Syrop na suchy kaszel krtaniowy dla dorosłych
Syrop na suchy kaszel ogranicza potrzebę pokasływania. Pośrednio prowadzi też do zmniejszenia podrażnienia błony śluzowej gardła, do którego często dochodzi przy uciążliwym, suchym kaszlu. Syrop przeciwkaszlowy można stosować zarówno w ciągu dnia, jak i przed pójściem spać. Najczęściej jest on potrzebny w początkowym okresie infekcji. Syrop na kaszel suchy może być też pomocny przy kaszlu poinfekcyjnym, który u wielu osób utrzymuje się jeszcze przez kilka tygodni po ustąpieniu innych oznak choroby.
Syrop na suchy kaszel – kiedy jest przydatny?
Syrop na kaszel jest powszechnie stosowany przy różnego rodzaju infekcjach dróg oddechowych. Syrop na kaszel krtaniowy jest przydatny głównie w początkowej fazie choroby, podczas której pojawia się nieproduktywny kaszel przebiegający bez odkrztuszania wydzieliny. Preparat ten najczęściej przyjmuje się kilka dnia, aż do momentu wystąpienia kaszlu mokrego. W typowym przebiegu infekcji często bowiem zauważyć można zmianę kaszlu suchego na mokry. Przy kaszlu mokrym nie zaleca się korzystania z leku przeciwkaszlowego, aby nie zatrzymywać wydzieliny i nie powodować jej dłuższego zalegania w obrębie dróg oddechowych.
Skuteczny syrop na suchy, męczący kaszel jest często potrzebny również po ustąpieniu innych oznak infekcji. U wielu osób rozwija się tzw. kaszel poinfekcyjny. Mimo więc wyciszenia się innych objawów choroby nadal występuje suchy kaszel. Może on znacząco zaburzać komfort życia pacjenta i negatywnie wpływać na jego samopoczucie. Syrop na suchy kaszel dla dorosłych łagodzi ten uciążliwy objaw. Warto przy tym zaznaczyć, że leki na suchy kaszel nie tylko łagodzą objawy, ale również zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii, do którego dochodzi podczas pokasływania.
Dobry syrop na suchy kaszel dla dorosłych – jak stosować?
Syrop na duszący kaszel ogranicza częstość oraz natężenie kaszlu. Większość rozwijających się infekcji dróg oddechowych nie jest groźna i ustępuje samoistnie nawet przy braku leczenia. Pacjenci jednak chętnie sięgają po preparaty na kaszel, katar, gorączkę czy ból ze względu na związany z tymi symptomami znaczący spadek samopoczucia, który wpływa na jakość życia prywatnego i zawodowego. Syrop na kaszel suchy jest stosowany w celu hamowania uporczywego, nieproduktywnego kaszlu. Objaw ten nie tylko powoduje częstą potrzebę odkasływania i odchrząkiwania, ale również prowadzi do podrażnienia gardła, uczucia jego drapania i bólu.
Syrop na suchy kaszel zaleca się przyjmować kilka razy w ciągu doby. Można też stosować syrop na suchy kaszel na noc, co nie jest wskazane przy większości leków wykrztuśnych. Jest to istotne, ponieważ kaszel suchy może ulec nasileniu po położeniu się do łóżka. Gdy ma on duże nasilenie, pogarsza jakość i skraca czas snu. Syrop na kaszel na noc poprzez ograniczenie potrzeby odkasływania, ułatwia spokojny sen i może ograniczać ilość przebudzeń w ciągu nocy.
Syrop na kaszel krtaniowy zaleca się przyjmować przez kilka dni. Jeśli po ich upływie, objaw ten nadal się utrzymuje, wskazana jest wizyta u lekarza. W takich sytuacjach zawsze zaleca się sprawdzić, czy przyczyną kaszlu rzeczywiście jest niegroźna infekcja, która może być w dalszym ciągu leczona przez pacjenta samodzielnie, czy też jej źródłem jest poważniejsza choroba. Zarówno syrop przeciwkaszlowy, jak i syrop wykrztuśny na mokry kaszel są chętnie stosowane przez chorych, ze względu chociażby na łatwość i wygodę ich stosowania. Wielu pacjentów ma trudności z przełykaniem tabletek i kapsułek, w związku z czym syropy i krople stanowią dla nich znacznie lepszą alternatywę. Syrop na suchy kaszel ma zazwyczaj dołączoną do opakowania miarkę, która ułatwia precyzyjne odmierzenie rekomendowanej dawki leku.
