Leki na ból głowy: tabletki, plastry, proszki
Lek na ból głowy przeznaczony jest do krótkotrwałego łagodzenia bólu o różnej przyczynie. Jest on pomocny przy wielu rodzajach bólu głowy, w tym najczęściej występujących – napięciowych i migrenowych bólach głowy. Tabletki na ból głowy zawierają różne składniki aktywne. W zależności od rodzaju bólu, jego nasilenia oraz wrażliwości pacjenta na działanie leku, można sięgnąć po leki na ból głowy z paracetamolem, aspiryną, ibuprofenem, diklofenakiem czy też tryptanem.
Leki na ból głowy bez recepty
Ból głowy jest powszechną dolegliwością, która dotyczy osób w różnym wieku. Częściej pojawia się u kobiet. Dostępne leki przeciwbólowe pomagają szybko złagodzić uciążliwe objawy i poprawiają komfort oraz samopoczucie pacjenta. Preparaty na ból głowy mogą być stosowane przy różnych rodzajach bólu. Są one skuteczne przy napięciowych bólach głowy, które zazwyczaj opisywane są jako uczucie obustronnego ucisku głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Leki na ból głowy są często zażywane przy bólach migrenowych. Mają one większe nasilenie i są jednostronne. Poprzedzać może je tzw. aura, która występuje jako mrowienie kończyn, zaburzenia widzenia czy choćby nadwrażliwość na dźwięki.
Tabletki na silny ból głowy, które dostępne są bez recepty, przeznaczone są do krótkotrwałego leczenia bólu. Jeśli dolegliwości często nawracają lub mają bardzo duże nasilenie i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, konieczna jest wizyta u lekarza. W przypadku migreny, która jest chorobą przewlekłą, ból może nawracać, co powoduje konieczność sięgania po leki na ból głowy przy każdym epizodzie migreny. Czasami lekarz proponuje wdrożenie profilaktyki migreny, która polega na stosowaniu preparatów ograniczających częstość napadów migrenowych. Pozwala to zmniejszyć częstotliwość stosowania leków na ból głowy.
Tabletki, saszetki, plastry na ból głowy
Leki na ból głowy można stosować w różnej postaci. Tabletki na migrenę bez recepty są wygodne w przyjmowaniu. Można zażyć je w różnych sytuacjach. Alternatywą dla tabletek i kapsułek są saszetki na ból głowy. Saszetki mogą zawierać gotowy do spożycia płyn lub wymagać rozpuszczenia w określonej ilości wody. Zaletą tej postaci leku jest szybki początek działania. Dostępne są też saszetki na ból głowy w postaci proszku, którego nie trzeba rozpuszczać w wodzie. Wystarczy umieścić granulat na języku.
Silny lek na ból głowy bez recepty może mieć też postać tabletek musujących. Szeroki wybór różnych form leków daje pacjentom możliwość doboru takiego preparatu, który jest dla niego wygodny w stosowaniu i dobrze tolerowany. Jeśli trudno jest połknąć tabletkę lub kapsułkę, dobrym wyborem może być proszek na ból głowy, który wystarczy umieścić na języku lub saszetka z gotowym płynem. Skuteczne w uśmierzaniu bólu są też plastry, które stosuje się miejscowo. Wspomagająco przy dolegliwościach bólowych można też sięgnąć po olejek na ból głowy.
Silny lek na ból głowy – jak wybrać?
Saszetka, kapsułka lub tabletka na ból głowy zawiera różne substancje czynne. Przy wyborze konkretnego leku należy wziąć pod uwagę m.in. wrażliwość organizmu na działanie konkretnego związku, a także przeciwwskazania do jego stosowania. Jeśli leki na ból głowy z paracetamolem nie przynoszą oczekiwanej ulgi, można sięgnąć po tabletki z ibuprofenem lub aspiryną, o ile dany pacjent nie ma żadnych przeciwwskazań do ich zażycia. Przykładowo, przy chorobie wrzodowej żołądka, lek na ból głowy z ibuprofenem nie jest zalecany, ale można zażyć preparat z paracetamolem.
Leki na ból głowy warto mieć w domowej apteczce, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy pojawią się nieprzyjemne dolegliwości. Ból głowy może wystąpić jako pojedynczy objaw lub towarzyszyć innym symptomom. Dobrze jest więc wyposażyć domową apteczkę w leki na ból głowy, które są odpowiednie i skuteczne u wszystkich domowników. Umożliwi to szybkie zażycie tabletek, saszetek lub plastrów na ból głowy i uśmierzenie dokuczliwych dolegliwości.