Leki na stawy bez recepty

Leki na stawy pomagają łagodzić ból, sztywność stawów oraz inne dolegliwości związane z zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania układu ruchu. Dostępne są preparaty na stawy w postaci tabletek, kapsułek, a także maści, żeli i plastrów. Przy wyborze odpowiedniego leku na stawy warto wziąć pod uwagę możliwą przyczynę odczuwanych objawów, ich rodzaj oraz indywidualne preferencje dotyczące formy leczenia.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 376

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 376

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Preparaty na stawy – kiedy je stosować?

 

Tabletki na kości, stawy i mięśnie stosowane są powszechnie, przy różnego rodzaju problemach. Lek na zapalenie stawów lub preparaty na regenerację chrząstki stawowej często przyjmowane są przez osoby, które doświadczyły kontuzji lub urazu narządu ruchu, zmagają się z nadwagą lub otyłością, prowadzą siedzący tryb życia lub wręcz przeciwnie – intensywnie uprawiają sport, który stanowi spore obciążenie dla stawów. Dolegliwości dotyczących stawów często doświadczają też osoby w średnim lub podeszłym wieku.

Lek na kości i stawy powinien być dobierany m.in. na podstawie rodzaju problemu oraz nasilenia objawów. Lek na odbudowę chrząstki stawowej jest przeznaczony dla pacjentów, u których na skutek zaburzenia struktury stawu pojawił się jego ból oraz sztywność. Przy stłuczeniach oraz innego rodzaju urazach stawów pomocny może być miejscowy preparat na stawy w postaci maści, żelu lub kompresu chłodzącego. Leki te przynoszą ulgę również przy ataku rwy kulszowej, udowej lub barkowej. W celu złagodzenia odczuwanego bólu można sięgnąć też po przeciwbólowe tabletki na mięśnie. Można je zażyć także w przypadku bólu kostno-stawowego. 

Tabletki na kości z wapniem i witaminą D mogą być stosowane w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, której doświadcza wiele kobiet po menopauzie oraz pacjentów w podeszłym wieku. Są one pomocne również po złamaniach kości, w celu wspomagania procesu ich zrastania. Suplementy na stawy mogą być przyjmowane przez osoby chcące wzmocnić te struktury i dostarczyć do organizmu substancje odżywcze, które zapobiegają degradacji chrząstki stawowej, poprawiają elastyczność stawów i stymulują syntezę kolagenu.

 

 

Preparat na kości i stawy – jak działa?

 

Tabletki na stawy bez recepty mają różny skład i wykazują odmienne działanie. W preparatach na regenerację stawów znaleźć można glukozaminę, kolagen, chondroitynę czy chociażby kwas hialuronowy. Kolagen jest białkiem, które warunkuje wysoką wytrzymałość tkanki łącznej oraz jej elastyczność. Chondroityna zapobiega degradacji chrząstki stawowej oraz zwiększa jej odporność mechaniczną. Tabletki na stawy często zawierają również witaminę C, która jest potrzebna do syntezy kolagenu w organizmie.

Tabletki przeciwbólowe na stłuczenia uśmierzają przykre dolegliwości pojawiające się na skutek kontuzji. Różnego rodzaju upadki i urazy mogą zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto więc wyposażyć domową apteczkę w leki doustne i/lub preparaty do stosowania miejscowego, po które w razie potrzeby można szybko sięgnąć. Na ból i obrzęk pomocna może być maść, żel, plaster lub zimny kompres. Przy silniejszym bólu, można zastosować doustny lek przeciwbólowy w postaci tabletki lub kapsułki. 

Leki na osteoporozę uzupełniają wapń, który jest niezbędny dla zachowania zdrowia układu kostno-szkieletowego. Preparaty z wapniem mogą być przyjmowane również w celu zapobiegania rozwojowi tej choroby. W terapii osteoporozy stosuje się także inne leki, które dostępne są na podstawie recepty. W łagodzeniu bólu mięśniowego pojawiającego się po intensywnym wysiłku fizycznym pomocne mogą być plastry lub maść na zakwasy . Rozgrzanie bolącego miejsca wspomoże regenerację tkanek.

