Leki na katar dla dzieci i niemowląt

Leki na katar dla niemowlaka i starszego dziecka łagodzą nieżyt nosa i poprawiają samopoczucie małego pacjenta. Nierzadko wpływają też na spokojniejszy sen, ponieważ katar często utrudnia przesypianie nocy. Dostępne są różne leki na katar dla dziecka. W zależności od wieku, przyczyny kataru i stopnia jego nasilenia, można sięgnąć po krople na katar, spray, krople doustne, syrop czy też plastry. Dostępne są również leki na katar alergiczny, które można bezpiecznie podawać pacjentom pediatrycznym.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 13

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 13

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Co na katar dla niemowlaka stosować?

 

Leki na katar mają odmienne ograniczenia wiekowe. Ich przestrzeganie jest bardzo ważne, ponieważ nie wszystkie preparaty można bezpiecznie podawać dzieciom już w pierwszym roku życia. Dotyczy  to chociażby wybranych obkurczających kropli na katar, które w większości przeznaczone są dla nieco starszych pacjentów. Co więc stosować do nosa dla niemowląt? Leczenie kataru u noworodków i niemowląt jest bardzo istotne, ponieważ dzieci w tym wieku nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchać zalegającej w nosku wydzieliny. Można więc sięgnąć po sól fizjologiczną w ampułkach. Pomaga ona oczyścić nozdrza, a także nawilżyć błonę śluzową. Samo wprowadzenie do nosa soli fizjologicznej nie zawsze jest wystarczające. Konieczne może być odciągnięcie nagromadzonego śluzu przy pomocy aspiratora do nosa.

Sól fizjologiczną lub wodę morską na katar dla dziecka warto aplikować po każdy użyciu aspiratora. Jest ona przydatna również przed odciąganiem śluzu, jeśli wydzielina jest gęsta. Woda morska zmniejsza jej lepkość i gęstość, dzięki czemu łatwiej jest usunąć śluz oraz obecne w nim zanieczyszczenia. Na zatkany nos dla dzieci pomocne są też specjalne plastry aromatyczne. Plastry na katar także mają różne ograniczenia wiekowe. Nie wszystkie dostępne preparaty można stosować już w pierwszym roku życia. Taka informacja jest najczęściej wyraźnie zaznaczona na opakowaniu.

 

 

Leki na katar dla dzieci w kroplach, sprayu, syropie

 

Leki na katar dla niemowląt można stosować w różnej postaci. Co do nosa na katar dla dzieci wybrać? Przy silniejszym nieżycie nosa pomocne są krople do nosa dla dzieci z substancją obkurczającą. Leki z ksylometazoliną o mniejszym stężeniu zazwyczaj rekomendowane są dla dzieci powyżej 2 roku życia. Dostępny jest również lek na katar dla niemowlaka z oksymetazoliną, który można aplikować już po ukończeniu 3 miesiąca życia. Charakteryzuje się on szybkim i skutecznym działaniem, znosząc nieżyt nosa na kilka godzin. Należy jednak pamiętać, że krople na katar dla dziecka o działaniu obkurczającym powinny być stosowane jedynie przez kilka dni, podczas największego nasilenia tego objawu. Jeśli zachodzi potrzeba dłuższego korzystania z tego preparatu, można to zrobić dopiero po kilkudniowej przerwie.

Spray na katar dla dziecka jest często wygodniejszy w aplikacji. Nie wymaga przyjęcia przez małego pacjenta pozycji leżącej. Aplikując krople do nosa dla niemowląt, należy natomiast pamiętać, że konieczne jest podczas ich stosowania delikatne odchylenie głowy dziecka do tyłu. Zapobiega to wypływaniu leku z nosa. 

Przy katarze o podłożu alergicznym wskazane jest podanie leku przeciwalergicznego. Dzieci z alergią powinny znajdować się pod opieką specjalisty, które zleci odpowiednie leki. Zdarzają się jednak sytuacje, że leki wydane z przepisu lekarza kończą się, a wizyta jest możliwa dopiero za kilka dni. Można wówczas sięgnąć po przeciwalergiczny lek na katar dla dzieci, który dostępny jest bez recepty. Zapobiega to nagłemu przerwaniu terapii i nawrotowi objawów choroby.

 

 

Co na katar dla niemowlaka i starszego dziecka można dodatkowo stosować?

 

Leki na katar dla niemowląt i dzieci mogą skutecznie łagodzić ten uciążliwy objaw choroby. Oprócz kropli i sprayów do nosa wspomagająco można też zastosować syrop na katar dla dzieci. Najczęściej zawiera on składniki, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego małego pacjenta. Można też korzystać z inhalacji na katar, do których przydatne są ampułki z roztworem soli. Ampułki z solą fizjologiczną warto stosować przy wodnistej wydzielinie, a ampułki z sobą hipertoniczną powinny lepiej sprawdzić się przy gęstym, trudnym do odciągnięcia katarze.

Tabletki na katar dla dzieci najczęściej rekomendowane są starszym maluchom. Wybrane ziołowe tabletki na katar można podawać już powyżej 6 roku życia, choć dostępne są też leki doustne zalecane dopiero powyżej 12 lat. U dzieci powyżej 4 roku życia można też płukać nos. Dostępne są specjalne zestawy do płukania, z których można korzystać przy ostrych i przewlekłych infekcjach dróg oddechowych.