Mleko modyfikowane dla niemowląt i dzieci

Mleko modyfikowane dla noworodka, niemowlaka i starszego dziecka dostarcza mu niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy, składniki mineralne czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Mleko dla dzieci ma odpowiednio skomponowany skład, dostosowany do poszczególnych etapów życia malucha. Dostępne jest mleko początkowe i mleko następne. W zależności od potrzeb i preferencji można sięgnąć po mleko w proszku lub gotowe do spożycia mleko w płynie.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 79

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 79

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Mleko modyfikowane – rodzaje

 

Mleko modyfikowane przeznaczone jest dla dzieci, których matki (z różnych powodów) nie karmią ich własnym pokarmem. Może być ono podawane również tym maluchom, które w początkowym okresie życia otrzymywały mleko matki, ale po odstawieniu od piersi nadal potrzebują tego rodzaju pokarmu. Dotyczy to chociażby dzieci w drugim półroczu życia. Wiele mam odstawia swoje pociechy od piersi po upływie pierwszych 6 miesięcy. Choć wskazane jest wówczas stopniowe rozszerzanie diety, mleko nadal powinno stanowić jej podstawę i główny element. Aby więc zaspokajać potrzeby żywieniowe dziecka, warto sięgnąć po odpowiednie mleko dla niemowląt.

Mleko dla dzieci najczęściej wytwarzane jest z mleka krowiego, które poddane zostaje odpowiednim modyfikacjom. Mają one na celu poprawę przyswajalności pokarmu przez malucha, a także zbliżenie jego składu do mleka kobiecego. Oprócz mleka dla niemowląt na bazie mleka krowiego dostępne jest też mleko kozie modyfikowane. Skład mleka koziego jest nieco inny niż mleka krowiego, choć nadal w pełni pokrywa ono potrzeby żywieniowe malucha. Musi spełniać określone normy, zgodne z aktualnymi przepisami. Kozie mleko modyfikowane może być jednak łatwiejsze do strawienia w porównaniu z mlekiem krowim.

Mleko dla noworodka, niemowlaka i starszego dziecka różni się pod względem obecnych w nim składników odżywczych oraz ich ilości. W zależności od wieku dziecka zaleca się wybrać:

·         mleko początkowe – mleko dla dzieci od urodzenia do ukończenia 6 miesięcy życia. Oznaczone jest ono cyfrą „1”. Takie mleko w pełni pokrywa wszystkie potrzeby żywieniowe zdrowych dzieci i może być jedynym źródłem pożywienia,

·         mleko następne – mleko dla niemowląt w drugim półroczu życia, oznaczone cyfrą „2”. Stanowi podstawę diety dziecka, ale nie powinno być już podawane jako jedyny pokarm. W tym okresie konieczne jest stopniowe urozmaicanie diety malucha,

·         mleko modyfikowane 3 – produkty na bazie mleka z tą cyfrą przeznaczone są dla dzieci po ukończeniu 1 roku życia. Można je podawać aż do ukończenia 2 roku życia,

·         produkty na bazie mleka z cyfrą „4” i „5” – cyfrą „4” oznaczony jest produkt dedykowany dzieciom po 2 roku życia, a cyfrą „5” pokarm dla maluchów powyżej 2,5 lat. 

 

 

Mleko dla dziecka – w proszku czy w płynie?

 

Lepiej wybrać mleko w proszku dla dzieci czy może gotowe do podania mleko w płynie? Zdecydowanie najczęściej wybierane jest mleko modyfikowane w proszku. Dostępne jest również mleko początkowe i mleko następne w gotowym do spożycia płynie. Oba produkty, zarówno mleko w proszku, jak i mleko w płynie, mają skład dostosowany do wymagań żywieniowych dziecka. Mogą jednak wystąpić pewne różnice dotyczące obecności dodatkowych składników, które wynikają z postaci produktu. Oba rodzaje mleka mają swoje przewagi. Z pewnością mleko dla niemowląt w proszku jest bardziej ekonomiczne. Mleko w płynie może być jednak bardzo pomocne podczas podróży lub przebywania z maluchem poza domem. Jego zaletą jest możliwość podania dziecku, bez wcześniejszego przygotowania pokarmu. Nie wymaga ono odmierzania porcji proszku, ani rozpuszczania go w wodzie. Można je podgrzać, choć przechowując taki produkt w temperaturze pokojowej, nie jest to konieczne. Mleko dla niemowlaka w płynie może przydać się również w nagłych sytuacjach, gdy zachodzi potrzeba szybkiego podania pokarmu, a opiekunowi (z różnych powodów) może być trudno go przygotować w krótkim czasie. Mleko początkowe lub mleko następne w płynie wymaga jedynie wstrząśnięcia przed podaniem.

