Leki przeciwzapalne na ból mięśni, stawów i kości

Leki na ból mięśni, kości i stawów doraźnie łagodzą nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu ruchu. Zmniejszają ból i dyskomfort, a często również umożliwiają powrót do normalnych aktywności. Dostępne są różne leki na bóle stawów i kości. Należy dobierać je indywidualnie, na podstawie stanu zdrowia pacjenta, stopnia nasilenia objawów oraz obecności ewentualnych przeciwwskazań do stosowania konkretnego produktu leczniczego. Leki przeciwzapalne na ból mięśni, kości i stawów można stosować w postaci tabletek, kapsułek, maści, żeli czy też plastrów.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 126

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 126

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Lek na bóle kości i stawów – kiedy jest przydatny?

 

Lek na ból stawów, kości i mięśni może być pomocny w wielu sytuacjach, dlatego zawsze warto mieć choć niewielki jego zapas w domowej apteczce. Preparaty te są przydatne u osób ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie układu ruchu. Wraz ze starzeniem się organizmu, u większości osób obserwuje się rozwój zmian zwyrodnieniowych. Wiążą się one z występowaniem bólu stawów, ich sztywności oraz ograniczenia ruchomości. Lek na stawy bez recepty stosowany jest również przy przeciążeniu stawu, do którego dochodzi np. wskutek intensywnego wysiłku fizycznego. Różnego rodzaju urazy i kontuzje także przyczyniają się do wystąpienia dolegliwości bólowych mięśni oraz stawów.

Silny lek na ból mięśni i stawów dostępny bez recepty powinien być stosowany jedynie doraźnie. W ulotce dołączonej do preparatu zazwyczaj znajduje się informacja dotycząca maksymalnej długości jego przyjmowania. Leki te przeznaczone są głównie do łagodzenia krótkotrwałego bólu o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Jeśli ból utrzymuje się dłużej lub nie zmniejsza się mimo stosowania leków bez recepty, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Dotyczy to również tych pacjentów, którzy zmagają się z przewlekłym lub często nawracającym bólem stawów i kości. W takich sytuacjach konieczne może być wprowadzenie do terapii leków, które mogą być przyjmowane przez dłuższy okres czasu pod kontrolą lekarską.

 

 

Leki na ból stawów, kości i mięśni – co zawierają?

 

Tabletki na bóle mięśni i stawów, a także maści, żele i plastry różnią się pod względem zawartych w nich składników aktywnych. W preparatach przeciwzapalnych znaleźć można m.in. diklofenak, naproksen, ibuprofen, ketoprofen lub etofenamat. Lek na ból mięśni i stawów może zawierać też paracetamol, który posiada właściwości przeciwbólowe, ale jego działanie przeciwzapalne jest znikome. Preparaty z paracetamolem są jednak bezpieczniejsze dla pewnych grup pacjentów. Dotyczy to chociażby osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy lub chorych doświadczających krwawienia z przewodu pokarmowego, u których leki z ibuprofenem lub diklofenakiem są przeciwwskazane. 

Lek na bóle mięśni i stawów, w którym znajduje się substancja przeciwbólowa i przeciwzapalna, to nie jedyna opcja leczenia dla osób zmagających się z dolegliwościami bólowymi. Dostępne są też preparaty na bazie wyciągów roślinnych, takich jak ekstrakt z rumianku, arniki, eukaliptusa, melisy lub borowiny. Wybrane produkty zawierają też olejki eteryczne. Stosowanie roślinnego żelu lub maści na ból mięśni i stawów jest często praktykowane przez osoby preferujące naturalne sposoby leczenia. Stanowią one też ciekawą alternatywę dla pacjentów, u których silniejsze leki na bóle mięśni i stawów są przeciwwskazane. Mogą one być wystarczające również przy występowaniu łagodnych dolegliwości, przy których nie ma potrzeby korzystania z silniejszych leków.

 

 

Leki przeciwzapalne na ból mięśni – jak stosować?

