Krople i spraye do nosa na alergię

Krople do nosa na alergię ograniczają wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, swędzenie śluzówki nosa oraz kichanie. Pomagają przywrócić drożność nosa, która na skutek alergii została częściowo lub całkowicie utracona. Aerozol do nosa na alergię może zawierać różne składniki aktywne i wykazywać nieco inne działanie. Dostępne są przeciwhistaminowe krople na alergię do nosa, a także spray ze sterydem donosowym. Doraźnie przy bardzo nasilonych objawach alergii można też sięgnąć po spray do nosa z substancją obkurczającą śluzówkę.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 40

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 40

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Spray do nosa na alergię – co zawiera?

 

Dostępne bez recepty leki na alergię mają różną postać i właściwości. W zależności od konkretnych objawów oraz ich nasilenia można zastosować leki doustne lub miejscowe. Jeśli dolegliwości dotyczą jedynie nosa, a pacjent zmaga się z uciążliwym nieżytem nosa, kichaniem i swędzeniem błony śluzowej nosa, dobrym wyborem mogą być krople lub spray na katar alergiczny. Leki te działają głównie na objawy alergii w obrębie nosa, choć mogą też łagodzić swędzenie i zaczerwienienie spojówek. U wielu pacjentów stosowanie jedynie leków miejscowych jest wystarczające, aby efektywnie kontrolować chorobę. Jeśli jednak ich działanie jest niewystarczające, można połączyć preparaty miejscowe z lekami doustnymi.

Krople do nosa, a także krople na alergię do oczu, mogą zawierać różne substancje aktywne. W lekach tych znajdują się substancje przeciwhistaminowe lub kromony. Krople na alergię do nosa mogą też mieć w składzie glikokortykosteroidy, które należą do najbardziej skutecznej grupy leków przy katarze alergicznym. Doraźnie można także zastosować aerozol z substancją obkurczającą, taką jak ksylometazolina czy oksymetazolina. Istotne jest jednak korzystanie z tych ostatnich preparatów jedynie krótkotrwale. Ich przewlekłe stosowanie może bowiem prowadzić do zmian zanikowych śluzówki i nasilenia nieprzyjemnych dolegliwości.

 

 

Krople do nosa na alergię – jak działają?

 

Spray do nosa na alergię, podobnie jak tabletki czy syropy na alergię, posiadają odmienne właściwości oraz różny czas działania. W ciągu ostatnich lat dużym zainteresowaniem cieszy się aerozol do nosa na alergię z glikokortykosteroidem. Działa on przeciwzapalnie i hamuje uwalnianie substancji, które są odpowiedzialne za wystąpienie objawów alergii. Istotny jest w jego przypadku fakt, że początek działania nie pojawia się od razu. Pierwsze efekty można co prawda zauważyć już kilka godzin po aplikacji leku, ale na jego pełne działanie zazwyczaj trzeba poczekać co najmniej kilkanaście dni. Z tego też względu spray do nosa na alergię ze sterydem często zaleca się stosować 1-2 tygodnie przed przewidywanym momentem wystąpienia objawów choroby (np. przed rozpoczęciem pylenia).

Krople do nosa na alergię z kromoglikanem sodu również należy stosować jeszcze przed wystąpieniem objawów alergicznego nieżytu nosa. Kromoglikan nie działa bowiem bezpośrednio na już pojawiające się dolegliwości, ale hamuje uwalnianie substancji odpowiedzialnych za ich obecność. Stosując wspomniane już krople na alergię do nosa z substancją obkurczającą, można spodziewać się znacznie szybszego efektu, ale nie należy korzystać z nich regularnie ani długotrwale.

Zarówno spraye przeciwalergiczne do nosa, jak i tabletki, syropy czy maści na alergię wymagają stosowania zgodnie z rekomendacjami lekarza lub zaleceniami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Krople do nosa na alergię należy aplikować regularnie, przez cały okres utrzymywania się objawów choroby. W przypadku glikokortykosteroidów donosowych bardzo ważny jest prawidłowy sposób aplikacji, który znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych. Spray do nosa na alergię można stosować naprzemiennie z wodą morską, która pomaga oczyścić śluzówkę nosa i przywraca jej odpowiednie nawilżenie. Jest też bezpieczna w długotrwałym stosowaniu i bardzo dobrze tolerowana.