 

 

Jakie jest najlepsze mleko modyfikowane dla noworodka?

 

Wybierając mleko modyfikowane dla niemowląt lub noworodków, wielu rodziców zastanawia się, który produkt będzie najlepszy dla ich dziecka. Skład zarówno mleka początkowego, jak i mleka następnego jest regulowany prawnie. Preparaty te zawierają więc wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha składniki odżywcze. Standardowe mleko dla niemowlaka przeznaczone jest dla zdrowych dzieci, które nie wymagają modyfikacji diety. 

Czasami potrzebne jest wprowadzenie do żywienia mleka, które zaspokaja specjalne potrzeby żywieniowe malucha. Takie jest np. mleko dla wcześniaków. Ma ono odpowiednio większą gęstość energetyczną, a także stosunkowo dużą zawartość białka. Mleko to dostosowane jest do większych potrzeb żywieniowych dzieci urodzonych przedwcześnie, które nie są karmione mlekiem mamy. Jeśli maluch zmaga się z nadmiernym ulewaniem pokarmu, kolkami lub zaparciami, lekarz może zalecić wprowadzenie mleka, które zawiera składniki ograniczające pojawiające się dolegliwości.

Mleko przeciw ulewaniu ma w składzie substancje zagęszczające, które zapobiegają cofaniu się posiłku do przełyku. Przy problemie z zaparciami można natomiast (po konsultacji z lekarzem) sięgnąć po produkt, w którego składzie obecne są związki zmiękczające stolec oraz błonnik. Mleko modyfikowane bez laktozy może pomóc wyeliminować wzdęcia, biegunkę, bóle brzuszka i inne objawy wynikające z nietolerancji laktozy przez dziecko. Dla dzieci, które znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia alergii na białka mleka krowiego, przeznaczone jest mleko HA o częściowej hydrolizie białka. Jeśli alergia została już rozpoznana, należy wprowadzić produkt o znacznego stopnia hydrolizie, w którym białka rozbite są na małe fragmenty lub produkt na bazie pojedynczych aminokwasów. Mleko modyfikowane dla niemowląt ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi powinno być wprowadzane do diety dziecka pod kontrolą lekarza.

Wybierając mleko dla 2 latka warto zwrócić uwagę na skład produktów. Obecnie dostępne są dobrej jakości produkty na bazie mleka pozbawione syropu glukozowego i oleju palmowego. Choć produkty te nie są już niezbędnym elementem diety 2-latka, stanowią one cenne źródło wapnia, magnezu, kwasów omega-3 oraz innych składników, które wspierają prawidłowy wzrost i rozwój dziecka. Mogą być więc jednym z wartościowym posiłków dostarczającym dziecku witaminy, minerały oraz inne związki, których może brakować w spożywanych pokarmach.

Każde mleko w proszku dla niemowląt lub starszych dzieci ma odmienny smak i zapach. Nie zawsze udaje się dobrać odpowiedni dla dziecka produkt już za pierwszym razem. Mimo podejmowanych prób karmienia, maluch może nie tolerować przyjmowanego pokarmu. Wówczas pomocna może być zmiana mleka. Warto też pamiętać, że zmieniając mleko dla noworodka na mleko następne, wskazane jest robienie tego stopniowo, aby dziecko mogło przyzwyczaić się do nowego smaku posiłku. Dotyczy to zarówno przyjścia z mleka początkowego na mleko następne, jak i późniejszego wprowadzania produktów na bazie mleka dla starszych dzieci.