Leki na zwyrodnienie stawów: maści, żele, tabletki
Lek na zwyrodnienie stawów zmniejsza ból oraz łagodzi inne dolegliwości związane z rozwijającym się stanem zapalnym. Dostępne są zarówno tabletki na zwyrodnienie stawów, jak i leki w formie maści i żeli. W chorobie zwyrodnieniowej ważna jest również odpowiednia suplementacja, która pozwoli na regenerację kości i chrząstki stawowej.
Zwyrodnienie stawów leki bez recepty
Zwyrodnienie stawów to przewlekła, postępująca choroba prowadząca do degradacji chrząstki stawowej, a w późniejszych etapach również do uszkodzenia kości, więzadeł i innych struktur stawu. Może ona dotykać osób w każdym wieku, chociaż znacznie częściej seniorów. W przebiegu choroby chrząstka stawowa stopniowo ulega ścieńczeniu i zniszczeniu, co powoduje zwiększone tarcie pomiędzy kośćmi, prowadząc do bólu, sztywności i ograniczenia ruchomości. Objawy najczęściej rozwijają się w obrębie stawów kolanowego, biodrowego, rąk i stóp oraz szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
Jakie czynniki odpowiadają za rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów?
· Związane z wiekiem, tj. zmniejszona zdolność regeneracji chrząstki oraz produkcja kolagenu i mazi stawowej, a także osłabienie mięśni i więzadeł, co z czasem prowadzi do większych obciążeń w obrębie stawów,
· Nadmierne obciążenia stawów wynikające z otyłości, zbyt intensywnej i nadmiernej aktywności ruchowej, w tym pracy fizycznej,
· Złamania, skręcenia i uszkodzenia więzadeł, co prowadzi do szybszego zużywania się chrząstki stawowej,
· Choroby i czynniki genetyczne, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), choroby metaboliczne (cukrzyca, dna moczanowa, osteoporoza), wrodzone predyspozycje do osłabienia chrząstki.
Objawy choroby często są na tyle poważne i dokuczliwe, że pacjenci zmuszeni są sięgać po leki na zwyrodnienia stawów. Są to zwykle środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niemniej jednak terapia powinna być uzupełniona o odpowiednią dietę, suplementację oraz rehabilitację, co pozwoli zwiększyć ruchomość stawów i zmniejszyć ich sztywność, trzeszczenie, jak również skłonności do nawracających stanów zapalnych.
Najczęściej stosowany lek na zwyrodnienia stawów to tabletki lub kapsułki zawierające składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dostępne bez recepty są farmaceutyki zawierające: diklofenak, ketoprofen, deksketoprofen, naproksen, meloksykam bądź ibuprofen. Ze względu na brak aktywności przeciwzapalnej pacjenci rzadziej sięgają po paracetamol na ból stawów. Równolegle, miejscowo można stosować również maść na zwyrodnienie stawów. Może ona zawierać substancje aktywne należące to tej samej grupy terapeutycznej, tj. niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Żel na zwyrodnienie stawów dostępny bez recepty zawiera głównie diklofenak, ibuprofen, naproksen i etofenamat. Wśród dodatkowych składników pojawia się zwykle mentol, dający uczucie chłodu i miejscowego znieczulenia. Alternatywnie pacjenci sięgają po maść na zwyrodnienia stawów, która może zawierać związki siarki, olejki eteryczne bądź ziołowe ekstrakty, m.in. z żywokostu czy rośliny znanej jako czarci pazur. Bez względu na lokalizację dolegliwości stosuje się te same preparaty. Dlatego też maść na zwyrodnienia stawów rąk będzie mogła być aplikowana również w okolicę kolan, czy kręgosłupa.
Jeśli nie leki na zwyrodnienie stawów to co?
Leki na ból stawów zawierają silnie działające składniki, które stosowane przewlekle mogą drażnić śluzówkę żołądka, generując objawy gastryczne, jak również wiele innych działań niepożądanych. Dlatego też sięga się po nie jedynie w okresach zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej. Co jest ważne jako uzupełnienie leczenia podstawowego w chorobie zwyrodnieniowej i pozwala opóźniać procesy degeneracyjne w stawach?
· Redukcja nadmiernego obciążenia stawów poprzez zmniejszenie masy ciała w przypadku osób otyłych, jak również unikanie długotrwałych, powtarzalnych ruchów,
· Regularna aktywność fizyczna dostosowana do możliwości i stanu zdrowia pacjenta, najbardziej polecane dyscypliny to m.in. joga i pływanie.
· Regularna fizjoterapia i rehabilitacja obejmująca ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, masaże oraz krioterapię czy też ciepłe okłady (w zależności od indywidualnego przypadku),
· Dieta bogata w składniki wspierające zdrowie chrząstki stawowej oraz suplementacja. Jakie składniki suplementów będą korzystnie wpływać na chrząstkę? Przede wszystkim: kolagen typu II, wspierający jej odbudowę, glukozamina i chondroityna, wspomagające regenerację chrząstki i zmniejszające ból stawów, MSM (metylosulfonylometan), który działa przeciwzapalnie i wspiera elastyczność stawów, kwas hialuronowy, który to poprawia amortyzację w stawie, witaminy D i K2, wspomagające zdrowie kości i stawów oraz kwasy mega-3, które wykazują działanie przeciwzapalnie.
Leki na zwyrodnienie stawów rąk, kolan, bioder oraz kręgosłupa to zwykle farmaceutyki o aktywności przeciwbólowej i przeciwzapalnej, które dostępne są w formie tabletek lub żeli i maści do smarowania na skórę. W terapii choroby zwyrodnieniowej stawów ważne jest również wyeliminowanie czynników sprzyjających postępowi degeneracji chrząstki, regularna rehabilitacja i aktywność fizyczna, jak również dieta i suplementacja bogate w składniki odżywiające chrząstkę.