Witamina C 1000 w ciąży i podczas karmienia - bezpieczeństwo stosowania
magister farmacji
Witamina C podczas karmienia piersią i w okresie ciąży przyjmowana jest czasami w wysokiej dawce - 1000 mg. Czy ma to uzasadnienie medyczne? Jaka dawka witaminy C potrzebna jest kobiecie w ciąży, a jaka kobiecie karmiącej piersią?
Witamina C podczas karmienia piersią i w okresie ciąży przyjmowana jest czasami w wysokiej dawce - 1000 mg. Czy ma to uzasadnienie medyczne? Jaka dawka witaminy C potrzebna jest kobiecie w ciąży, a jaka kobiecie karmiącej piersią?
Czy witamina C jest szkodliwa w ciąży?
Witamina C dla kobiet w ciąży jest potrzebna, podobnie jak wszystkie pozostałe witaminy, do utrzymania zdrowia. Inna nazwa tego związku to kwas L-askorbinowy. Pełni on wiele istotnych funkcji w organizmie. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroniąc komórki przed wolnymi rodnikami. Zwiększa przyswajalność żelaza z przewodu pokarmowego. Wpływa też korzystnie na pracę układu odpornościowego oraz naczynia krwionośne. O innych funkcjach witaminy C można przeczytać w artykule: Witamina C - właściwości, działanie i zastosowanie.
Czy witamina C jest szkodliwa w ciąży? Witamina C uważana jest za substancję bezpieczną i nietoksyczną dla większości osób. O bezpieczeństwie suplementacji witaminy C w ciąży decyduje przede wszystkim dawka kwasu L-askorbinowego i stan zdrowia kobiety. Zgodnie z aktualnymi normami żywienia dla populacji Polski, za bezpieczną dawkę witaminy C uważa się taką, która nie przekracza 1000 mg. Duże dawki kwasu L-askorbinowego w dość krótkim czasie zostają wydalone z moczem. O ile przyjmowanie witaminy C w ilości ok. 200 g wiąże się z wysoką przyswajalnością rzędu 70-90%, o tyle zażycie witaminy C w dawce 1000 mg lub większej, powoduje wchłonięcie w ilości ok. 50%. Witamina C 1000 w ciąży nie powinna być stosowana przez kobiety z kamicą nerkową. Duże dawki kwasu L-askorbinowego zwiększają bowiem ryzyko wytrącania się w nerkach kamieni szczawianowych. Poza tym, stosowanie nadmiernych ilości witaminy C może powodować działania niepożądane, takie jak biegunka, zgaga, wymioty oraz bóle głowy.
Witamina C 1000 w ciąży - kiedy warto po nią sięgnąć?
Witamina C 1000 w ciąży na przeziębienie jest stosowana w celu zapobiegania infekcji lub skrócenia jej czasu trwania. Udowodniono jednak brak wpływu suplementacji witaminy C na zapobieganie przeziębieniu (wyjątkiem są sportowcy, u których stosowanie witaminy C przynosi zauważalne korzyści w profilaktyce przeziębienia). Regularne zażywanie kwasu L-askorbinowego może jednak skracać czas trwania objawów infekcji o około pół dnia u osób dorosłych.
Zalecane dzienne spożycie witaminy C dla kobiet ciężarnych wynosi:
- 80 mg na dobę u kobiet mających mniej niż 19 lat,
- 85 mg na dobę u kobiet od 19 r.ż.
Dla kobiet niebędących w ciąży, rekomendowane dzienne spożycie kwasu L-askorbinowego to 75 mg. Jak widać, nie trzeba spożywać dużo więcej tej substancji, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu. Zalecane jest przyjmowanie witaminy C z dietą. Już 1 papryka spożyta w formie surowej dostarcza znacznie więcej niż wspomniane 80-85 mg witaminy C. Podobnie jak garść owoców czarnej porzeczki czy sporej wielkości kiwi. Dobrym źródłem witaminy C jest też nać pietruszki, brokuł, truskawki i grapefruit. Pamiętajmy jednak o tym, że witaminy C jest związkiem mało stabilnym. Poddanie jej działaniu wysokiej temperatury znacząco zmniejsza jej ilość w danym produkcie.
