Płyn do płukania gardła - płukanki na ból gardła

Płyn do płukania gardła może skutecznie wspomagać leczenie stanu zapalnego i uśmierzać ból oraz dyskomfort w obrębie gardła. Korzystanie z przeciwzapalnego i odkażającego płynu do płukania gardła może skutecznie zapobiegać rozwojowi infekcji oraz wpływać na jej ustąpienie. Płukanki to jeden z domowych sposobów na ból gardła, z którego z powodzeniem korzysta się od wielu pokoleń. Stanowią one cenne uzupełnienie leczenia, a do tego są łatwe w stosowaniu.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 12

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 12

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Płukanka na gardło – kiedy z niej korzystać?

 

Płyn do płukania gardła, podobnie jak inne leki na ból gardła , można stosować przy różnego rodzaju dolegliwościach w obrębie błony śluzowej gardła. Preparaty te sprawdzają się przy infekcjach gardła, które najczęściej powodowane są przez wirusy. Można z nich korzystać również przy infekcji bakteryjnej, takiej jak angina lub przy infekcji o podłożu grzybiczym. Preparat do płukania gardła może przynieść też ulgę w przypadku podrażnienia śluzówki i rozwoju stanu zapalnego, którego przyczyną nie jest infekcja. 

Nawilżająca płukanka do gardła jest pomocna dla osób, które odczuwają suchość błony śluzowej i zmagają się z chrypką. Może być ona wynikiem przeciążenia głosu, kontaktu z suchym, ciepłym powietrzem lub alergenami czy też zanieczyszczeniami powietrza. Płukanka do gardła przywraca wówczas odpowiednie nawilżenie śluzówki i działa łagodząco. Płyn do płukania gardła przeznaczony jest zazwyczaj dla osób dorosłych oraz nastolatków. Każda postać leku, czy to tabletki na gardło, spray czy syrop ma ograniczenia wiekowe, których należy przestrzegać.

 

 

Lek do płukania gardła – jak go stosować?

 

Preparat do płukania gardła dostępny jest w postaci gotowego płynu lub proszku, z którego należy samodzielnie przygotować roztwór do płukania. Gotowa płukanka na bolące gardło jest dla wielu pacjentów wygodniejsza w stosowaniu, choć jest to kwestia indywidualnych preferencji. Korzystając z płynu do płukania gardła, należy zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi jego dawkowania. Wybrane płukanki na gardło wymagają rozcieńczenia w określonej ilości wody. Inne można stosować w postaci nierozcieńczonej. Bywa również tak, że płyn do płukania gardła może być używany zarówno w postaci rozcieńczonej, jak i nierozcieńczonej. Umożliwia to korzystanie z płukanki zgodnie z możliwościami i potrzebami pacjenta.

Leki na ból gardła, takie jak płyny do płukania, tabletki, syrop czy spray na gardło ma określone dawkowanie. W przypadku płukanek zazwyczaj zaleca się jednorazowe użycie 15 ml roztworu. Do opakowania leku najczęściej dołączona jest miarka, które umożliwia precyzyjne odmierzenie potrzebnej ilości płynu. Samo płukanie warto natomiast przeprowadzać przez 30-60 sekund, 2-3 razy na dobę. Płukanka na gardło nie jest przeznaczona do połykania. Roztwór, którym płuczemy gardło, należy bezwzględnie wypluć. 

Preparat do płukania gardła, który ma postać proszku, wymaga dodatkowego przygotowania. Określoną ilość proszku należy wówczas rozpuścić w zalecanej ilości letniej lub ciepłej (nie gorącej) wody. Istotne jest w tym przypadku dokładne rozpuszczenie proszku tak, aby nierozpuszczone elementy nie podrażniały dodatkowo delikatnej błony śluzowej gardła. Lek do płukania gardła w postaci proszku zamknięty jest w niewielkim, szczelnym pudełeczku. Jest on z pewnością łatwiejszy i wygodniejszy w transporcie, jeśli zachodzi potrzeba zabrania go ze sobą podczas wyjścia z domu.

 

 

Płukanka na ból gardła, obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej

 

Płyn do płukania gardła przeciwzapalny i przeciwbólowy, w którego składzie znajduje się diklofenak lub benzydamina skutecznie zwalcza dolegliwości bólowe i ogranicza obrzęk błony śluzowej. Płukanka może być stosowana razem z innymi lekami, które zwalczają przyczynę pojawiających się dolegliwości lub łagodzą odczuwane przez pacjenta objawy. Korzystne może być połączenie płukanki z pastylkami do ssania lub sprayem do gardła. Działanie kojące przynosi też syrop na ból gardła dla dorosłych. Decydując się na terapię łączoną, należy mieć na uwadze, aby dobierać leki zawierające inne składniki aktywne. Dobrym połączeniem jest np. płyn na ból gardła z substancją przeciwzapalną i przeciwbólową oraz nawilżające pastylki do ssania. Płyn do płukania na ból gardła zazwyczaj zaleca się stosować 2-3 razy na dobę. Między kolejnymi płukaniami można więc sięgnąć po inne preparaty łagodzące ból, pieczenie czy drapanie w gardle.

Płukanka na gardło jest jednym ze sposobów leczenia infekcji gardła. Ból gardła pojawia się przy przeziębieniu, grypie, anginie oraz innych chorobach górnych dróg oddechowych. Płyn do płukania gardła działa wówczas na jeden z kilku objawów. Często stosowane są również doustne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Preparaty należy dobierać, kierując się konkretnymi objawami uciążliwymi dla chorego. 

 

 

Płyn do płukania gardła – dlaczego warto o nim pamiętać?

Preparat do płukania gardła ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim działa bezpośrednio w miejscu objętym stanem zapalnym. Może zmniejszać obrzęk i zaczerwienie tkanek, a także zwalczać obecne w obrębie śluzówki bakterie, wirusy oraz inne patogeny. Miejscowe działanie płukanek na gardło wiąże się też zazwyczaj z dobrą tolerancją i ograniczonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Płyn do płukania gardła stosunkowo rzadko powoduje działania niepożądane i ma nieliczne przeciwwskazania do stosowania. 

Płyn do płukania gardła przeciwzapalny zaleca się stosować przez określony czas. Jeśli zachodzi konieczność jego dłuższego użytkowania, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Nie wszystkie leki do płukania gardła są przeznaczone dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Jedynie wybrane preparaty mogą być stosowane przez te grupy pacjentek.