Leki na zalegającą flegmę - tabletki i syrop na flegmę w gardle
Leki na zalegającą flegmę są pomocne w leczeniu ostrych infekcji chorób dróg oddechowych, w których przebiegu dochodzi do nadmiernej produkcji wydzieliny. Preparaty te są stosowane również w innych sytuacjach, w których pojawia się problem z odkrztuszaniem nagromadzonego śluzu. Można korzystać z nich także przy przewlekłych chorobach dróg oddechowych. Syrop na zalegającą flegmę w gardle ułatwia rozrzedzenie wydzieliny i jej odkrztuszenie.
Leki na flegmę w gardle bez recepty – kiedy są pomocne?
Ostre infekcje dróg oddechowych mogą rozwijać się kilka razy w roku. Często znacząco pogarszają nastrój pacjent. Aby złagodzić pojawiające się objawy choroby, można sięgnąć po skuteczny lek na ból gardła, preparat przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, a w razie problemów z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych – po tabletki lub syrop rozrzedzający flegmę. W ich składzie znajdują się różne związki aktywne, których zadaniem jest rozrzedzanie śluzu, zmniejszanie jego lepkości czy też poprawa transportu śluzowo-rzęskowego, który pełni kluczową rolę w oczyszczaniu dróg oddechowych.
Leki na zalegającą flegmę zawierają takie substancje jak ambroksol, bromheksyna, acetylocysteina, karbocysteina, a także ekstrakty roślinne i olejki eteryczne. Uwodnienie i zmniejszenie lepkości wydzieliny powoduje, że staje się ona łatwiejsza do odkrztuszenia. Leki na flegmę w gardle łagodzą uciążliwy kaszel i zmniejszają podrażnienie błony śluzowej. Wspomagająco, można zastosować też tabletki na chrypkę i struny głosowe, które nawilżą i ukoją śluzówkę. Warto bowiem mieć na uwadze, że częste próby odkrztuszenia śluzu wiążą się z podrażnianiem śluzówki. Może to skutkować bólem, drapaniem i dyskomfortem w obrębie gardła. Regularne nawilżanie błony śluzowej pomaga złagodzić te dolegliwości.
Tabletki, syrop na zalegającą flegmę w gardle
Leki na flegmę w gardle dostępne są w różnej postaci. Można sięgnąć po syrop lub tabletki. Wiele osób preferuje syrop na flegmę w gardle, ponieważ jest on łatwy w stosowaniu. Jest to bezpieczna postać leku dla dzieci. Umożliwia precyzyjne odmierzenie potrzebnej dawki produktu leczniczego. Często sięgają po nią pacjenci, którzy mają trudność z przełykaniem kapsułek. Alternatywą są tabletki na flegmę w gardle. Można zastosować zwykłe tabletki do połykania lub tabletki musujące. Działanie leku, niezależnie od wybranej postaci, jest podobne. Można się jednak spodziewać, że przyjęcie preparatu w formie syropu lub tabletek musujących przyniesie szybszy początek działania.
Syrop lub tabletki na flegmę w gardle najczęściej zaleca się stosować kilka dni. Problem z odkrztuszaniem wydzieliny, którego przyczyną jest ostra infekcja oddechowa, utrzymuje się bowiem około tygodnia. Jeśli trwa on dłużej, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Dotyczy to również sytuacji, w której mimo stosowania leku na flegmę w gardle, nie przynosi on wystarczającej ulgi. Jeśli oprócz trudności z odkrztuszaniem pojawiają się inne niepokojące objawy, również warto udać się na wizytę u lekarza.
Leki na flegmę w gardle warto stosować równocześnie z dbaniem o regularne nawadnianie organizmu. Stopień uwodnienia wpływa na gęstość śluzu. Im jest on bardziej płynny, tym łatwiej go odkrztusić. Pomocna może być też płukanka na gardło. Dodatkowo warto też pamiętać o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach. W celu łagodzenia uciążliwych objawów można także wykonać inhalacje, które rozrzedzą wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i jednocześnie nawilżą błonę śluzową.