Maści i żele rozluźniające mięśnie

Maść rozluźniająca mięśnie znosi ich napięcie i przynosi uczucie ulgi.  Jest ona stosowana przy nadmiernym napięciu mięśni mającym różne przyczyny. Żel rozluźniający mięśnie jest pomocny przy bólu i napięciu mięśni, które są wywołane urazem lub ich przeciążeniem. Pojawiające się dolegliwości mogą wynikać też ze stresu lub dłuższego utrzymywania nieprawidłowej pozycji ciała. W celu rozluźnienia mięśni można sięgnąć po maść, żel czy też spray.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 7

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 7

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Maść na rozluźnienie mięśni

 

Przy zwiększonym napięciu mięśniowym pomocne mogą być różne preparaty. Doustne leki miorelaksacyjne, czyli preparaty, które rozluźniają mięśnie szkieletowe, dostępne są na podstawie recepty. Bez recepty można natomiast nabyć rozgrzewającą maść na rozluźnienie mięśni, żel przeciwbólowy i przeciwzapalny, a także inne preparaty łagodzące bóle mięśni. Przy nawracających dolegliwościach pomocne mogą być też suplementy na regenerację mięśni, przy których wymagane jest dłuższe i regularne stosowanie.

Rozgrzewająca maść rozluźniająca mięśnie wywołuje miejscowe przekrwienie tkanek. Poprawia to dopływ krwi do komórek i wspiera proces ich regeneracji. Efektem działania takiego preparatu jest rozluźnienie mięśni i zmniejszenie odczuwanego bólu. Rozgrzewająca maść rozluźniająca mięśnie może powodować przemijające uczucie pieczenia po jej nałożeniu. Jest to zupełnie normalne i mija w krótkim czasie po aplikacji. Stosując maści rozluźniające mięśnie o działaniu rozgrzewającym, należy pamiętać, aby nie nakładać ich na skórę uszkodzoną.

Oprócz rozgrzewającej maści rozluźniającej mięśnie można też sięgnąć po spray, w którym poza  składnikami odpowiedzialnymi za efekt rozgrzania tkanek znajduje się też magnez. Preparat ten jest zalecany właśnie przy nadmiernie napiętych i zmęczonych mięśniach. Alternatywą jest również żel rozluźniający mięśnie z solanką siarczkową. Obecne w niej składniki wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz poprawiające funkcjonowanie stawów.

 

 

Maść rozluźniająca mięśnie nóg, pleców

 

Maści rozluźniające mięśnie mogą zawierać składniki rozgrzewające lub przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ta druga grupa preparatów nie działa bezpośrednio rozkurczowo, ale poprzez ograniczenie stanu zapalnego i działanie przeciwbólowe znosi dokuczliwe dla pacjenta dolegliwości i przynosi odczuwalną poprawę stanu zdrowia. Miejscowe maści rozluźniające mięśnie są często stosowane przy różnego rodzaju objawach ze strony narządu ruchu. Mają one bowiem znacznie mniej działań niepożądanych niż leki doustne i są lepiej tolerowane. Żel rozluźniający mięśnie jest też częstym wyborem pacjentów mających trudność z przełykaniem stałych postaci leku oraz osób, które stosują już wystarczająco dużo tabletek lub kapsułek.

Maść rozkurczowa na mięśnie powinna być stosowana krótkotrwale, przez kilka lub kilkanaście dni. Wskazane jest jej delikatne wcieranie w bolące, napięte mięśnie. W zależności od konkretnego preparatu najczęściej zaleca się, aby maść na rozluźnienie mięśni aplikować 1-3 razy w ciągu dnia. Jeśli dolegliwości bólowe i wzmożone napięcie mięśni utrzymują się dłużej lub często nawracają, wskazana jest konsultacja z lekarzem, który w razie potrzeby zleci odpowiednią diagnostykę.

Rozgrzewające lub przeciwbólowe maści rozluźniające mięśnie powinny przynieść uczucie odprężenia i złagodzenia bólu. Wspomagająco można sięgnąć też po dodatkowe preparaty, takie jak witaminy na mięśnie. Przy wzmożonym napięciu mięśniowym pomocne są również odpowiednie ćwiczenia, które pomogą je obniżyć. Najlepiej, aby były one indywidualnie zalecone przez fizjoterapeutę. Uczucie ulgi przynieść mogą też ćwiczenia rozluźniające oraz akupresura.