Szampony na atopowe zapalenie skóry głowy (AZS)
Szampon na atopowe zapalenie skóry łagodzi swędzenie, suchość skóry oraz ogranicza jej łuszczenie się. Dobry emolient zmniejsza też zaczerwienienie i przywraca skórze odpowiednią ochronę. Pomaga odbudować barierę hydrolipidową naskórka. Szampon na AZS głowy hamuje również powstawanie zmian zapalnych. Przy atopowym zapaleniu skory głowy istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego preparatu, który zawiera substancje łagodzące, nawilżające i regenerujące. Jednocześnie, dobry szampon na atopowe zapalenie skóry powinien być pozbawiony składników o wysokim potencjale drażniącym, które mogą dodatkowo nasilać pojawiające się zmiany skórne.
Szampon na atopowe zapalenie skóry – kiedy po niego sięgnąć?
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry stosowane są przez osoby zmagające się z atopią. Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba, w której przebiegu pojawia się suchość skóry, jej uciążliwe swędzenie, zaczerwienienie i skłonność do pękania naskórka. Występuje też tendencja do łuszczenia się skóry oraz powstawania różnego rodzaju zmian skórnych, takich jak pęcherzyki czy grudki, z których może sączyć się płyn. Szampon na atopowe zapalenie skóry dedykowany jest osobom, u których objawy choroby koncentrują się w obrębie skóry głowy.
Szampon do włosów – skóra atopowa jest bardzo swędząca. Szczególnie w przypadku dzieci trudno jest powstrzymać się od jej drapania. Silny świąd prowadzący do intensywnego drapania skóry sprzyja powstawaniu ranek. Ich gojenie się może być utrudnione i spowolnione. Powstałe zmiany dodatkowo nasilają swędzenie. Tak pojawia się błędne koło, które trudno jest przerwać. Szampon na AZS wpływa korzystnie nie tylko na stan skóry głowy, ale również na kondycję włosów. Przy atopowym zapaleniu skory głowy często bowiem pojawia się też problem z nadmierną utratą włosów oraz ich osłabieniem.
Dobry szampon na AZS dla dorosłych, czyli jaki?
AZS to choroba, która najczęściej objawia się charakterystycznymi zmianami w obrębie twarzy, zgięć stawów czy też na tułowiu. Stosuje się wówczas krem lub balsam na atopowe zapalenie skóry, który wspomaga funkcjonowanie bariery naskórkowej, nawilża oraz zmiękcza skórę. Przy AZS głowy, podstawową rolę w pielęgnacji odrywa szampon. Taka postać jest dostosowana do specjalnych potrzeb i warunków, jakie panują w obrębie włosów i skóry głowy. Łatwo można rozprowadzić ją na naskórku, nie skleja włosów i nie sprzyja ich przetłuszczaniu się. Przy AZS głowy sprawdzają się też płyny i emulsje. Dobry szampon na atopowe zapalenie skóry głowy działa skutecznie, ale jednocześnie delikatnie. Nawilża naskórek i wspiera proces jego regeneracji. Działa też łagodząco i kojąco. Szybko po zastosowaniu przynosi uczucie ulgi i poprawy komfortu.
Szampon na AZS powinien zawierać składniki nawilżające i łagodzące. W jego składzie nie powinny być natomiast obecne silne substancje myjące. Zaletą dobrego szamponu na atopowe zapalenie skóry głowy jest też brak konserwantów i barwników. Liczne szampony na AZS głowy nie mają substancji zapachowych lub są one naturalnego pochodzenia. Wpływa to na delikatny, mało intensywny zapach używanego kosmetyku. Skuteczny szampon do AZS powinien mieć łagodną, niedrażniącą formułę.
Szampon do włosów na atopowe zapalenie skóry – jak działa?
