Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Leki przeciwbólowe bez recepty różnią się m.in. siłą oraz czasem działania. Preparaty te posiadają również właściwości przeciwgorączkowe, a wybrane substancje działają też przeciwzapalnie. Lek przeciwbólowy skutecznie łagodzi ból o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Dzięki dostępności różnych postaci leków można sięgnąć po taką formę, która odpowiada preferencjom pacjenta. Środki przeciwbólowe stosuje się przy bólu głowy, zęba, bólach mięśniowo-stawowych czy też bólu brzucha. 

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 412

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 412

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Leki przeciwbólowe bez recepty

 

Środki przeciwbólowe są powszechnie stosowane przy bólu różnego pochodzenia. Dostępne są preparaty na ból dla osób dorosłych, a także leki przeciwbólowe dla dzieci. Przy wyborze leku przeciwbólowego należy kierować się właściwościami substancji aktywnej, siłą i rodzajem bólu, stanem zdrowia pacjenta, a także indywidualnymi preferencjami i możliwościami pacjenta co do postaci stosowanego leku. Środek przeciwbólowy to jeden z podstawowych elementów każdej domowej apteczki. Ból pojawia się bowiem u większości osób, w różnych sytuacjach. Przeciwbólowe leki stosuje się na migrenowy lub napięciowy ból głowy. Są one przyjmowane przy bólach pleców i stawów. Można po nie sięgnąć również przy bólu zęba i bólu brzucha. Leki przeciwbólowe warto mieć w domowej apteczce, ponieważ ból może pojawić się niespodziewanie. Łatwa dostępność środka na ból umożliwia szybkie złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości.

Silne leki przeciwbólowe są przydatne przy bólu o większym nasileniu. Słabsze środki na ból można natomiast stosować przy dolegliwościach o łagodnym natężeniu. Warto pamiętać, że ból jest odczuciem subiektywnym. Każdy człowiek ma inną tolerancję na ból i może inaczej odczuwać jego intensywność, nawet mimo zadziałania tego samego bodźca wywołującego ból. Leki przeciwbólowe bez recepty, niezależnie od tego, czy są to tabletki, saszetki czy czopki przeciwbólowe, przeznaczone są do krótkotrwałego leczenia bólu. Zazwyczaj zaleca się ich stosowanie przez kilka dni. Jeśli objawy utrzymują się dłużej, konieczna jest wizyta u lekarza.

 

 

Lek przeciwbólowy i przeciwzapalny

 

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne są w różnej postaci. Wybór konkretnej z nich zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji pacjenta. Częstym wyborem są kapsułki i tabletki przeciwbólowe, które są wygodne w stosowaniu. Wybrane środki przeciwbólowe często posiadają też istotne właściwości przeciwzapalne. Dotyczy to m.in. takich substancji jak ibuprofen, aspiryna, diklofenak czy naproksen. Lek na ból z aspiryną (kwasem acetylosalicylowym) dodatkowo ogranicza też agregację płytek krwi. Preparaty z aspiryną są jednak przeznaczone dla osób powyżej 12, a niektóre leki dla osób powyżej 16 roku życia. U młodszych pacjentów zalecany jest lek przeciwzapalny i przeciwbólowy z ibuprofenem lub lek z paracetamolem, który pozbawiony jest istotnych właściwości przeciwzapalnych.

Alternatywą dla tabletek są saszetki przeciwbólowe. Ich zaletą jest przede wszystkim łatwość zażycia. Lek przeciwbólowy w postaci saszetek jest wygodniejszy do przyjęcia przez osoby, które mają problem z połykaniem tabletek. Taka forma preparatu jest też bezpieczniejsza w stosowaniu przez pacjentów młodszych, a także pacjentów niesamodzielnych, którym trudno jest podać lek w postaci stałej. Silny lek przeciwbólowy w saszetkach może wymagać rozpuszczenia w wodzie. Dostępne są też saszetki z płynem lub proszkiem, które są gotowe do zażycia i nie wymagają popijania wodą.

Nie każdemu pacjentowi można podać doustny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. W sytuacji, gdy pacjent wymiotuje lub z innych przyczyn nie jest w stanie zażyć preparatu doustnie, można sięgnąć po czopki przeciwbólowe.

 

 

Doustne i miejscowe leki przeciwbólowe bez recepty

 

Miejscowe leki uśmierzające ból uważane są za bezpieczne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wynika to z kilku przyczyn. Żele, kremy czy też maści przeciwbólowe pozwalają uzyskać podobny efekt leczenia, jak tabletki lub kapsułki. Ich stosowanie wiąże się jednak ze znacznie niższym ryzykiem wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Leki miejscowe wchłaniają się do krążenia ogólnego w znacznie mniejszym stopniu niż doustne środki przeciwbólowe. Niższe jest też ryzyko ewentualnych interakcji z innymi zażywanymi przez pacjenta lekami. 

Żel lub spray przeciwbólowy jest częstym wyborem osób, które stosują już wiele leków doustnych lub mają problem z połknięciem tabletki. Wybierając miejscowy preparat przeciwbólowy, warto zwrócić uwagę, czy nie zwiększa on wrażliwości skóry na działanie promieni słonecznych. Przy wybranych środkach przeciwzapalnych i przeciwbólowych zalecana jest bowiem ochrona skóry przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem.

 

 

Najsilniejszy lek przeciwbólowy bez recepty

 

Przeciwbólowe leki bez recepty różnią się siłą oraz szybkością działania. Dawkę środka na ból należy dobierać m.in. na podstawie nasilenia dolegliwości. Standardowo zaleca się rozpoczynanie terapii od słabszych dawek, a w przypadku ich nieskuteczności można odpowiednio zwiększać ilość substancji czynnej. Nie dotyczy to jednak wszystkich wskazań. Przykładowo, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe wykorzystywane w leczeniu bólu migrenowego muszą być podane w określonej, wyższej dawce, aby przyniosły oczekiwany efekt. Stosowanie słabych leków na ból przez pacjentów doświadczających napadu migreny może być nieskuteczne.

Zazwyczaj w pierwszej kolejności zaleca się lek przeciwbólowy bez recepty z pojedynczą substancją aktywną, np. paracetamolem, ibuprofenem lub aspiryną. Jeśli nie jest on skuteczny, można sięgnąć po wyższą dawkę lub wybrać preparat przeciwbólowy, który stanowi połączenie 2 substancji czynnych, np. aspiryny z paracetamolem lub ibuprofenu z paracetamolem. Jeśli najsilniejsze leki przeciwbólowe bez recepty nie przynoszą pacjentowi wystarczającej ulgi, warto skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby może zlecić mocniejsze środki.

Niezależnie od tego, czy do leczenia bólu stosowane są tabletki, maści czy plastry przeciwbólowe, zawsze należy przestrzegać dawkowania zaleconego przez lekarza lub widniejącego w ulotce stosowanego preparatu. Zażywanie wyższych dawek niż rekomendowane nie wiąże się z silniejszym efektem przeciwbólowym, a zwiększa ryzyko działań niepożądanych. Przykładowo, leki przeciwbólowe z ibuprofenem w dawce 400 mg umożliwiają uzyskanie maksymalnego efektu przeciwbólowego. Jest to tzw. efekt pułapowy. Po zażyciu wyższej dawki nie uzyskamy już lepszego działania przeciwbólowego (można jednak uzyskać silniejszy efekt przeciwzapalny). Dla paracetamolu maksymalna dawka pozwalająca uzyskać największą siłę działania przeciwbólowego wynosi natomiast 1000 mg.