 

 

Leki na stawy bez recepty – tabletki, maść czy plastry?

 

Lek na stawy dostępny jest w różnej postaci. Można sięgnąć po tabletki, kapsułki, maści, kremy, plastry czy też kompresy. Wybór odpowiedniej formy leczenia zależy od wielu czynników. Doustne leki na bóle mięśniowo-stawowe można stosować, jeśli pojawiający się ból jest dokuczliwy dla pacjenta i szuka on szybkiego sposobu na jego złagodzenie. Lek na bóle kości i stawów może zawierać paracetamol, ibuprofen, diklofenak, naproksen lub inną substancję aktywną. Tabletki z paracetamolem zazwyczaj działają słabiej, ale jednocześnie są one bezpieczniejsze w stosowaniu i mogą być przyjmowane również przez osoby z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy czy też krwawieniem z przewodu pokarmowego. Silniejsze działanie przeciwbólowe oraz dodatkowe właściwości przeciwzapalne posiadają tabletki na stawy z naproksenem lub diklofenakiem.

Preparat na kości i stawy w postaci maści, kremu lub żelu jest preferowany przez pacjentów, którzy nie chcą lub z różnych powodów nie powinni przyjmować doustnego leku przeciwbólowego. Maść na stawy jest bezpieczniejsza w stosowaniu i wiąże się z mniejszym ryzykiem działań niepożądanych. Stanowi mniejsze obciążenie dla organizmu. Działa bezpośrednio w miejscu urazu lub bólu. Rozgrzewający lub chłodzący preparat na stawy w postaci żelu/maści może szybko złagodzić ból i dyskomfort. Czasami jednak nawet najlepsza maść na skręcenie kostki lub inny uraz może nie przynieść choremu wystarczającej ulgi. W takich sytuacjach pomocne może być dodatkowe zastosowanie doustnego leku przeciwbólowego. Warto również pamiętać, że preparat na kości i stawy nie powinien zastępować wizyty u lekarza, jeśli stan pacjenta i rodzaj kontuzji jej wymaga.

Tabletki na kości i stawy oraz miejscowe preparaty do smarowania to nie jedyne dostępne formy leczenia. Przy dolegliwościach bólowych, takich jak np. rwa kulszowa, wielu pacjentów chętnie sięga po plastry lub kompresy. U części osób większą ulgę przynosi rozgrzewanie bolącego miejsca, a u innych - chłodzenie. Można więc zastosować plastry rozgrzewające lub chłodzące. Dostępne są też jednorazowe i wielorazowe kompresy, w które w zależności od potrzeb można chłodzić lub rozgrzewać. 

Preparaty na stawy można stosować również w postaci żelu dostawowego, w którego składzie obecny jest kwas hialuronowy. Związek ten poprawia lepkość mazi stawowej. Żel dostawowy aplikowany jest głównie u osób, które przebyły uraz stawu lub zmagają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu ruchu, takimi jak ból, ograniczenie ruchomości i sztywność stawów.

 

 

Lek na stawy – jak długo go stosować?

 

Niektóre leki na kości, mięśni i stawy przeznaczone są do stosowania doraźnego, a inne preparaty wymagają regularnego przyjmowania przez dłuższy okres czasu. Przeciwbólowy i przeciwzapalny lek na mięśnie i stawy powinien być stosowany krótkotrwale, w najmniejszej skutecznej dawce. Jeśli zachodzi potrzeba dłuższego zażywania takiego leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Witaminy na stawy, suplementy z glukozaminą lub chondroityną najczęściej zaleca się przyjmować regularnie, przez okres 6-8 tygodni. Producenci wybranych preparatów czasami wskazują konkretny okres czasu, przez który zalecana jest suplementacja. Przy problemach ze stawami często przyjmowany jest też kolagen. Białko to zaleca się stosować najczęściej przez co najmniej 3 miesiące. Jeśli zachodzi potrzeba, kolagen może być przyjmowany dłużej.