Poznaj Strefę Wiedzy Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.

  • Infekcje intymne - jak leczyć?
    infekcje intymne
    Jak skutecznie leczyć infekcje intymne? Po jakie leki bez recepty warto sięgnąć?

    Co wybrać - globulki czy maść na infekcję intymną? Jak leczyć grzybicę pochwy u dziewczynki, a jak u kobiet karmiących piersią? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące infekcji intymnych i leków, które można nabyć bez recepty.

  • Atopowe Zapalenie Skóry
    AZS
    Atopowe zapalenie skóry (AZS) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

    Zaczerwienienie skóry, jej silny świąd i suchość to jedne z typowych objawów atopowego zapalenia skóry. Choroba ta może znacząco obniżać komfort życia pacjenta oraz jego rodziny. Ścisłe przestrzeganie zaleceń skutecznie chroni przed zaostrzeniem AZS i korzystnie wpływa na wygląd skóry. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Jak je leczyć i jak mu zapobiegać?

    Zadbaj o swoje zdrowie!
    Hiperwitaminoza – objawy nadmiaru witamin i minerałów w organizmie
    witaminy i minerały
    Hiperwitaminoza – objawy nadmiaru witamin i minerałów w organizmie

    Nadmiar określonych witamin i składników mineralnych występuje znacznie rzadziej niż ich niedobór. Konsekwencje hiperwitaminozy mogą być jednak w pewnych przypadkach wcale nie mniej groźne. Czym objawia się nadmiar witaminy A, jakie dolegliwości mogą pojawić się przy nadmiarze magnezu, a jakie przy wysokim potasie? Czy można spożyć zbyt wysoką ilość witamin, jeśli ich źródłem jest jedynie pożywienie?

    COLOSTRUM. Czym jest? Jak działa? I czy warto je suplementować?
    SPONSOROWANY

    Coraz częściej w przestrzeni publicznej słyszy się o colostrum. Jedni stosują od lat, inni dopiero zaznajamiają się z tą substancją. Jeśli należysz do tych drugich to artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego najważniejszych faktów o supersubstancji colostrum, którą stworzyła sama natura.

    Jakie minerały i witaminy można brać razem? Jakie lepiej stosować osobno?
    witaminy

    Liczne preparaty zawierają jednocześnie witaminy i minerały. Nie zawsze te połączenia są jednak korzystne. Jakie witaminy można brać razem, a których minerałów lepiej ze sobą nie łączyć? Czy można brać magnez razem w żelazem, wapń z witaminą D lub wapń z magnezem?

      Niedobór witaminy C i jej nadmiar – kogo dotyczy problem?
      witamina C

      Poważny niedobór witaminy C obecnie zdarza się rzadko. Pewne grupy pacjentów są jednak bardziej narażone na niedostateczny poziom tego związku w organizmie. Jakie jest zalecane dzienne spożycie na witaminę C i u których pacjentów ono wzrasta? Jakie objawy przedawkowania witaminy C mogą wystąpić?

      Poznaj markę MIYA

        Najnowsze artykuły
        Probiotyki w ciąży i podczas karmienia - dlaczego są tak istotne?
        probiotyki

        Probiotyk dopochwowy w ciąży działa szybciej niż probiotyk doustny. Zaletą preparatu doustnego jest natomiast jednoczesny wpływ na mikrobiotę jelit. Kiedy warto stosować probiotyki w ciąży? Jakie probiotyki ginekologiczne wybrać? W jakich sytuacjach warto sięgnąć po probiotyk podczas laktacji?

        Cyjanokobalamina czy metylokobalamina? Która najlepsza?
        witamina b12
        Cyjanokobalamina czy metylokobalamina? Która najlepsza?

        Kobalamina (witamina B12) odpowiada za szereg procesów metabolicznych, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, odpornościowego oraz syntezę czerwonych krwinek. Jej rola w organizmie jest bardzo istotna, a niedobory bywają niebezpieczne dla zdrowia. Dostępne na rynku preparaty z witaminą B12 zawierają jej różne postaci chemiczne. Która forma witaminy B12 jest lepiej przyswajalna - cyjanokobalamina czy metylokobalamina? Którą lepiej stosować długotrwale? Jaką postać witaminy B12 wybrać?

        Witamina B12 w diecie wegańskiej – jak nie doprowadzić do niedoboru?
        witamina b12

        Dieta wegańska i wegetariańska stają się coraz bardziej modne zarówno ze względów ideowych jak i zdrowotnych. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców oraz rezygnacja z produktów mięsnych i wysokotłuszczowych zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, pomaga obniżyć masę ciała i poprawia profil lipidowy. Weganie są jednak narażenie na niedobory niektórych składników odżywczych oraz witamin i minerałów. Ważnym elementem diety jest witamina B12, której głównym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Jak uzupełniać poziom witaminy B12 w diecie wegańskiej?

