O produkcie
Lek zawiera ibuprofen należący do grupy leków zwanej: niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które działają poprzez zmniejszanie bólu, stanu zapalnego i gorączki.
Sposób użycia
Podanie doustne. Axoprofen Forte należy przyjmować, popijając szklanką wody. Aby uniknąć podrażnienia żołądka lub gardła, tabletek nie należy kruszyć, żuć ani ssać. Zaleca się, aby pacjenci z wrażliwym żołądkiem przyjmowali produkt leczniczy Axoprofen Forte w trakcie posiłków.
Dawkowanie
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Dorośli i młodzież o masie ciała ≥40 kg (w wieku 12 lat i powyżej): Dawka początkowa to 200 mg lub 400 mg ibuprofenu. Jeśli to konieczne, można przyjąć dodatkowo 200 mg lub 400 mg. Odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami należy ustalić w zależności od obserwowanych objawów oraz z uwzględnieniem maksymalnej zalecanej dawki dobowej. Odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami nie powinien być krótszy niż 6 godzin. Nie należy przekraczać całkowitej dawki 1 200 mg w ciągu 24 godzin.
Produkt leczniczy Axoprofen Forte stosuje się tylko w leczeniu krótkotrwałym.
Wskazania
Dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 40 kg (w wieku 12 lat i powyżej).
Krótkotrwałe objawowe leczenie:
- Bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego
- Gorączki.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
− Pacjenci z reakcjami nadwrażliwości w wywiadzie (tj. skurcz oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub obrzęk naczynioruchowy) związane ze stosowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
− Pacjenci z ciężką niewydolnością serca (klasa IV wg NYHA). − Pacjenci z ciężką niewydolnością wątroby lub ciężką niewydolnością nerek.
− Pacjenci z niewyjaśnionymi zaburzeniami wytwarzania krwi.
− Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy (czynna, lub nawracająca) w wywiadzie, lub krwotoki z przewodu pokarmowego (zdefiniowane jako dwa, lub więcej epizodów owrzodzenia, lub krwawienia).
− Krwawienie z przewodu pokarmowego i perforacja w wywiadzie związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ.
− Pacjenci z krwawieniem mózgowo-naczyniowym lub innym czynnym krwawieniem.
− Pacjenci z ciężkim odwodnieniem (np. spowodowanym wymiotami, biegunką lub niewystarczającym przyjmowaniem płynów).
− Ostatni trymestr ciąży.
Skład
Ibuprofen 400 mg, hypromeloza, kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia elowana, kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), talk, glikol propylenowy.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Działania niepożądane można ograniczyć, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.