Tabletki i leki na menopauzę bez recepty
Leki na menopauzę bez recepty stosowane są przez kobiety doświadczające łagodnych i umiarkowanych objawów, które związane są ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ich organizmie. Tabletki na menopauzę zawierają m.in. koniczynę czerwoną, len zwyczajny, soję, a także pluskwicę groniastą. Ziołowe leki na menopauzę stanowią też cenną alternatywę dla leków hormonalnych, jeśli istnieją przeciwwskazania do ich stosowania.
Menopauza – leki dostępne bez recepty
Wśród tabletek regulujących układ hormonalny znajdują się preparaty na menopauzę. Sięgają po nie najczęściej kobiety między 45 a 55 rokiem życia. Zmiany hormonalne i związane z nimi dokuczliwe objawy pojawiają się jeszcze przed całkowitym ustaniem krwawienia. Aktywność hormonalna jajników ulega bowiem stopniowemu wygaszeniu, co związane jest z sukcesywnym spadkiem poziomu hormonów.
Tabletki na menopauzę bez recepty przyjmowane są więc zarówno w okresie przedmenopauzalnym, jak i pomenopauzalnym. Warto wiedzieć, że objawy związane z przekwitaniem mogą trwać kilka, a nawet kilkanaście lat. U części kobiet mają łagodne nasilenie i jedynie nieznacznie wpływają na codzienne funkcjonowanie. U innych są bardziej dokuczliwe i znacząco zaburzają komfort życia. Leki na menopauzę bez recepty przeznaczone są głównie dla kobiet z lekko lub umiarkowanie nasilonymi dolegliwościami. Mogą je przyjmować również pacjentki, u których hormonalne tabletki i plastry na menopauzę są przeciwwskazane lub źle tolerowane.
Bez recepty można nabyć roślinny lek lub suplement na menopauzę. Hormonalna terapia zastępcza jest wprowadzana jedynie pod kontrolą lekarza i w zaleconych przez niego dawkach.
Lek na menopauzę bez recepty – co zawiera?
Menopauza – tabletki dostępne bez recepty zawierają wyciągi roślinne bogate w fitoestrogeny. Fitoestrogeny to związki o podobnej budowie i właściwościach do produkowanych w organizmie estrogenów. Siła ich działania jest jednak znacznie słabsza. W tabletkach na menopauzę znaleźć można wyciąg z koniczyny czerwonej lub pluskwicy groniastej. Dostępne są leki na menopauzę bez recepty z wyciągiem z kłącza pluskwicy, które przeznaczone są do łagodzenia takich objawów jak uderzenia gorąca i nasilona potliwość.
Przy uporczywych uderzeniach gorąca poprawę przynieść mogą leki z wyciągiem z soi. Dostępne są również tabletki na menopauzę, wśród których składników znajduje się wyciąg z chmielu. Chmiel może być szczególnie przydatny u pacjentek, które mają trudności z zasypianiem. Problemy ze snem są dość częstym objawem wśród kobiet przechodzących przez okres okołomenopauzalny. Warto wówczas sięgnąć po tabletki na menopauzę, które zawierają nie tylko składniki łagodzące uderzenia gorąca, potliwość czy wahania nastroju, ale również trudności z zasypianiem.
Wspomagająco można też stosować leki na menopauzę z dehydroepiandrosteronem (DHEA). Jest to hormon, którego wraz z wiekiem zaczyna u kobiet ubywać. Jego dostarczanie z zewnątrz może być pomocne przy wahaniach nastroju, spadku samopoczucia, pogorszeniu wydolności fizycznej oraz przybieraniu na wadze.
Suplementy na menopauzę mogą mieć w składzie również wyciąg z nasion lnu, witaminy oraz składniki mineralne. W okresie okołomenopauzalnym warto zwrócić uwagę na przyjmowanie odpowiedniej dawki witaminy D oraz wapnia. Związki te są bowiem niezbędne dla utrzymania zdrowych kości. Zmiany hormonalne zachodzące podczas menopauzy prowadzą również do spadku gęstości mineralnej kości, przez co stają się one bardziej podatne na złamanie.
Leki na menopauzę bez recepty – jak stosować?
Tabletki na menopauzę rekomendowane są kobietom, u których pojawiające się nieprzyjemne objawy związane są ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ich organizmie. Nie zawsze jednak dolegliwości te są wynikiem menopauzy. Podobne symptomy mogą wystąpić np. przy zaburzeniu pracy tarczycy. Bez wizyty u lekarza i wykonaniu odpowiednich badań, trudno może być ustalić rzeczywistą przyczynę problemu. Jeśli źródłem symptomów jest zaburzony poziom hormonów tarczycy, pomocne mogą być nie tabletki na menopauzę, ale leki na niedoczynność tarczycy.
Czy dostępne są leki na menopauzę po których się nie tyje? U części kobiet przechodzących okres okołomenopauzalny pojawia się zwiększona tendencja do przybierania na wadze. W takiej sytuacji można sięgnąć po tabletki na menopauzę z dodatkowymi składnikami, które pomagają utrzymać prawidłową masę ciała. Z pewnością lepsze efekty uzyska się, łącząc stosowanie tych preparatów z systematyczną aktywnością fizyczną oraz regularnymi, odżywczymi posiłkami.
Leki na menopauzę bez recepty należy stosować regularnie. Wybrane tabletki można zażywać jedynie raz w ciągu doby, a inne trzeba przyjmować częściej. Tabletki na menopauzę często wymagają stosowania przez okres co najmniej kilku tygodni lub miesięcy, dlatego sposób ich dawkowania warto wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego preparatu. W przypadku części leków na menopauzę bez recepty, w ulotce wskazana jest maksymalna długość ich zażywania. Jeśli pacjentka jest zadowolona z efektów terapii i chce ją kontynuować, konieczna jest konsultacja z lekarzem.