 

Jak zostało wspomniane, lek na bóle kości i stawów bez recepty przeznaczony jest do doraźnego, krótkotrwałego leczenia dolegliwości bólowych i łagodzenia stanu zapalnego. Bez konsultacji z lekarzem leki na ból kości powinny być stosowane jedynie przez kilka dni. Należy też ściśle przestrzegać dawkowania opisanego w ulotce dołączonej do wybranego preparatu. Lek na bóle stawów i kości najczęściej można zażywać w kilku dawkach jednorazowych. Trzeba pamiętać, aby nie przekraczać maksymalnej dawki dobowej. Przy chorobie zwyrodnieniowej stawów zazwyczaj rekomendowane są nieco wyższe dawki leków przeciwzapalnych. Przykładowo lek na ból stawów bez recepty, w którym znajduje się ibuprofen, może być przyjmowany w dawce jednorazowej 400-600 mg. Maksymalnie zaleca się stosować 1200 mg ibuprofenu na dobę. Lekarz może jednak rekomendować wyższe dawki ibuprofenu, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań.

Tabletki, maści czy też plastry na ból mięśni i stawów to jedna z metod leczenia bólu i stanu zapalnego. Przy bólu stawów istotne jest też odciążenie stawu, aby ograniczyć jego dalsze uszkodzenie. Jest to istotne szczególnie u tych pacjentów, u których występujące dolegliwości pojawiły się po intensywnym wysiłku fizycznym czy też są skutkiem urazu. Ważne jest wówczas ograniczenie aktywności uszkodzonego stawu i danie mu czasu na regenerację. Zazwyczaj wskazana jest także konsultacja z fizjoterapeutą, który doradzi odpowiednie ćwiczenia i inne sposoby na wzmocnienie uszkodzonego stawu.

 

 

Leki na ból mięśni i stawów w tabletkach, kapsułkach, maściach i plastrach

 

Lek na bóle mięśni i stawów dostępny jest w różnej postaci. Daje to możliwość doboru odpowiedniego preparatu do możliwości i preferencji pacjenta, a także stopnia nasilenia dolegliwości oraz obecności ewentualnych przeciwwskazań i innych ograniczeń (np. trudności z przełykaniem tabletki). Lek na ból kości i stawów w postaci doustnej działa silnie, a efekt jego działania pojawia się zazwyczaj w ciągu 30-60 minut od zażycia tabletki. Należy zwrócić uwagę, czy dany lek na ból stawów powinien być przyjmowany po posiłku, czy na pusty żołądek. Zazwyczaj preparaty te rekomenduje się zażywać po jedzeniu. Taki sposób stosowania wiąże się bowiem z delikatniejszym wpływem leku na żołądek. Przyjęcie leku na ból mięśni na pusty żołądek może powodować szybsze pojawienie się działania przeciwbólowego, ale jednocześnie jest też związane z ryzykiem podrażnienia błony śluzowej żołądka. Leki na ból stawów nie powinny być stosowane na czczo przez osoby z nadwrażliwym żołądkiem.

Pacjenci, u których istnieją przeciwwskazania do takiej formy leczenia lub mają problemy z przełykaniem tabletek, mogą sięgnąć po lek na ból stawów i kości w postaci maści lub żelu. Taki preparat nakłada się miejscowo na obszar objęty stanem zapalnym. Jest on zazwyczaj lepiej tolerowany i wiąże się ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

Przydatny może być też lek na bóle kości i stawów w formie plastrów leczniczych. Jego zaletą jest wygoda aplikacji. Dostępne są plastry, których działanie utrzymuje się nawet do 24 godzin. Nie ma więc konieczności zmiany plastra w ciągu dnia. Wystarczy przykleić go w bolące miejsce i pozostawić na cały dzień. Stopniowo uwalnia on substancję leczniczą, co przynosi pacjentowi długotrwałą ulgę w bólu. Lek na bóle kości i stawów w postaci plastra jest także dyskretny i wygodny w noszeniu.

Na bóle mięśni i stawów można też stosować preparaty chłodzące lub rozgrzewające. Leki na ból stawów o działaniu rozgrzewającym są szczególnie polecane pacjentom, którzy oprócz bólu zmagają się z nadmiernym napięciem mięśni i sztywnością stawów. W takich sytuacjach terapia ciepłem może przynieść lepsze efekty. Preparaty chłodzące warto natomiast aplikować, jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszy obrzęk tkanek i inne objawy stanu zapalnego. Możliwe jest też łączenie różnych form leczenia, choć należy uważać, aby nie stosować jednocześnie różnych leków z tymi samymi składnikami aktywnymi. Korzystne może być natomiast doustne zażywanie leku przeciwbólowego i miejscowa aplikacja rozgrzewającej lub chłodzącej maści.