Zarówno krem do twarzy na atopowe zapalenie skóry, jak i szampon na AZS głowy szybko po zastosowaniu łagodzi uczucie suchości. Kosmetyki te przywracają odpowiedni stopnień nawilżenia i zapobiegają nadmiernej utracie wody przez naskórek. Działają kojąco. Szampon dla AZS niweluje też uporczywe uczucie swędzenia. Świąd jest jednym z najbardziej charakterystycznych i jednocześnie uciążliwych objawów tej przewlekłej choroby. Dobry szampon na atopowe zapalenie skóry zmniejsza świąd i przynosi skórze uczucie ulgi. Poprzez zredukowanie swędzenia, kosmetyk ogranicza też rozdrapywanie naskórka i tym samym hamuje powstawanie ran w obrębie skóry głowy.
Szampon do włosów – AZS jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Wymagane jest więc stosowanie preparatów, z których można korzystać często. W przypadku szamponu wskazane jest sięgnięcie po kosmetyk, który nie tylko może być użytkowany codziennie, ale również nie obciąża włosów. Dobry szampon na atopowe zapalenie skóry głowy poprzez poprawę kondycji skóry wpływa też na lepszy wygląd oraz stan włosów. Nawilżający i kojący szampon na AZS zmniejsza łuszczenie się naskórka, które może powodować dyskomfort i uczucie zawstydzenia u pacjentów. Preparat ten normalizuje proces łuszczenia.
Szampon na atopowe zapalenie skóry głowy – jak stosować?
Istotny jest zarówno sam wybór dobrego szampon na atopowe zapalenie skóry, jak i prawidłowe korzystanie z tego produktu. Ważne jest używanie wody do mycia głowy oraz włosów o temperaturze nieprzekraczającej temperatury ciała. Zbyt ciepła woda może dodatkowo podrażniać skórę oraz nasilać jej suchość i swędzenie. Warto też pamiętać, aby delikatnie wmasowywać szampon na AZS w skórę głowy, a po jej umyciu łagodnie osuszyć zarówno skórę, jak i włosy. Zdecydowanie przeciwwskazane jest intensywne pocieranie skóry ręcznikiem. Jeśli pacjent decyduje się skorzystać z suszarki, należy użyć chłodniejszego nawiewu.
Jeśli w obrębie skóry głowy pojawiły się rany, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Szampon na AZS pełni funkcję pielęgnacyjną, wspierającą proces leczenia. W przypadku otwartych ran konieczne może być zastosowanie preparatu, który wspomoże proces gojenia, a dopiero później sięgnięcie po kosmetyk nawilżający i łagodzący. Przy atopowym zapaleniu skóry głowy dobrze jest pamiętać o ograniczeniu kontaktu skóry z czynnikami drażniącymi. Należą do nich choćby skrajne warunki pogodowe, takie jak bardzo niska lub wysoka temperatura powietrza. Warto więc nosić czapkę wykonaną z niedrażniącego materiału w okresie zimowym i odpowiednie nakrycie głowy w porze letniej.
Szampon na atopowe zapalenie skóry odrywa istotną rolę w pielęgnacji. Warto z niego korzystać nie tylko w okresie zaostrzeń choroby, ale również podczas wyciszenia objawów. Odpowiednia, systematyczna pielęgnacja skóry pomaga wydłużyć okresy bezobjawowe. Dobry szampon na atopowe zapalenie skóry jest zdecydowanie bardziej efektywny niż kosmetyki drogeryjne, które przeznaczone są głównie dla osób ze zdrową skórą. Jego skład oraz właściwości są bowiem dopasowane do specjalnych wymagań skóry atopowej.
Przy AZS głowy warto też pamiętać o ograniczeniu stosowania produktów do stylizacji włosów, które niestety mogą zaostrzać objawy choroby. Jeśli pacjent farbuje włosy, wskazane jest zwrócenie uwagi na skład stosowanej farby. Obecnie na szczęście dostępnych jest wiele produktów do stylizacji, których składniki nie działają silnie drażniąco na skórę głowy. Oprócz szamponu na AZS można też od czasu do czasu sięgnąć po peeling do skóry głowy. Powinien być on jednak delikatny. Nie należy zbyt mocno wcierać go w skórę. Uważna pielęgnacja skóry głowy przez osoby zmagające się z atopią pomaga znacząco ograniczyć negatywny wpływ choroby na codzienne funkcjonowanie.