Olejki i krople do inhalacji na zatoki i katar
Krople do inhalacji wykorzystywane są w leczeniu przeziębienia, grypy oraz innych infekcji. Można wprowadzać je do specjalistycznego inhalatora lub nebulizatora, a także wkrapiać do naczynia z gorącą wodą i stosować w formie tradycyjnej „parówki” na katar. Dostępne są różne olejki do inhalacji na zatoki. Można sięgnąć po pojedynczy olejek, np. olejek eukaliptusowy, sosnowy lub miętowy, a także po preparat będący połączeniem kilku olejków eterycznych.
Krople do inhalacji – jak stosować?
Inhalacje stanowią jedną z domowych metod leczenia infekcji dróg oddechowych. W zależności od konkretnych objawów, które pogarszają samopoczucie pacjenta oraz jego oczekiwań, przydatna jest zwykła sól fizjologiczna do inhalacji lub olejki eteryczne. Olejek do inhalacji działa udrażniająco. Przynosi uczucie orzeźwienia i poprawia drożność nosa. Przywraca swobodne oddychanie przez nos. Choć efekt jego działania najczęściej nie utrzymuje się długo, nawet chwilowa poprawa stanu zdrowia i komfortu może być warta wykonania inhalacji.
Olejki do inhalacji mają różne ograniczenia wiekowe. Część z nich można stosować u dzieci powyżej 3 roku życia, a inne przeznaczone są dla nastolatków i osób dorosłych. Krople do inhalacji na zatoki mogą być stosowane na kilka sposobów. Jednym z nich są tradycyjne, praktykowane od wielu pokoleń tzw. parówki. Olejek do inhalacji zatok wkrapla się wówczas do naczynia z gorącą wodą. W następnej kolejności pacjent wdycha unoszącą się parę. Innym sposobem jest wprowadzenie kilku kropli olejku eterycznego do inhalatora. Nie każdy jednak inhalator czy też nebulizator do inhalacji służy do tego rodzaju zabiegu. Do specjalistycznych, zaawansowanych sprzętów najczęściej nie zaleca się wprowadzania olejku eterycznego, aby nie uszkodzić nebulizatora.
Olejek do inhalacji może też być stosowany poprzez umieszczenie jego kilku kropli na chusteczce higienicznej. Tak przygotowaną chusteczkę należy następnie trzymać w niewielkiej odległości od nosa, wdychając ulatniające się z niej olejki. Część osób rozprowadza też olejki do inhalacji na poszewce poduszki lub kołdry, aby wdychać je podczas snu. Ma to na celu uzyskanie efektu udrożnienia nosa i umożliwienie swobodnego oddychanie przez nos podczas nocy.
Krople do inhalacji mogą być stosowane 2-3 razy dziennie. Jednorazowa inhalacja powinna natomiast trwać ok. kilku minut. Zaletą stosowania olejków do inhalacji jest ich różny sposób użycia, który warto dostosować do indywidualnych preferencji i możliwości pacjenta.
Olejek do inhalacji – jakie posiada właściwości?
Każdy lek do inhalacji posiada inne działanie. Każdy olejek do inhalacji również wykazuje odmienne właściwości. Olejek eukaliptusowy do inhalacji stosowany jest ze względu na to, że działa przeciwzapalnie i wspomaga transport śluzowo-rzęskowy. Wpływa więc korzystnie na oczyszczenie błony śluzowej dróg oddechowych z wydzieliny. Wybrane olejki do inhalacji posiadają też zdolność do rozrzedzania śluzu, w efekcie czego staje się on bardziej płynny i łatwiejszy do usunięcia. Krople do inhalacji mogą też zmniejszać obrzęk błony śluzowej, który jest typowym objawem zapalenia śluzówki nosa i zatok. Olejki do inhalacji na zatoki udrażniają noc i ułatwiają oddychanie. Przynoszą też szybkie uczucie orzeźwienia, co korzystnie wpływa na komfort chorego.
Olejek do inhalacji pozyskiwany z pędów sosny (olejek sosnowy) działa przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie. Podobne właściwości posiada też olejek tymiankowy. Dostępne są też preparaty złożone, w których znajdują się różne, odpowiednio połączone olejki do inhalacji.