Witamina C 1000 w ciąży nie zapobiega pojawieniu się komplikacji ciążowych. Nie obserwuje się korzyści z przyjmowania tak wysokich dawek witaminy C. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, nie ma uzasadnienia do zalecania suplementacji witaminy C kobietom ciężarnym. O 4 najważniejszych składnikach odżywczych, standardowo rekomendowanym kobietom w okresie ciąży pisaliśmy w artykule: Witaminy dla kobiet w ciąży - co należy suplementować w trakcie ciąży?.
Witamina C dla kobiet w ciąży jest potrzebna. Najczęściej jednak zapotrzebowanie na ten związek udaje się zaspokoić nawet umiarkowanie zbilansowaną i zdrową dietą. Suplementację witaminy C warto rozważyć, jeśli spożywane posiłki są bardzo mało zróżnicowane i ubogie w produkty, zawierające znaczne ilości kwasu L-askorbinowego. Kobiety, u których zdiagnozowano zaburzenia wchłaniania, również mogą wymagać przyjmowania witaminy C. Pacjentki chorujące przewlekle powinny podjąć decyzję o stosowaniu witaminy C wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę.
Witamina C przy karmieniu piersią
Witamina C - karmienie piersią to okres, w którym zapotrzebowanie na witaminę C rośnie. Zalecane dzienne spożycie wynosi:
- 115 mg na dobę u kobiet poniżej 19. r.ż.,
- 120 mg u kobiet od 19. r.ż.
Witamina C przenika do mleka. Dzieci karmione piersią otrzymują odpowiednią dawkę tego związku, jeśli w organizmie matki jest wystarczająca ilość witaminy C. Kwas L-askorbinowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju małego organizmu. Wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego, kształtowanie się zębów, chrząstki stawowej, na stan skóry i dziąseł. Przy dużym niedoborze witaminy C u dzieci może rozwinąć się szkorbut. Choroba ta jednak obecnie występuje sporadycznie.
Stosowanie witaminy C 1000 przy karmieniu piersią najczęściej nie ma uzasadnienia medycznego. Podobnie jak w okresie ciąży, podczas laktacji u większości kobiet wystarczające jest przyjmowanie witaminy C z pożywieniem. Jedynie kobiety, u których ryzyko wystąpienia niedoboru kwasu L-askorbinowego jest większe, mogą uzyskać korzyści z suplementacji witaminy C przy karmieniu piersią. Na niedobór narażone są kobiety ze wspomnianymi już zaburzeniami wchłaniania oraz spożywające monotonne, mało zróżnicowane posiłki, a także kobiety palące papierosy. Większość kobiet jest świadoma negatywnego wpływu dymu papierosowego na dziecko. Niektóre mamy karmiące piersią nie potrafią jednak zerwać z nałogiem lub nie znają możliwych konsekwencji, jakie mogą wystąpić u malucha karmionego mlekiem, do którego przenika nikotyna.
Dotychczas nie wykazano, aby u kobiet z prawidłowym poziomem witaminy C w organizmie, dodatkowa suplementacja tego związku przynosiła znaczące korzyści zdrowotne. Jeśli zachodzi potrzeba stosowania witaminy C podczas karmienia piersią lub w okresie ciąży, warto sięgnąć po lek, a nie suplement diety. Dostępne są takie produkty lecznicze jak Ascorvita zawierająca 1000 mg witaminy C w 1 tabletce musującej, Vitamina C Synteza z 500 mg witaminy C w kapsułce oraz krople Cebion, Ibuvit C i DropiCe.
Witamina C dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania zarówno organizmu matki, jak i dziecka. Potrzebna ilość tego związku powinna być jednak przyjmowana z pożywieniem. Jedynie u niewielu kobiet zaleca się suplementację kwasu L-askorbinowego. Dotyczy to przede wszystkim tych pacjentek, u których ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy C jest większe. Aby więc pokryć zapotrzebowanie na ten związek, konieczne może być zastosowanie leku z witaminą C.
Bibliografia
1. Brown B., Wright C., Safety and efficacy of supplements in pregnancy, Nutr Rev, 2020, 78 (10), 813-826, doi: 10.1093/nutrit/nuz101
2. Vitamin C supplementation in pregnancy, Cochrane Database Syst Rev., 2015, doi: 10.1002/14651858.CD004072.pub3
3. Raczyński P., Kubik P., Niemiec T., Diet supplementation recommendations in women attempting to conceive, during pregnancy and breastfeeding period, Ginekologia Praktyczna, 2006, 14 (4), 2-7
4. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, 2020
5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ascorvita
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.