Syropy na suchy kaszel – jak działają?
Syrop na kaszel krtaniowy może zawierać w składzie m.in. butamirat, dekstrometorfan lub lewodropropizynę. Leki z butamiratem nie tylko ograniczają odruch kaszlu, ale mogą też działać rozszerzająco na oskrzela. Wysoką skutecznością w leczeniu kaszlu nieproduktywnego wyróżniają się syropy na suchy kaszel z lewodropropizyną. Ograniczają one natężenie i częstość kaszlu. Wykazano również mniejszą ilość przebudzeń w trakcie snu po ich zastosowaniu. W celu łagodzenia uciążliwego kaszlu można też sięgnąć po ziołowy syrop na suchy kaszel, w składzie którego znajduje się prawoślaz lub dziewanna. Zawierają one składniki o właściwościach powlekających i łagodzących. Zmniejszają uczucie drapania oraz podrażnienia gardła.
Syrop na suchy kaszel dla dorosłych jest najczęściej dobrze tolerowany przez chorych. Wyjątkiem mogą być leki z kodeiną, które częściej powodują określone działania niepożądane. Pozostałe substancje są uważane za bezpieczne w stosowaniu. Leki przeciwkaszlowe z butamiratem lub lewodropropizyną nie wywołują uzależnienia ani przyzwyczajenia organizmu do ich działania. Jak każde leki, również syropy na suchy kaszel mają określone przeciwwskazania do ich przyjmowania.
Nie wszystkie preparaty rekomendowane są pacjentom chorującym na astmę oskrzelową. Część syropów przeciwkaszlowych nie powinna być zażywana jedynie w przypadku nadwrażliwości na obecne w nich składniki. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku na kaszel wskazane jest dokładne zapoznanie się z informacjami zawartymi w dołączonej do niego ulotce. Wybrane syropy na suchy kaszel mogą wpływać na zdolność do kierowania pojazdami i obsługi maszyn.
Syrop na kaszel krtaniowy dla dorosłych – skuteczna pomoc w leczeniu nieproduktywnego kaszlu
Dobry syrop na suchy kaszel dla dorosłych zmniejsza nasilenie kaszlu, przez co poprawia nastrój i komfort życia chorych. Oprócz stosowania leków przeciwkaszlowych warto też pamiętać o dodatkowych sposobach łagodzących uporczywy kaszel. Wśród nich znajduje się chociażby dbanie o nawadnianie organizmu oraz nawilżenia powietrza w mieszkaniu. Infekcje dróg oddechowych najczęściej rozwijają się w okresie sezonu grzewczego. Powietrze, którym oddychamy, jest wówczas suche. Sprzyja to przesuszeniu błony śluzowej oraz jej podrażnieniu, co może nasilać pokasływanie i odchrząkiwanie. Syrop na suchy kaszel przyniesie więc lepszy efekty, jeśli pacjent zadba jednocześnie o wzrost wilgotności powietrza.
Syrop na duszący kaszel łagodzi ten nieprzyjemny objaw infekcji. Zmagając się z kaszlem, warto zadbać również o ograniczenie kontaktu z czynnikami, które mogą go dodatkowo nasilać. Należy do nich chociażby dym papierosowy. Część osób, oprócz stosowania syropu na suchy kaszel chętnie sięga też po inhalacje, które nawilżają błonę śluzową i zmniejszają jej podrażnienie. Suchość śluzówki może powodować nasilanie się kaszlu. Pomocne może być wówczas również sięgnięcie po preparaty nawilżające w postaci pastylek do ssania, sprayu lub syropu.
Domowe sposoby na suchy kaszel, choć mogą efektywnie wspomagać proces leczenia, najczęściej nie przyniosą tak dobrego efektu jak tabletki lub syropy na suchy kaszel. Warto więc o nich pamiętać i z nich korzystać, jednak w przypadku uciążliwego odkasływania, ich działanie może być zbyt słabe, aby poprawić samopoczucie pacjenta. Skuteczny syrop na suchy, męczący kaszel efektywnie uśmierzy ten objaw i korzystnie wpłynie na jakość życia chorego.