Leki na zapalenie stawów: tabletki, maści, żele

Leki na zapalenie stawów bez recepty to grupa preparatów dostępna w różnych postaciach. Zaliczamy tutaj kapsułki i tabletki do połykania, saszetki, żele czy plastry przeciwbólowe. Ponieważ zapaleniu stawów najczęściej towarzyszy ból, do najchętniej stosowanych środków należą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak ibuprofen, diklofenak, naproksen. Ich przyjmowanie zmniejsza bolesność i ogranicza stan zapalny w chorym stawie. Stawy wspomóc można także preparatami z glukozaminą, kolagenem, chondroityną, które wpływają korzystnie na regenerację tkanek.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 87

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 87

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Kiedy potrzebny jest lek na zapalenie stawów?

 

Zapalenie stawów to stan, w którym proces zapalny zajmuje stawy oraz tkanki im przyległe. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa czy borelioza. Lek na zapalenie stawów musi zwalczać szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak ból, obrzęk, sztywność stawu.

Przy bolesnych, tkliwych stawach pacjenci poszukują środków takich jak leki na zapalenie stawów. Większość z nich to mocne preparaty dostępne z przepisu lekarza, które dobrane są pod konkretne schorzenie. Kiedy jednak szybka wizyta u specjalisty nie jest możliwa, a zapalenie stawów utrudnia codzienne funkcjonowanie, sięgnąć można po lek na zapalenie stawów bez recepty. Uzupełniająco stosuje się suplement diety na stawy zawierający witaminy, minerały i składniki wspierające zdrowie stawu.

 

 

Tabletki na zapalenie stawów bez recepty

 

Najczęściej wybierane tabletki na zapalenie stawów zawierają w składzie ibuprofen, diklofenak, naproksen, meloksykam. Wszystkie wymienione substancje należą do niesteroidowych leków przeciwzapalne (NLPZ) o potrójnym działaniu – przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. 

O czym pamiętać przy stosowaniu tabletki na zapalenie stawów? Leki z grupy NLPZ nie są odpowiednie dla każdej osoby. Ich przyjmowania powinni unikać pacjenci z nadciśnieniem, wrzodami żołądka, chorobami nerek. Aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia żołądka, wymienione substancje najlepiej zażywać razem z posiłkiem, np. ze śniadaniem czy obiadem. Tabletek przeciwbólowych i przeciwzapalnych nie powinno się stosować długotrwale bez konsultacji z lekarzem. 

A co z paracetamolem? Można po niego sięgnąć w zapaleniu stawów, jednak nie zawsze będzie on skuteczny. Paracetamol nie ma bowiem działania przeciwzapalnego, a jedynie przeciwbólowe i obniżające gorączkę. Dlatego wielu pacjentów zgłasza, że nie jest wystarczający przy bólu stawów. 

W przypadku bolesnych stawów objętych stanem zapalnym, rozwiązaniem mogą okazać się leki na odbudowę chrząstki stawowej. Zawierają substancje takie jak kolagen, glukozamina i chondroityna. Wymienione związki, przyjmowane regularnie wspierają regenerację chrząstki stawowej.

Przy problemach z układem ruchu warto pomyśleć również o uzupełnieniu diety w witaminy na stawy i kości. Suplementacja witaminy D i wapnia wspiera osłabioną tkankę kostną, zaś witamina C wspomaga naturalną produkcję kolagenu, głównego białka budulcowego organizmu.

 

 

Plastry i żel na zapalenie stawów

 

Zapalenie stawów wiąże się często z dużym dyskomfortem, bólem i trudnościami w poruszaniu. Nic dziwnego, że pacjenci chcą znaleźć najlepszą maść na reumatoidalne zapalenie stawów lub chorobę zwyrodnieniową stawów. Do preparatów zalecanych w pierwszej kolejności ponownie należą środki z niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi (NLPZ). Typowa maść na zapalenie stawów zawiera diklofenak, etofenamat, ibuprofen lub naproksen. Taki preparat w żelu stosuje się 1-2 razy dziennie, smarując cienką warstwą skórę wokół stawu objętego stanem zapalnym. 

Kiedy stosować żel na zapalenie stawów? Lek na zapalenie stawów w formie maści i żelu będzie odpowiedni, jeżeli doustne tabletki wywołują działania niepożądane (np. podrażnienie żołądka czy wzrost ciśnienia). Żel przeciwzapalny można używać jednocześnie z tabletkami, aby wzmocnić efekt przeciwbólowy.

Inny produkt, który pomaga w zapaleniu stawów, to plaster na ból i stan zapalny. Taki lek na zapalenie stawów bez recepty zawiera ibuprofen lub diklofenak. Plaster trzyma się na skórze od 12 do 24 godzin, w zależności od konkretnego preparatu. W tym czasie powoli uwalniana jest substancja lecznicza, działająca przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Plaster zazwyczaj można przyciąć, tak aby dopasować jego kształt do określonego miejsca. W przypadku zapalenia niewielkich stawów np. u palców dłoni naklejenie plastra będzie jednak ograniczać ruchy.

 

 

Leki na zapalenie stawów dłoni

 

Zapalenie stawów często dotyka palce u dłoni, tak jak ma to miejsce w chorobie zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów. Sztywność powoduje trudności w precyzyjnym chwytaniu przedmiotów i znacznie zmniejsza komfort pacjenta. Lek na zwyrodnienie stawów palców powinien łagodzić ból, tkliwość i poprawiać ruchomość. Sięgnąć można po tabletki lub maść na zapalenie stawów dłoni. Tabletka będzie działa na wszystkie stawy w organizmie na raz. Sprawdzi się, gdy czujemy ból w kilku obszarach, np. w palcach u obu dłoni, ale też w kolanie czy kręgosłupie. Działa od wewnątrz, stąd można spodziewać się mocniejszego efektu. Żel przeciwbólowy np. z diklofenakiem lub ibuprofenem daje efekt wyłącznie w miejscu posmarowania, jednak wywołuje mniej skutków ubocznych. 

Ważne! Lek na zapalenie stawów palców w postaci maści u niektórych osób wywołuje nadwrażliwość na słońce. Przy stosowaniu takiej maści w słoneczne dni konieczne jest zakrycie leczonych miejsc ubraniem lub posmarowanie skóry dobrym kremem z filtrem.