Maści i żele na katar
Żel i maść na katar to środki, które działają łagodząco na objawy związane ze stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Pieczenie, dyskomfort, uczucie nadmiernej suchości pojawiają się na skutek przebytej infekcji kataralnej, drażniącego działania alergenów, kropli obkurczających śluzówkę, zanieczyszczeń powietrza i innych czynników zewnętrznych. Na rynku dostępna jest zarówno maść na katar z wyciągiem z majeranku, jak i nawilżające preparaty z d-pantenolem czy też alantoiną do stosowania do nosa i pod nos.
Maść pod nos na katar dla dzieci i dorosłych
Najbardziej popularny preparat do smarowania na katar to maść majerankowa, zawierająca wyciąg z ziela majeranku. Swoją popularność zyskała, ponieważ jest ona naturalnym środkiem łagodzącym obawy kataru, wspomagającym regenerację podrażnionej skóry wokół nosa oraz ułatwiającym oddychanie. Majerankowa maść do smarowania na katar wykazuje działanie:
· Przeciwzapalne- niweluje stan zapalny w obrębie śluzówki nosa,
· Antyseptyczne- działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co jest ważne w przypadku kataru infekcyjnego,
· Łagodzące- pomaga na zaczerwienienie i przesuszenie pojawiające się wokół nosa na skutek kataru.
Dzięki szerokiemu działaniu maść majerankowa sprawdza się zarówno w przypadku kataru infekcyjnego u dzieci i dorosłych, jak i podrażnień pod nosem wynikających z długotrwałego nieżytu nosa. Oczywiście nie działa ona tak silnie jak inne leki na katar w sprayu czy tabletkach, zmniejszające ilość wydzieliny w nosie i obrzęk śluzówki, ale stanowi alternatywę dla osób preferujących naturalne metody leczenia kataru infekcyjnego, podobnie jak sztyft do nosa, zawierający olejki eteryczne działające udrażniająco i odświeżająco.
Majerankowa maść na katar pod nos nie powinna być jednak stosowana u dzieci poniżej 1. roku życia, jak również w przypadku silnego podrażnienia i uszkodzenia skóry. Podczas jej użytkowania u osób zmagających się z alergiami, w tym z uczuleniem na majeranek, należy zachować ostrożność, ponieważ ziele majeranku może wzmagać objawy alergii. Warto zaznaczyć, że maść majerankowa nadaje się do aplikacji jedynie pod nos. Wcieranie jej bezpośrednio do nosa mogłoby prowadzić do podrażnienia błony śluzowej. Lepszym rozwiązaniem na suchość, podrażnienie i strupy w nosie będzie odpowiedni żel lub maść, która dedykowana jest typowo na śluzówkę nosa.
Nawilżające maść i żel do nosa na katar
Nawilżająca maść do nosa na katar nie sprawdzi się w przypadku intensywnego kataru infekcyjnego. Natomiast pomoże na regenerację śluzówki nosa po przebytej infekcji czy stosowaniu kropli obkurczających śluzówkę. Jest to ważne, aby błona śluzowa nosa mogła pełnić swoje fizjologiczne funkcje, tj. nawilżanie wdychanego powietrze, filtrowanie zanieczyszczeń i ochronę przed alergenami i patogenami. Jak działa nawilżająca maść lub żel do nosa? Warunkują to zawarte w preparatach składniki, które:
· Tworzą ochronny film na błonie śluzowej zapobiegający dalszemu wysychaniu i dodatkowym podrażnieniom,
· Regenerują mikrouszkodzenia, powstałe w wyniku przesuszenia lub mechanicznych podrażnień,
· Łagodzą podrażnienia, tj. zmniejszają pieczenie, swędzenie i uczucie suchości,
· Działają nawilżająco, głównie kwas hialuronowy, aloes, dekspantenol czy gliceryna pomagają utrzymać odpowiedni poziom wilgoci. Jeśli preparat zawiera w składzie oleje roślinne, dodatkowo pozwala to natłuszczać śluzówkę i chronić ją przed wysychaniem.
Nawilżająca maść czy żel do nosa to dobre rozwiązanie dla osób, które odczuwają nadmierną suchość w nosie, wywołaną przebywaniem w klimatyzowanych czy zapylonych pomieszczeniach, zmagających się z uszkodzeniami śluzówki, np. po przebytej infekcji kataralnej, nadużywających kropli obkurczających śluzówkę nosa, po zabiegach laryngologicznych, po radioterapii okolicy twarzoczaszki oraz z zapaleniem nosa i zatok.
Maść rozgrzewająca na katar- jak działa?
W przypadku infekcji pomocny bywa również rozgrzewający żel na katar i inne objawy przeziębienia. Nie należy aplikować go jednak w okolice nosa, ponieważ mógłby wywołać on podrażnienie. Jeśli chodzi o ważne i pomocne składniki maści rozgrzewających, są to olejki eteryczne na katar, kaszel i inne objawy towarzyszące infekcji. Najczęściej spotykane to: olejek sosnowy, lawendowy, miętowy, eukaliptusowy, terpentynowy oraz majerankowy. Poprawiają one przepływ powietrza przez drogi oddechowe, zwiększając ich drożność i zmniejszając katar. Dodatkowo pozwalają na zwiększenie temperatury ciała i aplikowane przed snem, umożliwiają dobre wygrzanie się w nocy pod kołdrą. Najlepiej maścią rozgrzewającą smarować klatkę piersiową, plecy, bądź stopy.
Krem pod nos na katar powinien działać łagodząco i regeneracyjnie. W tym celu sprawdza się maść majerankowa, ale dobrym rozwiązaniem mogą być również inne preparaty zawierające alantoinę czy dekspantenol. Na śluzówkę nosa w celu jej nawilżenia, regeneracji i przywrócenia funkcjonalności należy aplikować jedynie dedykowane do tego celu maści i żele, w innym wypadku może dojść do podrażnienia błony śluzowej.