-
Choroby zwyrodnieniowe stawów - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Choroba zwyrodnieniowa stawów ma charakter przewlekły, towarzyszy jej ból, niekiedy stan zapalny. Niestety dość mocno obniża ona jakość życia, głównie kobiet, ponieważ wśród osób cierpiących na tego typu dolegliwości dominują panie. Warto wiedzieć, że zwyrodnienie stawu to choroba postępująca, gdzie stosowane leczenie może przyhamować zmiany degeneracyjne w stawach. Nieco inaczej odczuwane jest zwyrodnienie kolana, a inaczej biodra czy kręgosłupa.
-
SIBO - co to jest, objawy, przyczyny, leczenie
Wzdęcia, biegunka i niestrawność to jedne z objawów SIBO. Zaburzenie to występuje u wielu osób, często pozostając niezdiagnozowane. Jakie są przyczyny SIBO? Kto jest bardziej narażony na jego rozwój? Jak leczyć SIBO?
-
Jak zwiększyć libido, czyli co zrobić, aby mieć ochotę na seks?
Niskie libido, brak ochoty na seks to zjawisko, które może wystąpić okresowo, problem pogłębia się wraz z upływem lat. Nie mniej jednak występuje wiele czynników, które przekładają się na siłę popędu seksualnego u kobiet i mężczyzn. Dlatego warto wiedzieć co go obniża, a także jak walczyć z niskim libido. Metod walki o lepszy seks jest wiele. Można spróbować domowych sposobów i wspomóc się gotowymi rozwiązaniami z apteki jak tabletki i zioła bez recepty na potencję i libido.
-
Jak skutecznie leczyć infekcje intymne? Po jakie leki bez recepty warto sięgnąć?
Co wybrać - globulki czy maść na infekcję intymną? Jak leczyć grzybicę pochwy u dziewczynki, a jak u kobiet karmiących piersią? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące infekcji intymnych i leków, które można nabyć bez recepty.
-
Atopowe zapalenie skóry (AZS) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Zaczerwienienie skóry, jej silny świąd i suchość to jedne z typowych objawów atopowego zapalenia skóry. Choroba ta może znacząco obniżać komfort życia pacjenta oraz jego rodziny. Ścisłe przestrzeganie zaleceń skutecznie chroni przed zaostrzeniem AZS i korzystnie wpływa na wygląd skóry. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Jak je leczyć i jak mu zapobiegać?
Rozwijający się organizm dziecka potrzebuje odpowiedniej podaży wielu składników odżywczych, w tym ważnego dla funkcjonowania układu krwionośnego, nerwowego i immunologicznego, żelaza. Jak niedobór tego pierwiastka w diecie może wpływać na rozwój dziecka i jakie problemy zdrowotne może generować? Jak uzupełniać żelazo w codziennym menu?
Niedobór żelaza w diecie niemowląt może nieść za sobą ryzyko poważnych zaburzeń w późniejszym ich rozwoju i jest jedną z głównych przyczyn występowania anemii. W jakich przypadkach maluch narażony jest na zbyt małą podaż tego ważnego składnika w diecie? Jakie może nieść to ze sobą skutki i jak zapobiegać niedoborom żelaza u niemowląt?
Anemia u dziecka najczęściej rozwija się wskutek niedostatecznej podaży żelaza z pożywieniem. Może też pojawić się w wyniku długotrwałego, stopniowo postępującego niedoboru żelaza. Jakie są objawy anemii u dziecka? Co przyczynia się do jej rozwoju? Jak leczyć niedokrwistość u dzieci?
Witamina C (kwas askorbinowy) jest bardzo ważna w codziennej diecie. Nie jest ona syntezowana w organizmie, więc jej regularna suplementacja ma ogromne znaczenie. Nadmiar kwasu askorbinowego nie jest jednak obojętny dla zdrowia, szczególnie dla nerek. Jak witamina C wpływa na nerki i inne narządy gdy jest jej za dużo w diecie?
Probiotyk dopochwowy w ciąży działa szybciej niż probiotyk doustny. Zaletą preparatu doustnego jest natomiast jednoczesny wpływ na mikrobiotę jelit. Kiedy warto stosować probiotyki w ciąży? Jakie probiotyki ginekologiczne wybrać? W jakich sytuacjach warto sięgnąć po probiotyk podczas laktacji?
