Leki i witaminy na wzmocnienie stawów i kości
Witaminy na wzmocnienie kości i stawów to preparaty dostępne w aptece w postaci leków i suplementów diety. Ich głównymi składnikami są wapń oraz witaminy D i K, ale układ ruchu wspierają również inne związki jak magnez, potas i witamina C, witaminy z grupy B czy kolagen. Regularna suplementacja wymienionych składników może korzystnie wpłynąć na regenerację tkanki kostnej i powierzchni stawowych, a tym samym zmniejszyć dolegliwości bólowe i zwiększyć mobilność.
Minerały i witaminy na kości
Najważniejszy dla kości minerał to bez wątpienia wapń. Pierwiastek ten jest głównym składnikiem budulcowym tkanki kostnej oraz zębów. Wraz z wiekiem kości słabną, stąd zapotrzebowanie na wapń wzrasta. W takich sytuacjach dobrze sięgnąć po kapsułki lub tabletki na zwapnienie kości zawierające węglan wapnia. Preparaty z wapniem można stosować jako tabletki na szybszy zrost kości po wypadkach i urazach oraz pomocniczo w osteoporozie. Inny minerał, który również jest ważny dla zdrowia kości to fosfor. Jego niedobór jest jednak stosunkowo rzadki, stąd rutynowa suplementacja fosforu nie jest zalecana.
Oprócz minerałów do wzmocnienia kości potrzebne są również witaminy takie jak witamina D i K. Witamina D nasila wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, zaś witamina K umożliwia wbudowanie tego pierwiastka w kości. Warto wspomnieć, że najbardziej cenioną formą witaminy K jest K2 MK7, którą cechuje dobra przyswajalność i długi czas działania w organizmie.
Minerały i witaminy na stawy oraz mięśnie
Wymieniając witaminy na wzmocnienie mięśni i stawów warto skupić się na witaminie C, która jest potrzebna do syntezy kolagenu. Kolagen to białko, które buduje tkankę łączną i nadaje elastyczność takim strukturom jak stawy i mięśnie, czy też kości. Szukając preparatu na stawy i mięśnie, dobrze zwrócić uwagę na produkty wieloskładnikowe, które zawierają od razu oba wymienione składniki – witaminę C w połączeniu z kolagenem.
Jakie jeszcze składniki mogą wspomóc stawy? Oprócz witaminy C i kolagenu do najpopularniejszych związków aktywnych należą glukozamina, chondroityna oraz kwas hialuronowy. Wszystkie wymienione substancje znajdziemy w naturalnej strukturze stawów – w chrząstkach i mazi stawowej.
Dla utrzymania w zdrowiu mięśni korzystna jest również suplementacja magnezu i potasu. Oba pierwiastki dbają o prawidłowe przewodnictwo nerwowe i utrzymanie napięcia mięśni. Stąd często stosuje się je jako witaminy na mięśnie. Tkanka mięśniowa do codziennego działania potrzebuje również minerałów takich jak żelazo i wapń oraz witamin: B1 (tiaminy), D i E.
Kiedy sięgnąć po leki na wzmocnienie kości i stawów?
Witaminy na stawy i kości są szczególnie polecane dla osób, które:
· Doświadczają bólu kości i stawów,
· Zauważają spadek ruchomości stawów,
· Czują dyskomfort przy poruszaniu się,
· Mają aktywny, sportowy tryb życia z wyższym ryzykiem urazów,
· Doświadczyły urazów i są w trakcie rekonwalescencji.
Tabletki na zwapnienie kości przysłużą się pacjentom cierpiącym na osteoporozę. Ta choroba szkieletu, dotykająca głównie kobiety, powoduje bolesność kości i istotnie zwiększa ryzyko złamań. Tabletki na wzmocnienie kości z wapniem, witaminą D i K często stanowią podstawę lub uzupełnienie leków na osteoporozę. Chociaż wymienione składniki można suplementować samodzielnie, to warto przed zażyciem skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie dawki lub zadecyduje o włączeniu leków na receptę.
Witaminy na kości przeznaczone są również dla dzieci. Wzrost i rozwój kośćca zachodzi u najmłodszych dynamicznie, stąd konieczne jest zapewnienie im codziennej dawki wapnia i witaminy D. Pomóc w tym mogą kapsułki i krople z witaminą D dla dzieci oraz tabletki z wapniem.
Jak stosować witaminy na wzmocnienie kości i stawów?
Leki na wzmocnienie kości i stawów stosuje się zazwyczaj od 1 do 3 razy w ciągu dnia. Wszystko zależy od postaci i dawki preparatu. Warto jednak pamiętać o regularnym przyjmowaniu leku bądź suplementu, ponieważ wsparcie zdrowia kości i stawów to proces długotrwały. Jak stosować najpopularniejsze leki na kości i stawy?
· Witamina D może być zażywana raz dziennie. Standardowa dawka dla dorosłego to 2000 j.m. Witaminę D najlepiej przyjmować razem z tłustym posiłkiem.
· Lek bez recepty z wapniem w dawce 1000 mg stosuje się 3 razy dziennie po 1 kapsułce. Niższa dawka 500 mg wymaga podania 1-2 kapsułek 2-3 razy dziennie. Tabletki z wapniem należy przyjmować podczas posiłków.
· Witaminę C również najlepiej przyjmować z jedzeniem. Dobowa dawka dla dorosłego nie powinna przekraczać 1000 mg. Zbyt duże dawki witaminy C mogą bowiem zwiększać ryzyko powstawania kamieni nerkowych.
W jakich postaciach dostępne są witaminy na stawy i kości?
Leki na wzmocnienie kości i stawów dostępne są w formach takich jak:
· tabletki do połykania,
· tabletki musujące,
· saszetki rozpuszczalne w wodzie,
· kapsułki,
· krople,
· płyn.
Taka różnorodność postaci pozwala dopasować odpowiedni preparat do wieku i preferencji pacjenta.