Artykuły

Artykułów na stronie: 10
Sortowanie
Strona
  • 1
  • z 20
  1. Cyjanokobalamina czy metylokobalamina? Która najlepsza?
    witamina b12

    Kobalamina (witamina B12) odpowiada za szereg procesów metabolicznych, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, odpornościowego oraz syntezę czerwonych krwinek. Jej rola w organizmie jest bardzo istotna, a niedobory bywają niebezpieczne dla zdrowia. Dostępne na rynku preparaty z witaminą B12 zawierają jej różne postaci chemiczne. Która forma witaminy B12 jest lepiej przyswajalna - cyjanokobalamina czy metylokobalamina? Którą lepiej stosować długotrwale? Jaką postać witaminy B12 wybrać?

  2. Witamina B12 w diecie wegańskiej – jak nie doprowadzić do niedoboru?
    witamina b12

    Dieta wegańska i wegetariańska stają się coraz bardziej modne zarówno ze względów ideowych jak i zdrowotnych. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców oraz rezygnacja z produktów mięsnych i wysokotłuszczowych zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, pomaga obniżyć masę ciała i poprawia profil lipidowy. Weganie są jednak narażenie na niedobory niektórych składników odżywczych oraz witamin i minerałów. Ważnym elementem diety jest witamina B12, której głównym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Jak uzupełniać poziom witaminy B12 w diecie wegańskiej?

  3. Kwas foliowy (witamina B9) – rola w organizmie, źródła, skutki niedoboru
    witamina b9

    Kwas foliowy to bardzo ważna witamina biorąca udział w wielu procesach biochemicznych. Jest niezbędny dla prawidłowego zamykania się cewy nerwowej i kształtowania się układu nerwowego u płodu, syntezy DNA, aminokwasów i wzrostu erytrocytów. Ze względu na słabą przyswajalność witaminy B9 z pożywienia oraz wrażliwość składnika na czynniki fizykochemiczne niedobory kwasu foliowego są częstym problemem. Jak się objawiają? Kiedy zalecana jest suplementacja kwasu foliowego? Czy możliwy jest również nadmiar kwasu foliowego w organizmie? 

  4. Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
    witamina b12

    Witamina B12 jest niezbędna dla utrzymania zdrowia układu nerwowego i krwionośnego. Nie są to jedyne funkcje witaminy B12. Na co jeszcze wpływa ten związek? Czym objawia się jego niedobór, a czym grozi długotrwałe przyjmowanie bardzo wysokich dawek kobalaminy? Kiedy zażywać witaminę B12 – rano czy wieczorem?

  5. Grypa typu B – wirusy, objawy, leczenie
    grypa

    Grypa typu B zazwyczaj ma łagodniejszy przebieg niż grypa typu A. Rozprzestrzenia się głównie między ludźmi. Jak leczyć grypę typu B? Jak długo zaraża chory? Czy grypa typu B może przebiegać bez gorączki?

  6. Grypa - przyczyny, objawy i leczenie
    grypa

    Co roku w okresie od października do kwietnia występuje wzmożona zachorowalność na grypę. Wirusy odpowiedzialne za rozwój choroby charakteryzują się wysoką zakaźnością, a powikłania po grypie stanowią poważny problem zdrowotny i wymagają długotrwałego leczenia. Czy można zapobiegać tej ostrej infekcji dróg oddechowych? Czy szczepienie na grypę jest skuteczne? Jak wygląda leczenie grypy?

  7. Grypa typu A – wirusy, objawy, leczenie
    grypa

    Wirusy grypy typu A, w zależności od konkretnego podtypu, mogą powodować mniej lub bardziej nasilone objawy choroby. Zazwyczaj jednak, grypa typu A ma cięższy przebieg niż grypa typu B. Jakie dolegliwości są typowe dla grypy typu A? Czy choroba ta może mieć przebieg bezobjawowy? Dowiedz się, po ilu dniach od zarażenia pojawiają się pierwsze symptomy grypy oraz jak się ją leczy.

  8. Ropień okołomigdałkowy - przyczyny objawy i leczenie nacieku
    migdałki

    Ropień okołomigdałkowy najczęściej powstaje jako powikłanie po anginie bakteryjnej. Jego leczenie wymaga dożylnej antybiotykoterapii, a często również interwencji chirurgicznej. Pozostawienie zmiany bez odpowiedniego postępowania może doprowadzić do zablokowania dróg oddechowych i innych poważnych komplikacji zdrowotnych. Jak nie dopuścić do rozwoju ropnia? Czy ropień okołomigdałkowy jest zakaźny? Czy może nawracać?

  9. Kamienie migdałkowe – objawy, przyczyny, leczenie
    migdałki

    Kamienie na migdałkach mogą powodować ból gardła, nieprzyjemny zapach z ust, przewlekły kaszel i uczucie ciała obcego w gardle. Co na kamienie migdałkowe stosować? Jak wyleczyć kamienie na migdałkach i zapobiegać ich nawracaniu? Czy zmiany te są groźne i czy można się nimi zarazić?

  10. Usuwanie migdałków – na czym polega i kiedy się wykonuje ten zabieg?
    migdałki

    Usuwanie migdałków to częsty zabieg laryngologiczny wykonywany głównie w populacji pediatrycznej. Jak wygląda zabieg usunięcia migdałków u dzieci? Kiedy rozważa się przeprowadzenie zabiegu? Z artykułu dowiesz się też, w u których pacjentów uzyskuje się najlepsze efekty zabiegu i ile trwa powrót do pełnej aktywności po usunięciu migdałków.

Artykułów na stronie: 10
Sortowanie
Strona
  • 1
  • z 20