Saszetki do płukania zatok i nosa

Saszetki do płukania zatok można zakupić oddzielnie lub w zestawie z przeznaczoną do irygacji butelką. Płukanie zatok umożliwia ich oczyszczenie. Przywraca drożność nosa. Izotoniczny płyn do płukania zatok działa też nawilżająco w stosunku do błony śluzowej nosa. Preparat do płukania zatok może być stosowany w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, alergicznego nieżytu nosa, a także profilaktycznie.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 13

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 13

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Saszetki do płukania zatok z butelką lub bez

 

Chcąc przeprowadzić zabieg płukania nosa i zatok, można sięgnąć po zestaw podstawowy lub uzupełniający. W zestawie podstawowym znajduje się irygator do nosa łącznie z saszetkami z chlorkiem sodu. Saszetki zawierają proszek do płukania zatok. W zależności od ilości użytych do irygacji saszetek, można przygotować roztwór izotoniczny lub hipertoniczny. Ten pierwszy dobrze sprawdzi się w sytuacjach, gdy potrzebne jest oczyszczenie i nawilżenie błony śluzowej nosa. Izotoniczna sól do płukania zatok jest pomocna przy ostrym i przewlekłym stanie zapalnym. Można z niej korzystać również przy alergii. Roztwór izotoniczny, dzięki właściwościom nawilżającym, może być też wykorzystywany do płukania nosa u osób, które często odczuwają suchość śluzówki. Może wynikać to chociażby ze spędzania sporej ilości czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Izotoniczny roztwór do płukania zatok przyda się również w porze zimowej, kiedy to na skutek ogrzewania mieszkania, powietrze często staje się nie tylko ciepłe, ale również suche.

Saszetki do irygacji nosa mogą służyć również do przygotowania roztworu hipertonicznego. W określonej objętości wody rozpuszcza się wówczas większą ilość proszku. Hipertoniczna sól do płukania zatok powinna przynieść lepsze efekty, jeśli pojawia się obrzęk błony śluzowej nosa. Nos jest wówczas zatkany, a pacjenci mają poczucie jego „pełności”.

 

 

Lek do płukania zatok – czy jest bezpieczny?

 

Dostępne są różne preparaty wykorzystywane w leczeniu zapalenia zatok. W zależności od potrzeb oraz preferencji można sięgnąć po leki do inhalacji, krople obkurczające do nosa, tabletki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej usunięcie oraz zestaw do płukania zatok. Każdy z tych preparatów ma inny czas działania i odmienne właściwości. Leki te różnią się też bezpieczeństwem stosowania i tolerancją. Preparat do płukania zatok z pewnością wyróżnia się dobrym profilem bezpieczeństwa. 

Irygacja, jeśli przeprowadzona jest w prawidłowy sposób, jest bezpieczna nawet przy długotrwałym i regularnym stosowaniu. Nie dla wszystkich pacjentów zabieg płukania jest jednak przyjemny. Dotyczy to szczególnie dzieci, u których irygacja zawsze powinna być przeprowadzana pod kontrolą osoby dorosłej. Jeśli pojawia się uczucie pieczenia lub szczypania, warto zwrócić uwagę, czy prawidłowo przygotowano płyn do płukania zatok. Takie odczucia pojawiają się częściej podczas stosowania hipertonicznego roztworu do płukania zatok. Lepiej tolerowane może być wówczas przygotowanie roztworu izotonicznego, o mniejszym stężeniu soli.

Spray do czyszczenia nosa dla dzieci i dorosłych może zawierać jedynie roztwór chlorku sodu lub być wzbogacony o dodatkowe składniki aktywne. Irygacja nosa nie jest tym samym, co aplikacja wody morskiej w atomizerze. Woda morska działa przede wszystkim nawilżająco. Można ją stosować zarówno w celu nawilżenia błony śluzowej nosa, jak i podtrzymania efektów oczyszczania nosa. Płukanie jest natomiast zabiegiem, podczas którego dochodzi do wprowadzenia znacznie większej ilości roztworu pod odpowiednio dużym ciśnieniem. Umożliwia ono mechaniczne oczyszczenie nosa z wydzieliny. 

 

 

Preparat do płukania zatok – jak z niego korzystać?

 

Płyn do płukania nosa powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Proszek do płukania zatok należy rozpuścić w zalecanej przez producenta wybranego preparatu ilości wody. Ważne jest, aby z 1 butelki do płukania zatok korzystała tylko 1 osoba. Jeśli więcej domowników wykonuje zabieg irygacji, każdy z nich powinien mieć oznaczoną swoją butelkę do płukania. Zaleca się, aby preparat do płukania zatok stosować nie później niż godzinę przed snem. Istotne jest również to, aby przynajmniej 30 minut po jego wykonaniu nie wychodzić na zewnątrz. Szczególnie, jeśli jest to okres jesienno-zimowy.

Po przygotowaniu płynu do płukania zatok należy pochylić się nad umywalką i szczelnie przyłożyć końcówkę butelki do jednego otworu nosowego. Jeśli zabieg jest prawidłowo przeprowadzany, płyn do płukania zatok wraz z zalegającą w nosie wydzieliną powinien wypłynąć drugim otworem nosowym. W czasie irygacji, należy oddychać przez usta, a nie przez nos. Po wykorzystaniu mniej więcej połowy płynu do płukania nosa, zalecane jest przyłożenie końcówki butelki do drugiego otworu nosowego i powtórzenie tych samych czynności. Po zakończeniu płukania warto delikatnie wydmuchać nos.

Jeśli stosowany jest hipertoniczny płyn do płukania zatok, a po irygacji pojawia się uczucie ściągnięcia i pieczenia błony śluzowej, można sięgnąć po krople nawilżające do nosa , które szybko przywrócą komfort.