Witamina C
-
Witamina C naturalna czy syntetyczna? Lewoskrętna, a może liposomalna? Wybór może być trudny. Podpowiadamy, czym różnią się preparaty z kwasem askorbinowym, kiedy warto je stosować i z czym nie łączyć witaminy C.
-
O witaminie C krąży tak wiele przekonań, że trudno byłoby rozstrzygnąć je wszystkie w jednym artykule. Postaramy się jednak przedstawić fakty na temat tego, czy witamina C wpływa na przeziębienie, czy wlewy z witaminy C na raka mogą być jedną z opcji leczenia nowotworów, a także jakie dodatkowe właściwości posiada kwas L-askorbinowy.
-
Witamina C należy do składników immunomodulujących. Oznacza to, że wpływa ona korzystnie na funkcjonowanie komórek układu odpornościowego. Bez wątpienia witamina C dla dzieci to bardzo ważny składnik w ich diecie w sezonie infekcyjnym. Czy tylko wtedy? Kiedy warto uzupełniać dietę dziecka o witaminę C, jak dobrać odpowiednią dawkę?
-
Witamina C podczas karmienia piersią i w okresie ciąży przyjmowana jest czasami w wysokiej dawce - 1000 mg. Czy ma to uzasadnienie medyczne? Jaka dawka witaminy C potrzebna jest kobiecie w ciąży, a jaka kobiecie karmiącej piersią?
-
Poważny niedobór witaminy C obecnie zdarza się rzadko. Pewne grupy pacjentów są jednak bardziej narażone na niedostateczny poziom tego związku w organizmie. Jakie jest zalecane dzienne spożycie na witaminę C i u których pacjentów ono wzrasta? Jakie objawy przedawkowania witaminy C mogą wystąpić?
-
Witamina C (kwas askorbinowy) jest bardzo ważna w codziennej diecie. Nie jest ona syntezowana w organizmie, więc jej regularna suplementacja ma ogromne znaczenie. Nadmiar kwasu askorbinowego nie jest jednak obojętny dla zdrowia, szczególnie dla nerek. Jak witamina C wpływa na nerki i inne narządy gdy jest jej za dużo w diecie?
-
Organizm ludzki nie jest w stanie syntetyzować witaminy C (kwasu askorbinowego). Jej źródłem w codziennej diecie są głównie warzywa i owoce. Które z nich zawierają najwięcej witaminy C? Jak przygotowywać posiłki, aby nie traciły tego cennego składnika? Co z suplementacją witaminą C? Kiedy warto ją rozważyć i po jaki preparat sięgnąć?