        Kwas foliowy (witamina B9) – rola w organizmie, źródła, skutki niedoboru
        witamina b9

        Kwas foliowy to bardzo ważna witamina biorąca udział w wielu procesach biochemicznych. Jest niezbędny dla prawidłowego zamykania się cewy nerwowej i kształtowania się układu nerwowego u płodu, syntezy DNA, aminokwasów i wzrostu erytrocytów. Ze względu na słabą przyswajalność witaminy B9 z pożywienia oraz wrażliwość składnika na czynniki fizykochemiczne niedobory kwasu foliowego są częstym problemem. Jak się objawiają? Kiedy zalecana jest suplementacja kwasu foliowego? Czy możliwy jest również nadmiar kwasu foliowego w organizmie? 

        Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
        witamina b12

        Witamina B12 jest niezbędna dla utrzymania zdrowia układu nerwowego i krwionośnego. Nie są to jedyne funkcje witaminy B12. Na co jeszcze wpływa ten związek? Czym objawia się jego niedobór, a czym grozi długotrwałe przyjmowanie bardzo wysokich dawek kobalaminy? Kiedy zażywać witaminę B12 – rano czy wieczorem?

          Popularne
          Grypa typu B – wirusy, objawy, leczenie
          grypa
          Grypa typu B – wirusy, objawy, leczenie

          Grypa typu B zazwyczaj ma łagodniejszy przebieg niż grypa typu A. Rozprzestrzenia się głównie między ludźmi. Jak leczyć grypę typu B? Jak długo zaraża chory? Czy grypa typu B może przebiegać bez gorączki?

          Grypa - przyczyny, objawy i leczenie
          grypa

          Co roku w okresie od października do kwietnia występuje wzmożona zachorowalność na grypę. Wirusy odpowiedzialne za rozwój choroby charakteryzują się wysoką zakaźnością, a powikłania po grypie stanowią poważny problem zdrowotny i wymagają długotrwałego leczenia. Czy można zapobiegać tej ostrej infekcji dróg oddechowych? Czy szczepienie na grypę jest skuteczne? Jak wygląda leczenie grypy?

          Grypa typu A – wirusy, objawy, leczenie
          grypa

          Wirusy grypy typu A, w zależności od konkretnego podtypu, mogą powodować mniej lub bardziej nasilone objawy choroby. Zazwyczaj jednak, grypa typu A ma cięższy przebieg niż grypa typu B. Jakie dolegliwości są typowe dla grypy typu A? Czy choroba ta może mieć przebieg bezobjawowy? Dowiedz się, po ilu dniach od zarażenia pojawiają się pierwsze symptomy grypy oraz jak się ją leczy.

          Ropień okołomigdałkowy - przyczyny objawy i leczenie nacieku
          migdałki

          Ropień okołomigdałkowy najczęściej powstaje jako powikłanie po anginie bakteryjnej. Jego leczenie wymaga dożylnej antybiotykoterapii, a często również interwencji chirurgicznej. Pozostawienie zmiany bez odpowiedniego postępowania może doprowadzić do zablokowania dróg oddechowych i innych poważnych komplikacji zdrowotnych. Jak nie dopuścić do rozwoju ropnia? Czy ropień okołomigdałkowy jest zakaźny? Czy może nawracać?

            Zdrowe stawy
            Odbudowa chrząstki stawowej - czy jest możliwa?
            Regeneracja chrząstki stawowej

            Chrząstka stawowa wyściela zakończenia kości długich. Jej odpowiedni skład jakościowy i ilościowy odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawu. Niestety z wiekiem, ale również na skutek innych czynników dochodzi do zaburzeń w składzie chrząstki. Czy możliwa regeneracja chrząstki stawowej, a dzięki temu zwiększenie ich ruchomości i sprawności? Jaki preparat na stawy najlepiej wybrać?

            Jak dbać o stawy seniora, aby zmniejszyć objawy choroby zwyrodnieniowej?
            zwyrodnienie statów

            Pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej najczęściej pojawiają się po 50. roku życia. Dzięki odpowiednim zmianom w codziennych aktywnościach, można spowolnić przebieg choroby. Jak dbać o stawy, aby ich nie przeciążać? Jakie domowe sposoby na zwyrodnienie stawów złagodzą ból?

              • Nazywam się Dominika Pagacz-Tokarek. Od lat spełniam się zawodowo jako farmaceutka, a także redaktorka. Daje mi to dużą satysfakcję i możliwość ciągłego rozwoju. Moim celem jest dzielenie się aktualną wiedzą medyczną w przystępny sposób. Prywatnie, cenię sobie czas spędzany z mężem i dziećmi. W wolnych chwilach czytam książki i uprawiam sport.

              • Karina Braja
                Karina Braja
                magister farmacji

                Nazywam się Karina Braja. Od kilku lat pracuję w aptece jako magister farmacji. Doświadczenie zdobyte w pracy z pacjentami wykorzystuję tworząc treści poradnikowe. Łączę praktyczne podejście do tematyki zdrowotnej wraz z dobrymi praktykami SEO i copywritingu. Na co dzień realizuję się jako aktywna mama oraz szczęśliwa posiadaczka psa i kota.