Alergiczny nieżyt nosa to powszechna choroba, która może negatywnie wpływać na naukę, pracę, a także rozwój zainteresowań. Jak wygląda katar alergiczny? Czy katar alergiczny może być żółty? Jakie są przyczyny kataru siennego? Dowiedz się też, jakie leki są zalecane w pierwszej kolejności do leczenia kataru siennego i które z nich dostępne są bez recepty.
Katar zatokowy u dziecka może budzić niepokój u jego rodziców. Szczególnie, jeśli dolegliwości dotyczą noworodka lub niemowlaka. Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza? Jakie objawy wymagają pilnego uzyskania pomocy medycznej?
Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (rhinosinusitis) to jedna z najczęstszych chorób górnych dróg oddechowych, które rocznie dotyka szacunkowo 6–15% ogółu populacji. Dla rozwoju schorzenia konieczna jest obecność drobnoustrojów chorobotwórczych oraz wewnątrzzatokowe gromadzenie wydzieliny śluzowej, zaburzające drożność ujścia zatok. Jak rozpoznać katar zatokowy? Jak wygląda leczenie kataru zatokowego i czym może skutkować przewlekłe, nieleczone zapalenie zatok?
Katar wirusowy czy bakteryjny – to pytanie, które zadaje sobie wielu pacjentów, a także rodziców chorujących dzieci. Jak odróżnić katar powodowany przez wirusy od tego, którego przyczyną są bakterie? Czy zawsze konieczne jest prawidłowe rozpoznanie źródła infekcji?
Bakteryjny katar u dziecka rozwija się znacznie rzadziej niż typowy katar wirusowy. Jak w tym przypadku wygląda leczenie? Co na katar bakteryjny u dziecka będzie skuteczne?
Katar wirusowy u dzieci może pojawiać się nawet kilka razy w roku. Czy konieczne jest jego leczenie? Czy nieleczony katar zwiększa ryzyko infekcji zatok? Dowiedz się, ile trwa katar wirusowy u niemowlaka i jakie preparaty można wykorzystać w celu łagodzenia nieżytu nosa u dzieci.
Katar wirusowy to zdecydowanie jedna z najczęstszych postaci nieżytu nosa. Występuje on powszechnie zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jak wygląda katar wirusowy? Ile trwa i jak go skutecznie łagodzić?
Katar bakteryjny, nazywany też ropnym, to dolegliwość, która może dotknąć każdego, ale szczególnie podatne na tego typu infekcje są dzieci, seniorzy oraz osoby z osłabioną odpornością. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że katar to błaha dolegliwość, to jednak w przypadku infekcji bakteryjnej może prowadzić do poważniejszych powikłań. Jak rozpoznać ropny katar? Jak leczyć katar bakteryjny zarówno domowymi sposobami, jak i wykorzystując środki farmakologiczne?
Chrząstka stawowa wyściela zakończenia kości długich. Jej odpowiedni skład jakościowy i ilościowy odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawu. Niestety z wiekiem, ale również na skutek innych czynników dochodzi do zaburzeń w składzie chrząstki. Czy możliwa regeneracja chrząstki stawowej, a dzięki temu zwiększenie ich ruchomości i sprawności? Jaki preparat na stawy najlepiej wybrać?
Pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej najczęściej pojawiają się po 50. roku życia. Dzięki odpowiednim zmianom w codziennych aktywnościach, można spowolnić przebieg choroby. Jak dbać o stawy, aby ich nie przeciążać? Jakie domowe sposoby na zwyrodnienie stawów złagodzą ból?
-
Nazywam się Dominika Pagacz-Tokarek. Od lat spełniam się zawodowo jako farmaceutka, a także redaktorka. Daje mi to dużą satysfakcję i możliwość ciągłego rozwoju. Moim celem jest dzielenie się aktualną wiedzą medyczną w przystępny sposób. Prywatnie, cenię sobie czas spędzany z mężem i dziećmi. W wolnych chwilach czytam książki i uprawiam sport.
-
Nazywam się Karina Braja. Od kilku lat pracuję w aptece jako magister farmacji. Doświadczenie zdobyte w pracy z pacjentami wykorzystuję tworząc treści poradnikowe. Łączę praktyczne podejście do tematyki zdrowotnej wraz z dobrymi praktykami SEO i copywritingu. Na co dzień realizuję się jako aktywna mama oraz szczęśliwa posiadaczka psa i kota.