez lekarza, można je stosować jedynie krótkotrwale. Jeśli objawy alergii nie ustąpią i konieczne będzie przedłużenie leczenia, wówczas należy skonsultować się ze specjalistą.

 

 

Miejscowe leki na alergię wziewną

Tabletki na alergię to podstawa leczenia odczynu alergicznego, ale warto uzupełniać tego typu terapię również o inne farmaceutyki. Chodzi o krople do oczu na alergię , łagodzące łzawienie, świąd, pieczenie i inne dolegliwości związane z alergicznym zapaleniem spojówek. Tego typu środki dostępne bez recepty zawierają olopatadynę, azelastynę czy też ketotifen. Są to również leki na alergię o aktywności przeciwhistaminowej, ale dopuszczone jedynie do zastosowania miejscowego. W związku z tym, że odczyn alergiczny umiejscawia się również w obrębie błony śluzowej nosa, generując lejący katar, kichanie i obrzęk śluzówki, miejscowo stosuje się również donosowe leki na alergię bez recepty. Krople do nosa na alergię mogą zawierać typowe substancje przeciwhistaminowe do zastosowania miejscowego, ale znacznie bardziej popularne są spraye zawierające mometazon i inne sterydy łagodzące miejscowy stan zapalny zatok i błony śluzowej nosa, wywołany kontaktem z alergenami. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek oraz śluzówki nosa i zatok warto sięgać również po preparaty oczyszczające, nawilżające i wspomagające fizjologiczne funkcje błony śluzowej oczu i nosa. Mowa tutaj o nawilżających kroplach do oczu zawierających hialuronian sodu, czy wodzie morskiej do nosa. Warto, aby ich skład był uzupełniony o ektoinę, która działa miejscowo przeciwzapalnie i wspomaga fizjologiczne funkcjonowanie śluzówki.

 

 

Leki na alergię skórną

W przypadku wystąpienia miejscowego odczynu alergicznego tj. alergii kontaktowej, np. na niektóre metale bądź pojawienia się wysypki skórnej po kontakcie z alergenem pokarmowym lub wziewnym zwykle w pierwszej kolejności sięga się po lek na alergię o działaniu ogólnoustrojowym. Po zastosowaniu odpowiedniej tabletki można uzupełnić leczenie o wapno na alergię o słabym działaniu wspomagającym oraz maść na alergię skórną .  Preparaty do zastosowania zewnętrznego na skórę mogą zawierać substancje łagodzące, odbudowujące barierę lipidową naskórka o właściwościach emoliencyjnych, które pośrednio niwelują świąd i podrażnienia. Alternatywnie w formie żelu dostępny jest lek na alergię zawierający dimetyneden, który to łagodzi świąd, obrzęk i zaczerwienienie  związane z miejscową reakcją alergiczną. Leki bez recepty  sprawdzające się w celu łagodzenia miejscowych odczynów skórnych mogą zawierać w składzie również hydrokortyzon. Ten słaby steryd, choć skutecznie łagodzi wysypkę alergiczną może byś stosowany jedynie na niewielką powierzchnię skóry.

 

 

Lek na alergię dla dziecka

Reakcje alergiczne czy to obejmujące błonę śluzową dróg oddechowych, spojówki czy też skórę przytrafiają się również dzieciom. Ze względu na słabo rozwinięty u nich układ odpornościowych, tego typu problemy pojawiają się u niech stosunkowo często. W większości tabletki na alergię bez recepty dopuszczone są do stosowania od 6. roku życia, podobnie jak syropy. Sytuacja nieco się zmienia gdy syrop na alergię przepisuje lekarz. Wówczas dany specyfik może być stosowany nawet u niemowlęcia. Wszystko zależy od ordynacji lekarskiej. Lek na alergię bez recepty dla dziecka w formie kropli, który może być stosowany u niemowląt po ukończeniu 1. miesiąca życia to Fenitil krople. Preparat zawiera starej generacji substancję przeciwhistaminową- dimetynden. Można ją stosować również miejscowo w formie żelu w przypadku pojawienia się alergicznych zmian na skórze np. po ukąszeniu komara.

Popularne leki na alergię stosowane u dzieci w pierwszej kolejności, które są powszechnie uznawane za bezpieczne to wapno na alergię. Są to jednak specyfiki o braku udowodnionego działania jeśli chodzi o hamowanie odczynu alergicznego. Dlatego podobnie jak w przypadku osób dorosłych również u dzieci tabletki na alergię bez recepty czy też syropy są podstawą leczenia reakcji alergicznej. Jeśli chodzi o małych pacjentów, wszelkie niepokojące objawy warto jednak skonsultować z lekarzem przed zastosowaniem leczenia na własną rękę.