Higiena uszu

Wydzielanie woskowiny w uszach jest naturalnym procesem zachodzącym w naszym organizmie. Pełni ona przede wszystkim funkcję ochronną i chroni skórę wewnątrz przewodu słuchowego. Jeżeli jednak w uszach gromadzi się zbyt wiele woskowiny i nie jest ona w żaden sposób z nich usuwana, wówczas mogą pojawić się problemy wynikające z zatkania uszu. Zaliczamy do nich m.in. szum uszny oraz zawroty głowy. Dlatego też bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią higienę uszu. W tej kategorii znajdziesz produkty, które pomogą Ci utrzymywać Twoje uszy w czystości.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 21

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 21

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Podstawowa higiena uszu

Bardzo wiele osób czyści uszy przy użyciu patyczków higienicznych. Nie jest to jednak najlepszy sposób dbania o ich higienę. Zbyt częste używanie danych patyczków może doprowadzić do nadprodukcji woskowiny. Efektem danego działania może być zatkanie uszu i powstanie tzw. kanału woskowinowego. Dodatkowo podczas ich używania możemy przesuwać woskowinę w głąb kanału słuchowego, co może prowadzić do jego uszkodzenia mechanicznego. Patyczki do uszu możemy natomiast stosować do czyszczenia części ucha znajdującej się na zewnątrz, czyli tzw. małżowiny usznej.

Jak dbać o higienę uszu?

Jeżeli nie dolegają nam żadne problemy natury laryngologicznej, do czyszczenia uszu możemy używać jedynie ciepłą wodę oraz detergent o neutralnym PH. Przykładowo może to być mydło lub żel myjący. Uszy najlepiej jest myć podczas kąpieli, wykorzystując wodę z prysznica o niezbyt wysokiej temperaturze. W prawidłowej higienie uszu powinniśmy uwzględnić zarówno wnętrze narządu, jak i zewnętrzną część ucha, czyli małżowinę.

Jeżeli odczuwamy, że w naszych uszach gromadzi się nadmierna ilość woskowiny lub mamy problem z jej nadprodukcją, wówczas warto, żebyśmy sięgnęli po preparaty, które upłynniają wydzielinę. Wśród najpopularniejszych produktów tego typu znajdują się produkty wodne oraz olejowe w postaci kropli lub sprayu. Ich głównymi składnikami są najczęściej:

  • oleje roślinne (jojoba lub migdałowy),
  • ciekła parafina,
  • sól fizjologiczna,
  • glicerol,
  • środki ziołowe przeciwzapalne (rumianek, aloes, nagietek).

W Aptece dla Rodziny znajdziesz szeroki wybór kropli i sprayów do uszu bazujących na danych składnikach. Dzięki nim dbanie o codzienną higienę uszu stanie się łatwiejsze. Dane preparaty można także stosować w ramach profilaktyki i używać ich raz w tygodniu do oczyszczania.

Higiena uszu dla dzieci

Uszy dziecka wymagają szczególnej troski i higieny. Ich odpowiednie czyszczenie wymaga więc odpowiedniego delikatnego podejścia. W higienie uszu dziecka najważniejszym aspektem jest dbanie o to, aby woskowina nigdy nie została usunięta do końca. Może to bowiem wzmocnić jej naturalną produkcję. Uszy dziecka powinniśmy czyścić przy użyciu specjalnego preparatu średnio 2 razy w tygodniu. W naszej aptece znajdziesz spraye do higieny uszu dla dzieci, które pomogą usunąć woskowinę. Zawierają one naturalne substancje, które są delikatne dla maluszka.