O produkcie
OtriAllergy Control stosowany jest u dorosłych w wieku 18 lat i powyżej, w celu leczenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa wywołanego przez pyłki roślin (katar sienny) lub inne alergeny znajdujące się w powietrzu takie jak roztocza, zarodniki pleśni lub łupież zwierzęcy.
Przez okres do 24 godzin po zastosowaniu, lek łagodzi objawy takie jak: kichanie, świąd i łzawienie oczu, wydzielina z nosa, swędzenie oraz uczucie zatkanego nosa. Maksymalne działanie terapeutyczne może nastąpić po 3-4 dniach ciągłej terapii. Dlatego też, w celu uzyskania pełnych korzyści terapeutycznych zaleca się regularne stosowanie leku. Leczenie powinno być stosowane tylko w okresie ekspozycji na alergen.
Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza
Sposób użycia
Przed użyciem leku OtriAllergy Control:
Lek OtriAllergy Control posiada nasadkę, która zabezpiecza dozownik i pozwala utrzymać go w czystości. Przed użyciem należy zdjąć nasadkę.
Jeśli lek OtriAllergy Control jest używany po raz pierwszy lub w przypadku, gdy nie był stosowany przez dłuższy czas, należy go odpowiednio przygotować do użycia, aby mieć pewność, że przyjmuje się pełną dawkę leku.
Należy umieścić palec wskazujący i środkowy po obydwu stronach dozownika oraz kciuk pod spodem butelki. Trzymając kciuk nieruchomo, nacisnąć kilka razy dozownik do momentu uzyskania jednolitej mgiełki . Końcówki dozownika nie należy kierować w swoją stronę ani w stronę innych osób.
W przypadku, gdy dozownik nie działa prawidłowo, należy go wyczyścić tak, jak opisano w części „Czyszczenie nasadki i dozownika”. Nie stosować szpilki ani innego ostrego narzędzia, w celu przywrócenia drożności dozownika, ponieważ może to spowodować uszkodzenie mechanizmu dozownika
Stosowanie leku OtriAllergy Control:
- Wydmuchać delikatnie nos.
- Wstrząsnąć lekko pojemnikiem i zdjąć nasadkę.
- Jeśli lek OtriAllergy Control jest używany po raz pierwszy lub w przypadku, gdy nie był stosowany przez dłuższy czas, dozownik należy odpowiednio przygotować do użycia poprzez kilkakrotne naciśnięcie dozownika, aż do momentu pojawienia się delikatnej mgiełki.
- Przytrzymać pojemnik, tak jak to pokazano na Rysunku 3. Zatkać jeden otwór nosowy palcem, a dozownik umieścić w drugim otworze nosowym. Pochylić głowę lekko do przodu i trzymać dozownik pionowo. Końcówkę dozownika należy skierować w kierunku zewnętrznej strony nosa, odsuwając ją lekko od przegrody nosowej.
- Oddychać przez nos i podczas wdechu mocno, do oporu, nacisnąć dozownik, wpuszczając do nosa dawkę leku.
- Wypuścić powietrze przez usta.
- Czynności z punktu 4 i 5 należy powtórzyć, aby do tego samego otworu nosowego, podać drugą dawkę leku.
- Czynności z punktu 4, 5 i 6 należy powtórzyć, aby podać lek do drugiego otworu nosowego.
- Po podaniu dawek aerozolu do nosa, dozownik należy przetrzeć czystą ściereczką lub chusteczką
do nosa i nałożyć nasadkę
Czyszczenie nasadki i dozownika:
- Zdjąć nasadkę i dozownik.
- Zanurzyć nasadkę i dozownik w ciepłej wodzie na kilka minut, następnie spłukać pod bieżącą wodą.
- Wytrząsnąć resztkę wody z nasadki i dozownika, i pozostawić do wyschnięcia w ciepłym miejscu. Nie suszyć w wysokiej temperaturze.
- Nałożyć dozownik na pojemnik z lekiem.
- Jeśli to konieczne, nacisnąć dozownik kilka razy do momentu uzyskania delikatnej mgiełki.
- Nałożyć nasadkę na pojemnik z lekiem.
- Nie stosować szpilki ani innego ostrego narzędzia, w celu przywrócenia drożności dozownika. Może to spowodować uszkodzenie mechanizmu dozownika
Dawkowanie
Dorośli w wieku 18 lat i powyżej
Zaleca się stosowanie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę (200 mikrogramów flutykazonu propionianu), najlepiej rano.
Po uzyskaniu odpowiedniej kontroli objawów można zmniejszyć stosowaną dawkę do jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego, raz na dob
Skład
Substancją czynną leku jest: flutykazonu propionian. Jedna dawka aerozolu do nosa dostarcza 100 mg zawiesiny zawierającej 50 mikrogramów flutykazonu propionianu.
Pozostałe składniki to: glukoza (bezwodna), celuloza mikrokrystaliczna, karmeloza sodowa, alkohol fenyloetylowy, benzalkoniowy chlorek, polisorbat 80 i woda oczyszczona
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Brak dostępnych danych dotyczących wpływu leku OtriAllergy Control na płodność
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, również tych, które wydawane są bez recepty.
Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjent stosuje jednocześnie takie leki jak:
- leki zawierające kortykosteroidy (w tym kremy i maści stosowane u osób chorych na egzemę oraz leki stosowane w leczeniu astmy: tabletki, iniekcje, aerozole do nosa lub krople do oczu lub do nosa),
- rytonawir i kobicystat (leki stosowane w leczeniu wirusa HIV),
- ketokonazol (lek stosowany w zakażeniach grzybiczych).
Niektóre leki mogą nasilać działanie leku OtriAllergy Control, a lekarz może zalecić dokładne monitorowanie przyjmowania tych leków (w tym niektórych leków przeciw HIV: rytonawir, kobicystat)
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie stwierdzono wpływu leku OtriAllergy Control na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn