Alergia na pyłki – jak się przed nią bronić?

Pylenie traw, chwastów i drzew to okres wyjątkowo nieprzyjemny dla alergików. Z roku na rok, osób zmagających się z dolegliwościami wywołanymi uczuleniem na pyłki przybywa. Jak złagodzić objawy alergii na pyłki i jak im zapobiegać?

Alergia na pyłki – jak się przed nią bronić?
źródło: freepik
Spis treści

Alergia na pyłki – co to i kiedy występuje?

Alergia na pyłki, określana również jak pyłkowica, to jeden z najczęściej występujących rodzajów alergii. Szacuje się, że cierpi na niego 10-25% populacji, a odsetek ten stale rośnie. Alergia na pyłki ma charakter sezonowy – pojawia się w okresie pylenia określonych roślin. Pyłki roślin są najczęściej niewidoczne gołym okiem. Wyjątkiem jest pyłek sosny, choć alergia na niego występuje bardzo rzadko. Osoby, które wiedzą na co są uczulone, mogą śledzić kalendarz pylenia, który w sposób przejrzysty i bardzo czytelny przedstawia aktualne stężenie pyłków. Są na nim zaznaczone miesiące, podczas których stężenie pyłków jest wysokie oraz te, w których jest ono niższe.

 

W Polsce, najczęściej występuje alergia na trawy. Objawy u osób uczulonych mogą pojawiać się już od początku maja, stopniowo nasilając się. Dolegliwości są najbardziej natężone w okresie czerwca i pierwszej połowie lipca. Drugą co do częstości występowania jest alergia na pyłek brzozy. Pylenie brzozy przypada na kwiecień i początek maja. Alergia na pyłek bylicy daje o sobie znać głównie w lipcu i sierpniu. Mniejsze stężenie pyłku obserwuje się we wrześniu i w pierwszych dniach października.

 

 

Alergia na pyłki – objawy

Objawy alergii na pyłki najczęściej przybierają postać alergicznego nieżytu nosa i alergicznego nieżytu spojówek. Może pojawić się:

  • wodnisty wyciek z nosa,
  • swędzenie, zaczerwienienie nosa,
  • uporczywe kichanie,
  • kaszel,
  • zaczerwienienie i świąd spojówek,
  • łzawienie.

 

Rzadziej, alergia na trawy, chwasty lub drzewa, manifestuje się objawami skórnymi. Występuje wówczas pokrzywka i świąd. Alergia na pyłki może powodować również dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – swędzenie i obrzęk warg oraz języka, nudności, wzdęcia i bóle brzucha.

 

Warto wiedzieć, że w okresach dużego stężenia pyłków w atmosferze, objawy alergii mogą być bardzo nasilone. Mogą pojawić się: duszność, obrzęk krtani, świszczący oddech, a także uczucie ucisku w klatce piersiowej. Objawy te mogą utrudniać oddychanie i stwarzać zagrożenie dla zdrowia chorego.

 

Podejrzewając u siebie alergię na pyłki, powinno się udać do lekarza. Na podstawie występujących objawów oraz wyników testów alergicznych i dodatkowych badań (np. oznaczających stężenie przeciwciał IgE), można rozpoznać chorobę alergiczną. Dobrze jest wiedzieć na które konkretnie pyłki chory jest uczulony, ponieważ dzięki temu może on odpowiednio przygotować się do sezonu alergicznego.

 

Leki łagodzące objawy alergii

     

    Alergia na pyłki – przyczyny

    Reakcja alergiczna rozwinąć się może u osób w każdym wieku. Alergia na pyłki diagnozowana jest najczęściej u osób w młodym wieku. Nie do końca poznane są przyczyny występowania alergii. Wpływ na jej rozwój przypisuje się połączeniu czynników genetycznych z czynnikami środowiskowymi. Narażenie na dym papierosowy i zanieczyszczenia środowiska zwiększa ryzyko rozwoju alergii na pyłki. Choroba ta częściej rozpoznawana jest wśród mieszkańców dużych miast. Niekorzystne zmiany klimatyczne, które obecnie następują, mogą wydłużać okresy pylenia roślin, a tym samym również objawy alergii na pyłki.

     

    Jak radzić sobie z alergią na co dzień?

    Jak złagodzić objawy alergii na pyłki? Skutecznym sposobem na znaczące złagodzenie objawów alergii, szczególnie u pacjentów u których reakcja alergiczna rozwija się po kontakcie z wieloma alergenami, jest odczulanie. Jest to jedyny obecnie rodzaj leczenia przyczynowego alergii. O możliwości odczulania decyduje lekarz.

     

    Aby łagodzić odczuwane objawy alergii na pyłki można stosować doustne leki przeciwalergiczne (np. Contrahist Allergy, Hitaxa Fast). U części pacjentów, dobre efekty przynosi łączenie leku doustnego ze sterydem donosowym. Bez recepty dostępny są m.in. Hitaxa Metmin-Spray, Aleric Spray i Momester Nasal. Jeśli objawy alergii na pyłki dotyczą głównie oczu, można zastosować preparat miejscowy, np. krople do oczu Oftahist, Allergodil lub Starazolin Alergia.

     

    Oto sposoby, które pomogą zmniejszyć odczuwane objawy alergii na pyłki traw, chwastów i innych roślin:

    • monitoruj kalendarz pylenia, aby móc przewidzieć kiedy mogą pojawić się objawy alergii,
    • warto rozważyć rozpoczęcie stosowania leków przeciwalergicznych na 2 tygodnie przed planowanym pyleniem, aby zapobiegać pojawieniu się objawów choroby,
    • w okresie intensywnego pylenia traw i innych roślin ogranicz przebywanie na terenach otwartych,
    • unikaj otwierania okien wczesnym rankiem i wieczorem, kiedy stężenie pyłków jest największe, najkorzystniejsze jest wietrzenie mieszkania po deszczu – wówczas stężenie pyłków jest stosunkowo mniejsze,
    • noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu weź prysznic i zmień ubrania, aby pozbyć się osadzonych na skórze, włosach i odzieży pyłków,
    • w okresach pylenia nie susz ubrań na zewnątrz,
    • alergicy lubiący prace w ogrodzie powinni wybierać do nasadzeń rośliny, przy których ryzyko rozwoju alergii jest znikome.

     

    Objawy alergii na pyłki mogą być bardzo uciążliwe dla pacjenta. Wielu alergików doświadcza spadku koncentracji, zaburzeń snu, obniżenia nastroju i zmniejszenia efektywności w pracy. Odczuwane dolegliwości mogą znacząco zmniejszać komfort życia chorego. Warto więc dowiedzieć się jakie alergeny wywołują reakcję alergiczną u danego chorego, aby móc odpowiednio wcześniej przygotować się do sezonu pylenia. Dostępne są skuteczne leki, które zmniejszają objawy alergii na pyłki i tym samym podnoszą jakość życia alergika.

    Bibliografia

    1. Majkowska-Wojciechowska B., Pyłek roślin i alergeny sezonowe w Polsce. Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 5-15
    2. Paszkowski J., Alergia Pyłkowa. Medycyna Rodzinna 1999, 2: 35-40
    3. Kalendarz pylenia dostępny na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:
    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • Uczulenie na słońce - objawy i leczenie
      uczulenie
      Uczulenie na słońce - objawy i leczenie

      Zaczerwienienie skóry i swędzące grudki pojawiające się po ekspozycji skóry na słońce, mogą świadczyć o alergii na promieniowanie słoneczne. Jakie leki zwiększają ryzyko wystąpienia uczulenia na słońce? Co stosować aby złagodzić nieprzyjemne objawy?

    • Ugryzienia komarów – jak złagodzić swędzenie?
      swędzenie
      Ugryzienia komarów – jak złagodzić swędzenie?

      Objawy pojawiające się po ukąszeniu komara mogą być dość uciążliwe. Co na ugryzienie komarów złagodzi uporczywe swędzenie skóry? Jak zapobiegać ukąszeniom i właściwie dlaczego ugryzienie komara swędzi?

    • Ugryzienie kleszcza  - jak się przed nim uchronić?
      ugryzienie
      Ugryzienie kleszcza - jak się przed nim uchronić?

      Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i łatwo można je przeoczyć. Małe pajęczaki dość mocno wczepiają się w skórę i mogą pozostawać w niej nawet przez kilka dni. Co robić po ugryzieniu kleszcza? Jak chronić się przed chorobami wywoływanymi przez kleszcze?

    • Ugryzienie muchy końskiej – co zrobić?
      ugryzienie
      Ugryzienie muchy końskiej – co zrobić?

      Mucha końska, inaczej jusznica deszczowa, to owad którego ugryzienia mogą być bardzo bolesne. Czym je skutecznie łagodzić? Jak ograniczyć ryzyko ugryzienia przez muchę końską?

    • Użądlenie osy i pszczoły - co zrobić?
      alergia
      Użądlenie osy i pszczoły - co zrobić?

      Latem użądlenia przez osy i pszczoły przytrafiają się znacznie częściej. Są one bardzo bolesne, a w skrajnych przypadkach mogą stanowić zagrożenie życia. Aby właściwie udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej warto wiedzieć jak wygląda zmiana skórna wywołana przez użądlenie osy, a jak objawia się użądlenie pszczoły.