Maści na zmiany i problemy skórne
Kremy, żele i maści na zmiany skórne pomagają złagodzić odczuwane dolegliwości, wpływają korzystnie na kondycję i wygląd skóry, a w niektórych przypadkach pomagają pozbyć się problemu. Dostępne bez recepty preparaty to zarówno środki łagodzące i pielęgnacyjne, jak i krem na problemy skórne z hydrokortyzonem, antybiotykami czy lekami przeciwgrzybiczymi.
Maść na zmiany skórne- jak działa?
Aerozol, żel lub maść na zmiany skórne bez recepty pomaga wyeliminować lub ograniczyć pojawiające się problemy dermatologiczne. W zależności od konkretnego schorzenia preparaty te wykazują właściwości łagodzące, nawilżające, przeciwzapalne, złuszczające, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne lub inne. Maść na zmiany skórne może zmniejszać odczuwane swędzenie, pieczenie lub ból. Problemy dermatologiczne to szeroka grupa chorób, które dotyczą skóry twarzy, owłosionej skóry głowy, a także reszty ciała. Występują powszechnie i dotykają zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.
Maść z antybiotykiem na zmiany skórne bez recepty wspiera proces gojenia się skóry i chroni przed pojawieniem się nadkażenia bakteryjnego. Maść przeciwgrzybicza pomaga pozbyć się zakażenia grzybiczego skóry. Maść na wypryski skórne pojawiające się przy trądziku ogranicza stan zapalny, przyspiesza gojenie się naskórka i ogranicza rozwój bakterii. Maści i kremy przeciwwirusowe łagodzą swędzenie i pieczenie odczuwane przy opryszczce wargowej. Maść na problemy skórne występujące przy łuszczycy wykazuje natomiast właściwości regenerujące, złuszczające i silnie natłuszczające.
Wiele osób cierpi na alergiczne i atopowe stany zapalne skóry. Mogą one objawiać się miejscowym, nadmiernym wysuszeniem, zaczerwienieniem lub wysypką. Maść na zmiany skórne alergiczne łagodzi stan zapalny i działa przeciwświądowo. Lek na zmiany skórne tego typu, dostępny bez recepty zawiera w swoim składzie zwykle hydrokortyzon. Ten łagodnie działający steryd nadaje się jedynie do punktowego zastosowania, nie należy aplikować go jednak na zmiany na twarzy. W większości przypadków maść na atopowe zapalenie skóry jest lekiem dostępnym z przepisu lekarza. Ważna w przypadku skóry atopowej i skłonnej do alergii jest codzienna pielęgnacja. Kosmetyki na AZS zawierają składniki o właściwościach emoliencyjnych, które odbudowują barierę lipidową skóry, a dodatkowo zabezpieczają ją przed nadmiernym parowaniem wody oraz działaniem czynników zewnętrznych. Ich regularne stosowanie pozwala wydłużyć okres remisji choroby.
Maść na choroby skóry o działaniu leczniczym
Maść na problemy skórne i inne preparaty na zmiany na skórze mogą stanowić jedyny element terapii lub jej uzupełnienie. Zależy to chociażby od stopnia nasilenia objawów. Zawsze należy pamiętać, że gdy dostępne bez recepty leki nie pomagają po kilku dniach stosowania, trzeba zgłosić się ze zmianą skórną do lekarza. Jakie preparaty sprawdzą się w niwelowaniu łagodnych zmian skórnych? W terapii często sięga się po dostępne bez recepty leki na trądzik do zastosowania miejscowego, a dodatkowo po kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej. Preparat na zmiany skórne trądzikowe zarejestrowany jako lek zawiera kwas azelainowy o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, karatolitycznych oraz rozjaśniających lub nadtlenek benzoilu o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwłojotokowym i łagodnie keratolitycznym.
Maść na swędzące zmiany skórne zawiera w swoim składzie leki przeciwgrzybicze, m.in. terbinafinę, mykonazol, klotrimazol lub steryd- hydrokortyzon bądź lek przeciwwirusowy. W przypadku pojawiającego się zaczerwienienia i świądu na skórze należy właściwie zdiagnozować przyczynę problemu. Pomocna w określeniu etiologii będzie lokalizacja zmiany. Jeśli zlokalizowana jest ona na skórze stóp, między palcami czy też w pachwinach najprawdopodobniej jest ona wywołana przez grzyby i skuteczne okażą się leki przeciwgrzybicze. W przypadku wyprysku w okolicy warg można podejrzewać opryszczkę wargową wywołaną przez wirus, natomiast na zmiany o charakterze alergicznym sprawdzi się steryd- hydrokortyzon.
Dostępna bez recepty maść z antybiotykiem pomoże na otarcia i zranienia, ale w zaopatrywaniu tego typu zmian konieczne jest zastosowanie również sprayu odkażającego. Leki z alantoiną i dekspantenolem sprawdzą się w przypadku zmian skórnych wymagających regeneracji, tj. po oparzeniach, odmrożeniach oraz w celu zapobiegania odleżynom i odparzeniom.
Schorzenia dermatologiczne często powodują wystąpienie dokuczliwych objawów, które mogą zmniejszać komfort życia pacjentów. Korzystanie z dobrze dobranych preparatów na problemy skórne łagodzi dolegliwości i poprawia wygląd oraz zdrowie skóry. W przypadku zmian, których stan nie poprawia się mimo zastosowania preparatu dostępnego bez recepty, konieczna jest wizyta u lekarza.