Mleko kozie modyfikowane dla dzieci i niemowląt
Mleko kozie modyfikowane stanowi alternatywę dla mieszanek na bazie mleka krowiego i dedykowane jest niemowlętom, które nie mogą być karmione mlekiem matki. Mleko kozie w proszku dla niemowląt cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród rodziców maluchów gorzej tolerujących składniki zawarte w mleku krowim. Dostępne produkty, w zależności od wersji, odpowiadają potrzebom niemowląt od pierwszych dni życia, powyżej 6. miesiąca oraz starszym dzieciom.
Mleko kozie dla niemowląt- co zawiera?
Mleko modyfikowane kozie to produkt dostosowany do potrzeb żywieniowych niemowląt i małych dzieci. Jego skład został staranie dobrany, zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez ekspertów, aby jak najlepiej odpowiadać mleku matki i wymaganiom żywieniowym najmłodszych. Modyfikowane mleko kozie dla niemowląt spełnia wszelkie normy żywieniowe i jest ono odpowiednio wzbogacone. Dlatego też może być stosowane jako podstawowy pokarm, gdy dziecko nie może być karmione piersią. Jest ono uznane za bezpieczną alternatywę, zastępującą krowie mleko modyfikowane.
W składzie koziego mleka modyfikowanego znaleźć można:
· Białka – mleko kozie ma naturalnie mniejsze ilości αs1-kazeiny niż mleko krowie, co bardziej odpowiada profilowi białek w mleku kobiecym i jednocześnie sprawia, że produkt jest łatwiej trawiony. W każdym mleku modyfikowanym, na etapie produkcji, kontroluje się ilość i rodzaj białek, aby zapobiec nadmiernemu obciążeniu nerek niemowlęcia.
· Tłuszcze – mleko kozie dla niemowląt wzbogacone zostało o nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA) i omega-6 (ARA), które są ważnymi składnikami dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka.
· Węglowodany – podstawowym źródłem węglowodanów w mleku modyfikowanym, podobnie jak w mleku matki, jest laktoza, chociaż jej zawartość w mleku kozim jest mniejsza niż w przypadku krowiego. Jako źródło błonnika, wspierającego rozwój mikroflory jelitowej w składzie pojawiają się również inne węglowodany, tj. prebiotyki- oligosacharydy.
· Witaminy i minerały – kozie mleko modyfikowane jest wzbogacane o witaminę D, wapń, żelazo, cynk oraz inne mikroelementy, aby w pełni zaspokajać potrzeby rosnącego i rozwijającego się organizmu dziecka.
· Nukleotydy – wspierają rozwój układu odpornościowego niemowlęcia, poprzez pobudzanie produkcji przeciwciał i zwiększanie aktywności również innych komórek walczących z patogenami.
Mleko kozie modyfikowane- czym różni się od mieszanki na bazie mleka krowiego?
Produkty mleko zastępcze na bazie mleka krowiego i koziego różnią się między sobą nie tylko ceną i dostępnością, ale przede wszystkim składem. Najważniejsze różnice obejmują:
· Większa zawartość tauryny w mleku kozim- aminokwas ten bierze udział w procesach widzenia, powstawania kwasów żółciowych czy utrzymywania odpowiedniej ilości wody w organizmie,
· Mniejsza zawartość laktozy w mleku kozim, co stanowi rozwiązanie dla dzieci z nietolerancją laktozy, zanim sięgnie się po mleko bez laktozy dla dzieci warto spróbować produkt na bazie mleka koziego,
· Większa zawartość składników mineralnych w mleku kozim, m.in. wapnia, cynku, fosforu, potasu i lepsza przyswajalność wielu witamin,
· Białka mleka koziego są łatwiejsze do trawienia i mają mniejsze właściwości uczulające w porównaniu z tymi występującymi w mleku krowim,
· Większe bogactwo oligosacharydów w mleku kozim, korzystnie wpływających na rozwój mikroflory przewodu pokarmowego,
· Wyższa zawartość witamin B6 i B12, a także żelaza i kwasu foliowego oraz β-karotenu w mleku krowim niż kozim.
Oczywiście składy mieszanek mlekozastępczych zarówno na bazie mleka krowiego, jak i koziego są odpowiednio modyfikowane, tak aby zaspokajać potrzeby żywieniowe dzieci na poszczególnych etapach rozwoju.
Dla kogo kozie mleko modyfikowane?
Modyfikowane kozie mleko dla niemowlaka to produkt niemal dla każdego malucha, który nie może być karmiony mlekiem matki, które to powinno stanowić podstawę żywieniową dzieci do 6. miesiąca życia. Jeśli rodzic chce dostarczyć dziecku najlepszych składników, dobrze przyswajalnych, które zapewnią jego prawidłowy rozwój, i nie ma innych przeciwwskazań, śmiało może zdecydować się na podawanie modyfikowanego mleka koziego. Produkt stanowi alternatywę dla dzieci, które mają problemy trawienne po mleku krowim, co może być spowodowane nietolerancjami pokarmowymi laktozy czy niektórych białek zawartych w mleku krowim. Modyfikowane mleko kozie dla dzieci działa mniej alergizująco. Niemniej jednak w przypadku stwierdzonej alergii na białka mleka krowiego, nie należy stosować mleka koziego. Wówczas wskazane są mieszanki z wysokim stopniem hydrolizy białek.
Jeśli u dziecka występują problemy trawienne, zmiany skórne i inne niepokojące dolegliwości zmianę mieszanki mlekozastępczej należy skonsultować z lekarzem. Wówczas kozie mleko dla niemowląt nie powinno być stosowane na własną rękę, mimo że stanowi wartościową alternatywę dla produktów na bazie mleka krowiego.